Badge field

Leczenie kanałowe: co to jest?

Published date field

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi, czyli skąpej, nitkowatej tkanki znajdującej się wewnątrz zęba. Po usunięciu uszkodzonej, chorej lub martwej miazgi dentysta oczyszcza, kształtuje i wypełnia pozostałą przestrzeń. W trakcie zabiegu uszczelniony zostaje kanał korzenia. Dawniej zęby z chorą lub uszkodzoną miazgą po prostu usuwano. W dzisiejszych czasach ząb można jednak uratować.

Najczęstsze przyczyny uszkodzenia lub martwicy miazgi to:

– Pęknięciu zęba

– Głęboki ubytek

– Uszkodzenie zęba, np. na skutek niedawnego lub przeszłego wybicia.

Nieleczona zainfekowana lub martwa miazga może spowodować gromadzenie się ropy na koniuszku korzenia i rozwój ropnia. Ropień często prowadzi do zniszczenia kości w okolicach zęba i powoduje ból.

Jak wykonuje się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe obejmuje kilka etapów i wymaga wielu wizyt w gabinecie stomatologicznym. Wszystko jednak zależy od indywidualnego przypadku. Etapy leczenia są następujące:

– Na początku dentysta wykonuje otwór na tylnej części przedniego zęba lub w koronie trzonowca albo przedtrzonowca.

– Po usunięciu chorej miazgi komora i kanały korzenia zostają oczyszczone, powiększone i ukształtowane.

– Jeśli zabieg wymaga wielu wizyt, dentysta założy tymczasową plombę, aby zabezpieczyć ząb.

– Tymczasowa plomba zostaje usunięta, a komora miazgowa i kanał zęba – wypełnione na stałe. Stożkowaty, gumowy materiał zwany gutaperką wprowadzany jest do kanałów i często utwardzany za pomocą cementu. W niektórych przypadkach dentysta umieszcza w kanale plastikowy pręcik, która wspiera strukturę zęba.

– Zabieg kończy się zwykle umieszczeniem korony na zębie, która nadaje mu naturalny kształt i wygląd. Jeśli uszkodzenie jest naprawdę duże, przed założeniem korony dentysta może umieścić w zębie specjalny pręt.

Jak długo wytrwa odbudowany ząb?

Wyleczony i odbudowany ząb będzie uzupełniał braki w uzębieniu przez całe życie, jeśli właściwie o niego zadbasz. Może się w nim rozwinąć próchnica, więc nie zapominaj o prawidłowej higienie jamy ustnej i regularnych wizytach u dentysty.

Bark miazgi oznacza większe ryzyko złamania zęba. Dentysta powinien wziąć to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczącej rodzaju odbudowy (korona lub wypełnienie).

Aby właściwie ocenić wyniki leczenia kanałowego, najlepiej porównać zdjęcia rentgenowskie zrobione przed i po zabiegu. Można się w ten sposób przekonać, czy utrata tkanki kostnej postępuje, czy też kość zaczyna się regenerować.


Miazga zęba uszkodzona przez głęboki ubytek

Miazga zostaje usunięta, a kanały zęba wyczyszczone przed wypełnieniem

Komora zostaje wypełniona i uszczelniona

15/11/2010

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz