Badge field

Naturalny kolor zębów. Jakie czynniki mają na niego wpływ?

Published date field

Jakie czynniki mają wpływ na kolor zębów? 
Niektórzy od urodzenia mają zęby bardziej żółte niż inni. Inni z kolei mają zęby, które żółkną wraz z wiekiem. Istnieje również wiele czynników, które mogą mieć wpływ na Twój naturalny kolor zębów. Przyczyny przebarwień powierzchniowych (przez stomatologów nazywanych zewnętrznymi) oraz ciemnienia zębów mogą być następujące:

 • używanie (palenie lub żucie) tytoniu
 • picie kawy, herbaty lub czerwonego wina
 • spożywanie pokarmów zawierających duże ilości barwników, takich jak wiśnie i borówki amerykańskie
 • nagromadzenie kamienia nazębnego, będące wynikiem stwardnienia płytki bakteryjnej

Wśród przyczyn przebarwień wewnętrznych można wymienić:

 • przyjmowanie antybiotyków (tetracykliny) w okresie tworzenia się zębów
 • żółknięcie lub szarzenie zębów w związku z procesem starzenia się
 • uraz zębów, który może być przyczyną obumarcia nerwu zęba i – w konsekwencji – jego brązowego, szarego lub czarnego koloru
 • przyjmowanie zbyt dużych ilości fluoru w okresie tworzenia się zębów (tj. od chwili urodzenia do wieku 16 lat), co sprawia, że zęby nabierają „cętkowanego” wyglądu
Discolored ToothWhitening

Zęby ze zmienionym kolorem lub przebarwieniami

Zęby po wybieleniu

W jaki sposób można wybielić zęby? 
Większość zewnętrznych przebarwień, których przyczyną jest żywność i tytoń, można usunąć w ramach dokładnego wyczyszczenia zębów przez stomatologa lub higienistę. W okresach pomiędzy wizytami u stomatologa w pozbyciu się powierzchniowych przebarwień może pomóc stosowanie wybielającej pasty do zębów. Jeżeli przebarwienia występują od kilku lat, być może zęby należy poddać profesjonalnemu zabiegowi wybielania, który usunie uporczywe zewnętrzne przebarwienia.

Sposobem na pozbycie się wewnętrznych przebarwień może być wybielenie zębów, zastosowanie kompozytu lub wykonanie czapeczki na ząb (korony). Pomimo iż wszystkie wymienione metody są bezpieczne i skuteczne, skontaktuj się ze stomatologiem, który zaleci odpowiedni zabieg w zależności od stanu Twoich zębów i Twoich oczekiwań co do efektu końcowego. Stomatolog weźmie pod uwagę:

 • stopień i rodzaj przebarwień
 • wielkość pozostałej konstrukcji zęba (Czy ząb jest w dużym stopniu uzupełniony? Czy konieczne bądź pożądane są zmiany kształtu zębów?)

Na czym polega wybielanie zębów? 
Wybielanie zębów można wykonać w gabinecie dentystycznym lub w domu, przy pomocy zestawu wydanego przez stomatologa. W obu z wymienionych metod stosuje się żele do wybielania zębów, które usuwają przebarwienia dzięki swoim właściwościom utleniającym. Zdarza się, że w trakcie procesu wybielania zęby stają się nieznacznie nadwrażliwe.

 • Wybielanie w domu 
  Obecnie większą popularnością cieszy się wybielanie w domu. Stomatolog wykonuje odcisk zębów i przygotowuje odpowiednio dopasowany aplikator, który wypełnia się żelem wybielającym i nosi przez nie więcej niż 2 godziny w ciągu dnia lub w nocy, przy czym cały zabieg trwa około 2 tygodnie. Obecnie wiele przepisywanych przez stomatologów zestawów do wybielania zębów zawiera roztwór 10-15% nadtlenku karbamidu. Wybielanie w domu pod nadzorem stomatologa jest bardzo skuteczną metodą.

 • Wybielanie w gabinecie stomatologicznym 
  Jest to zabieg mniej popularny i droższy, trwający jednorazowo 30-60 minut, przy czym osiągnięcie pożądanej bieli zębów może wymagać kilku wizyt u stomatologa. Z myślą o ochronie jamy ustnej, na dziąsła można nałożyć substancję przypominającą żel, natomiast wokół szyjek zębów umieszcza się gumową osłonę. Następnie zęby poddaje się działaniu środka (roztworu) wybielającego. Niekiedy stosuje się specjalne światło, które w 5-minutowych odstępach czasowych kieruje się na środek wybielający w celu jego wzbudzenia.

Na czym polega bonding? 
Bonding wykorzystuje żywice kompozytowe lub porcelanowe/kompozytowe licówki, którymi pokrywa się powierzchnię przebarwionych zębów w celu nadania złamanym lub zniekształconym zębom ładnego i równego wyglądu. Bonding obejmuje 2 podstawowe techniki:

 • Przy pomocy żywicy kompozytowej 
  Najpierw przednia część zęba zostaje nieznacznie zmniejszona, aby „nowy” ząb nie był zbyt duży. Następnie, przy pomocy łagodnego kwasu, w powierzchni zęba wytrawia się mikroskopijne rowki. Wówczas żywicę kompozytową, której kolor jest dopasowany do koloru otaczających zębów, nakłada się na ząb, nadaje jej odpowiedni kształt, utwardza przy pomocy specjalnego światła, a na koniec wygładza i poleruje.

 • Przy pomocy licówek 
  Pod względem wyglądu, gotowa licówka odpowiada kolorowi i kształtowi zęba. Porcelanowe licówki są ogólnie biorąc mocniejsze, natomiast licówki kompozytowe są tańsze. W przypadku licówek porcelanowych, stomatolog wykonuje odcisk zęba i wysyła go do pracowni dentystycznej w celu przygotowania licówki. Zabieg ten wiąże się zazwyczaj ze zmniejszeniem przedniej części zęba. W przypadku obu wymienionych metod ząb przygotowuje się do zabiegu poprzez nadanie jego przedniej powierzchni chropowatego wyglądu przy pomocy łagodnego roztworu wytrawiającego. Następnie licówki przykleja się do zęba przy pomocy dentystycznego środka klejącego.

Pomimo iż licówki porcelanowe są droższym rozwiązaniem, ich kolor można lepiej dopasować do otaczających zębów. Licówki zazwyczaj wystarczają na 5-10 lat użytkowania.

BeforeBonding AfterBonding

Bonding - przed

Bonding - po

Czy moje świeżo wybielone zęby będą ulegały przebarwieniom? 
Przebarwienia dotyczą wszystkich zębów, w tym wspomnianych powyżej licówek porcelanowych i żywic. Aby zapobiec powtórnemu wystąpieniu przebarwień, unikaj palenia tytoniu, picia kawy, herbaty i czerwonego wina oraz spożywania pokarmów o dużej zawartości barwników, a także myj zęby 2 razy dziennie wybielającą pastą do zębów.

*The Complete Guide to Better Dental Care, Jeffrey F. Taintor, DDS, MS and Mary Jane Taintor, 1997.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz