Czym jest staw skroniowo-żuchwowego?

VIEWS:

Ten zasadniczy element, zlokalizowany u podstawy czaszki, tuż przed strukturami ucha, łączy dolną szczękę (żuchwę) z górną. W porównaniu z większością stawów w ciele człowieka ma on niepowtarzalną budowę i składa się z zaokrąglonej wypukłości żuchwy, która osadzona jest we wgłębieniu czaszki, oraz z krążkowatej struktury zbudowanej z tkanki miękkiej (chrząstki), mieszczącej się między dwiema kośćmi (krążek stawowy).

Te trzy elementy stawu skroniowo-żuchwowego utrzymywane są razem dzięki wiązadłom wyrastającym z różnych okolic głowy i szyi, które wspierają szczękę i kierują jej ruchami. Do wiązadeł przyczepionych jest kilka grup mięśni; wiele z nich odpowiada za ruchy szczęki.

Mechanizm działania

Staw skroniowo-żuchwowy otwiera szczękę, wykorzystując dwa mechanizmy. Pierwszy wykorzystuje zasadę zawiasu w drzwiach, otwierając i zamykając usta w podobny sposób. Drugi wykorzystuje ruch ślizgowy, dolna szczęka porusza się wtedy w dół i do przodu, oraz na boki. Ten mechanizm sprawia, że podczas spożywania posiłków, ziewania czy śpiewania staw skroniowo-żuchwowy przesuwa się wstecz i do przodu oraz z boku na bok.

Jakie są możliwe urazy stawu skroniowo-żuchwowego?

Podobnie jak większość stawów w ciele człowieka, staw skroniowo-żuchwowy może ulec urazowi, obrzęknąć, powodować ból i ograniczyć ruchliwość dolnej szczęki. Ból może promieniować do okolic głowy i szyi. Pęknięcie krążka stawowego zdarza się rzadko, ale może on ulec przemieszczeniu, powodując silny ból i obrzęk. W przeciwieństwie do innych stawów, takich jak staw kolanowy czy biodrowy, zapalenie rzadko kiedy wdaje się w staw skroniowo-żuchwowy, ale jeśli tak się stanie, leczenie samymi środkami przeciwzapalnymi zwykle nie wystarcza. Na szczęście, ból związany z uszkodzeniem tego stawu jest często przemijający i można go złagodzić, stosując na przemian zimne i ciepłe okłady, które korzystnie działają na obolałe więzadła oraz otaczające mięśnie.

Zgrzytanie i zaciskanie zębów a ból stawu skroniowo-żuchwowego

Czasami ból stawu skroniowo-żuchwowego ma swój początek w zębach, a nie w samym stawie czy otaczających wiązadłach.

Zgrzytanie zębami (brukzim) może być szkodliwe, szczególnie jeśli są one nieprawidłowo ułożone, a pewne ruchy wykonywane podczas zgrzytania mogą przyczyniać się do bólu w stawie. Jak wyjaśnia portal Medonet, wśród najczęstszych przyczyn tej dolegliwości zwykle wymienia się stres –pacjent nieświadomie mocno zaciska szczęki i napina mięśnie twarzy. Przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest konsultacja stomatologiczna.

Zaciskanie zębów również może powodować ból stawu skroniowo-żuchwowego. Niektórzy pacjenci przejawiają podobne zachowanie podczas snu. Po postawieniu prawidłowej diagnozy dentysta może zalecić noszenie plastikowej, przezroczystej nakładki zgryzowej, która łagodzi objawy.

Zabieg chirurgiczny na stawie skroniowo-żuchwowym

Zabieg chirurgiczny na stawie skroniowo-żuchwowym wykonuje się rzadko, ale w niektórych warunkach istnieją przesłanki do jego wykonania. Jak wyjaśnia Poradnik Zdrowie, operację zaleca się po wykonaniu rentgenowskich zdjęć czynnościowych i rozpoznaniu zespołu stawu skroniowo-żuchwowego. Procedura zwykle przypomina zabieg ortopedyczny po urazie kolana.

Jak zachować dobrą kondycję stawu skroniowo-żuchwowego?

Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty i higienistki dentystycznej pozwolą uniknąć powikłań związanych ze stawem skroniowo-żuchwowym. Właściwe szczotkowanie i dobór odpowiedniej pasty z fluorem pomoże zapobiec utracie szkliwa, spowodowanej nieprawidłowym funkcjonowaniem tego stawu.

Czym więc jest staw skroniowo-żuchwowy? Odwiedzaj dentystę dwa razy w roku i zapobiegaj występowaniu problemów stomatologicznym, a ta wiedza nie będzie Ci wcale potrzebna. Staw skroniowo-żuchwowy jest jak każdy inny staw w Twoim ciele, zaś prawidłowe nawyki zdrowotne i pielęgnacja zapobiegawcza zapewnią Ci piękny uśmiech i gładkie przeżuwanie.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

POWIĄZANE