Kurkuma w proszku w misce i korzenie kurkumy na drewnianym stole.

Jakie korzyści dla zębów płyną ze stosowania kurkumy?

Na długo przed wynalezieniem sonicznej szczoteczki do zębów, irygatora i pasty z fluorem członkowie wczesnych kultur musieli zwrócić się ku naturze – aby zadbać o swoje zęby i poradzić sobie z powszechnymi dolegliwościami, wykorzystywali zioła i przyprawy. Kurkuma to przyprawa używana w cywilizacjach azjatyckich do celów leczniczych. Ale czy w dzisiejszych czasach jej stosowanie ma sens? Dowiedz się, jak kurkuma działa na zęby i jak może zapewnić zdrowie Twojej jamie ustnej.

Czym jest kurkuma?

Kurkuma to przyprawa pochodząca z Azji Południowo-Wschodniej i Indii. Należy do tej samej rodziny, co imbir i wytwarzana jest z zioła zwanego Curcuma Longa. Ma zwykle pomarańczowy kolor i kształt korzenia, ale dostępna jest w również w postaci suchego, żółtego proszku, tabletek lub płynnego wyciągu.

WSKAZÓWKA: Kurkuma zwana jest również szafranem indyjskim i ostryżem długim, więc należy mieć to na uwadze podczas poszukiwania wszelkich informacji dotyczących tej rośliny.

Jakie korzyści dla zdrowia jamy ustnej płyną ze stosowania kurkumy?

Jak wyjaśnia Krok do Zdrowia, kurkuma wykazuje właściwości przeciwutleniające, antywirusowe oraz zwalczające stany zapalne. Dowiedz się, jakie zastosowania znajduje w przypadku choroby dziąseł i zapalenia przyzębia.

  • Łagodzenie stanów zapalnych Jak wynika z wielu badań, kurkuma korzystnie wpływa na stan pacjentów z chorobami dziąseł. Krok do Zdrowia podaje, że przyprawa ta usuwa płytkę nazębną gromadzącą się na szkliwie oraz zwalcza stany zapalne dziąseł. Infodent24 przytacza badania, które wskazują, że kurkuma jest również korzystna w przypadku zapalenia przyzębia. Nadal niewiele wiadomo o mechanizmie przeciwzapalnego działania kurkumy, jednak wyniki badań wyglądają obiecująco.
  • Usuwanie płytki nazębnej Jak się okazuje, ta wszechstronna przyprawa przynosi korzyści nie tylko dziąsłom. Jak wynika z wielu badań, można ją również stosować do usuwania płytki nazębnej. Szczególnie skuteczne mogą być płyny do płukania jamy ustnej zawierające kurkumę; nie można jednak zapominać o szczotkowaniu zębów i nitkowaniu. Jak już wspomniano, wyniki są obiecujące. Aby skutecznie zwalczać płytkę nazębną, stosuj pastę z fluorem, ale możesz również wypróbować formułę zawierającą kurkumę – przyniesie Ci to dodatkowe korzyści.
  • Inne potencjalne zastosowania Badania nad kurkumą wskazują na szerokie spektrum zastosowań tej przyprawy w dziedzinie zdrowia jamy ustnej. Wymagane są jednak dodatkowe badania, które ocenią jej właściwości przeciwutleniające, antywirusowe, przeciwgrzybicze, bakteriobójcze i sprzyjające gojeniu ran.

Czy kurkuma wybiela zęby?

Opisaliśmy korzyści zdrowotne płynące ze stosowania kurkumy, ale czy jest ona w stanie wybielić zęby? Niestety, jak wyjaśnia Stomatologia News, przyprawa ta ma działanie silnie barwiące, a to oznacza, że w dłuższym okresie czasu sprawia, że zęby stają się żółte lub pomarańczowe. Wiele past z dodatkiem kurkumy zawiera składniki takie jak soda oczyszczona, uwodniona krzemionka lub węglan wapnia, znane ze swoich właściwości wybielających – to właśnie one mogą przyczyniać się do tego, że uśmiech staje się jaśniejszy.

Skoro kurkuma nie wybiela zębów, to czy może je przebarwić? Zależy. Kurkuma ma intensywny, żółty kolor, ale należałoby ją spożywać regularnie, aby spowodować przebarwienia. Najlepiej szczotkuj i nitkuj zęby dwa razy dziennie, a zapobiegniesz powstawaniu plam na ich powierzchni. Jeśli chcesz wybielić zęby, wypróbuj skuteczne metody.

Czy warto stosować kurkumę na zęby?

Kurkuma wykorzystywana była w całej historii ludzkiej cywilizacji – we współczesnym świecie jej zastosowania wykraczają poza dziedzinę sztuki kulinarnej. Wstępne badania sugerują, że przyprawa ta może odgrywać pewną rolę w zapewnieniu zdrowia jamie ustnej; okazuje się, że korzystnie wpływa na stan zapalny dziąseł i zwalcza płytkę nazębną. Pamiętaj jednak, że pomimo obiecujących wyników nic nie zastąpi prawidłowej techniki szczotkowania i nitkowania. Zanim zdecydujesz się zmienić swoją rutynę pielęgnacyjną, skonsultuj się z dentystą – wskaże Ci on nowe i naturalne sposoby dbania o uśmiech.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz