Badge field

Z jakich części składa się ząb?

Published date field

Z jakich części składa się ząb?

Korona – tworzy górną, widoczną część zęba. Kształt korony określa jego funkcję. Przednie zęby są ostre i przypominają dłuto, więc służą do odgryzania i przecinania pokarmu, natomiast trzonowce mają płaskie powierzchnie i dlatego doskonale rozcierają żywność.

Brzeg dziąsłowy – występuje w miejscu, w którym zęby stykają się z dziąsłami. Brak prawidłowej higieny jamy ustnej sprzyja powstawaniu płytki i kamienia właśnie w tej okolicy, co prowadzi do choroby dziąseł i zapalenia przyzębia.

Korzeń – część osadzona w kości i unieruchamiająca ząb. Około 2/3 zęba to właśnie korzeń.

Szkliwo – zewnętrzna warstwa zęba. Szkliwo to najtwardsza, najbardziej zmineralizowana tkanka ciała. Może jednak ulec uszkodzeniu na skutek próchnicy, zwłaszcza u osób niedbających o higienę jamy ustnej.

Zębina – warstwa zęba znajdująca się pod szkliwem. Po pokonaniu tej twardej bariery postępująca próchnica w końcu zaczyna obejmować zębinę –znajdują się w niej miliony kanalików, które prowadzą prosto do miazgi.

Miazga – tkanka miękka wewnątrz każdego zęba. Znajdują się tu nerwy i naczynia krwionośne. Gdy próchnica zaatakuje miazgę, pojawia się ból.

Rodzaje zębów

Każdy rodzaj zęba ma swoją specyficzną funkcję (aby zidentyfikować ząb, możesz posłużyć się łukiem zębowym przedstawionym w tej sekcji):

Siekacze – ostre i przypominające dłuto zęby przednie (cztery na dole i cztery na górze), służące do odgryzania i przecinania pokarmu.

Kły – nazywane czasami zębami jednoguzkowymi, posiadają szpic i służą do rozrywania pokarmu.

Przedtrzonowce – posiadają dwa guzki na powierzchni gryzącej, więc określane są czasami mianem zębów dwuguzkowych. Ich funkcją jest miażdżenie i rozdzieranie pokarmu.

Trzonowce – mają kilka guzków na powierzchni gryzącej i służą do rozcierania pokarmów.


budowazębów1

zęby

15/11/2010

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz