Kurkuma w proszku w misce i korzenie kurkumy na drewnianym stole.

Czy kurkuma wybiela zęby? Wpływ kurkumy na zdrowie jamy ustnej

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 09 Apr 2024

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: lek. dent. Maria Liszewska

Czy kurkuma wybiela zęby? Wpływ kurkumy na zdrowie jamy ustnej

Na długo przed wynalezieniem sonicznej szczoteczki do zębów, irygatora i pasty z fluorem przedstawiciele starożytnych kultur korzystali z dobrodziejstw natury, aby zadbać o swoje zdrowie. Aby poradzić sobie z powszechnymi dolegliwościami,  wykorzystywali zioła i przyprawy. Kurkuma to przyprawa używana w cywilizacjach azjatyckich do celów leczniczych. Ale czy w dzisiejszych czasach jej stosowanie ma sens? Czy powszechna opinia, że kurkuma wybiela zęby jest prawdziwa? Dowiedz się, jak kurkuma może poprawić zdrowie Twojej jamy ustnej.

Czym jest kurkuma?

Kurkuma, inaczej Curcuma longa, szafran indyjski lub ostryż długi, to przyprawa pochodząca z Azji Południowo-Wschodniej i Indii. Należy do rodziny roślin imbirowatych, czyli tej samej co imbir. Znana nam forma przyprawy to zmielone kłącze, łodyga lub korzeń ostryżu. Kurkuma jest też dostępna w postaci tabletek lub płynnego wyciągu.

Jakie korzyści dla zdrowia jamy ustnej płyną ze stosowania kurkumy?

Podstawowym składnikiem, dzięki któremu kurkuma zawdzięcza swoje lecznicze właściwości, jest kurkumina. Jest to związek polifenolowy znajdujący się w kłączu rośliny.  To właśnie dzięki niej kurkuma posiada swój charakterystyczny, żółty kolor. Liczne badania na temat prozdrowotnego działania kurkuminy wykazują jej niezwykłe właściwości m.in. antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. W stomatologii, a szczególnie periodontologii, docenia się kurkuminę za jej właściwości przeciwzapalne.

Kurkumina pozytywnie wpływa na łagodzenie licznych dolegliwości w jamie ustnej. Oto kilka zastosowań w przypadkach chorób dziąseł i zapalenia przyzębia:

Czy kurkuma wybiela zęby?

Korzyści zdrowotne płynące ze stosowania kurkumy i zawartej w niej kurkuminy są pewne, ale czy jest ona w stanie wybielić zęby? Wybielanie zębów kurkumą może nie być dobrym pomysłem. Jak wyjaśnia Stomatologia News, przyprawa ta ma działanie silnie barwiące, a to oznacza, że dłuższe stosowanie kurkumy może przyczynić się do przebarwienia/zmiany koloru zębów na żółte lub nawet pomarańczowe.

Skoro kurkuma nie wybiela zębów, to czy może je przebarwić? Zależy. Kurkuma ma intensywny, żółty kolor, ale należałoby ją spożywać regularnie, aby spowodować przebarwienia. Aby im zapobiec, dokładnie oczyszczaj zęby, stosując odpowiednio dobraną do swoich potrzeb pastę do zębów, rano i wieczorem. Nie pomijaj nigdy bardzo ważnego etapu, jakim jest oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Możesz robić to za pomocą nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych. Prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej to najskuteczniejsza profilaktyka i przeciwdziałanie przebarwieniom zębów. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu efektu jaśniejszych zębów, możesz rozważyć wdrożenie skutecznych metod wybielania domowego, jak np. stosowanie past wybielających lub aplikatorów z serum do wybielania zębów.

Czy warto stosować kurkumę na zęby?

Kurkuma wykorzystywana była w całej historii ludzkiej cywilizacji – we współczesnym świecie jej zastosowania wykraczają poza dziedzinę sztuki kulinarnej. Wstępne badania sugerują, że przyprawa ta może odgrywać pewną rolę w zapewnieniu zdrowia jamie ustnej. Okazuje się też, że korzystnie wpływa na łagodzenie stanu zapalnego dziąseł i zwalcza płytkę nazębną. Pamiętaj jednak, że pomimo obiecujących wyników, nic nie zastąpi prawidłowej techniki szczotkowania i nitkowania.

Wybielanie zębów kurkumą

Również wybielanie zębów kurkumą nie jest metodą zalecaną przez lekarzy dentystów i higienistów stomatologicznych. W takich przypadkach zdecydowanie lepiej skorzystać z profesjonalnych produktów do wybielania zębów, dostępnych w aptece czy drogerii. Uważaj na produkty do wybielania powszechnie polecane w Internecie i domowe sposoby wybielania -  niezweryfikowane metody mogą nieść ryzyko powikłań.  Zanim zdecydujesz się zmienić swoją rutynę pielęgnacyjną, skonsultuj się z dentystą – wskaże Ci on dostosowane do Twoich potrzeb i spełniające Twoje oczekiwania sposoby dbania o uśmiech.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz