Badge field

Ropnie zębowe i dziąseł. Objawy, leczenie i zapobieganie

Published date field

Odpoczywasz po dniu pracy lub spędzasz czas z rodziną, gdy nagle czujesz ostry ból w ustach. Jeśli występowały u Ciebie wcześniej problemy z zębami – infekcja dziąseł, zębów, bądź ubytki – ból ten może być związany z ropniem zębowym.

Ropne zębowe dzieli się na 2 rodzaje: Ropień okołowierzchołkowy (okołozębowy) dotyczy korzenia zęba. Drugi rodzaj – ropień przyzębia (dziąsła) dotyczy dziąseł. Ten drugi zwykle tworzy się w zaawansowanych przypadkach choroby przyzębia, gdy zęby odsuwają się od dziąseł, tworząc kieszonki. Ropnie obu rodzajów mają niewielkie kieszonki wypełnione ropą, w której znajdują się bakterie. Właściwe leczenie pozwala pozbyć się ropnia każdego rodzaju oraz przywrócić sobie kontrolę nad zdrowiem jamy ustnej. 

Czy mam ropień?

Choć próchnica zębów bądź infekcja przyzębia może być początkowo trudna do wykrycia, jej stwierdzenie zwykle jest bardzo proste, gdy zaczyna tworzyć się ropień. Najwyraźniejszym objawem jest silny ból. Ból spowodowany ropniem przyzębia jest ciągły, ostry, a nawet kłopotliwy. Towarzyszyć mogą mu trudności przy żuciu pokarmu, wrażliwość na pokarmy gorące i zimne, a nawet obrzęk węzłów chłonnych, które to pomagają zwalczyć infekcję w organizmie.

Ropień może być także wyczuwalny w jamie ustnej. W przypadku ropnia przyzębia w zaatakowanym miejscu może tworzyć się zmiana. Niewielki guzek wyglądem przypominający krostę może także pojawić się na dziąśle przy ropniu okołozębowym.

Co należy zrobić?

Gdy podejrzewasz lub zauważysz ropień któregokolwiek rodzaju, udaj się do dentysty. Do czasu wizyty przepłukuj usta wodą z solą, aby złagodzić ból. Dentysta może zalecić Ci także przyjmowanie środków przeciwbólowych, które możesz kupić bez recepty.

Pierwszym krokiem w leczeniu ropnia okołozębowego lub ropnia przyzębia jest usunięcie bakterii z kieszonki i oczyszczenie jej obszaru. Dentysta najpewniej przepisze Ci antybiotyki, które wyeliminują pozostałe bakterie. Przyjmuj lek zgodnie ze wskazówkami, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty leczenia.

Kolejny krok leczenia zależy od umiejscowienia ropnia:

·         W przypadku ropnia okołozębowego często wykonuje się leczenie kanałowe. W trakcie tego zabiegu dentysta usuwa miazgę z wnętrza zęba, miejsce to oczyszcza, a następnie wypełnia kanał i nakłada koronę, by wzmocnić ząb i nadać mu zdrowy, naturalny wygląd.

·         Leczenie ropnia przyzębia wymaga wizyty u periodontologa. Oczyści on zakażone miejsce i wykona głębokie czyszczenie z zastosowaniem skalingu i wygładzania powierzchni korzenia (tzw. root planing). Zabieg ten obejmuje usunięcie płytki i kamienia nazębnego z powierzchni zęba i spod linii dziąsła. Pozwala on także wygładzić powierzchnię zęba i korzenia, co utrudnia bakteriom przyczepianie się do niej. W celu wyleczenia infekcji lekarz może przepisać antybiotyk. Jeśli kość lub dziąsła są poważnie uszkodzone wskutek choroby przyzębia, pacjent może wymagać leczenia chirurgicznego. Pozwoli ono usunąć stan zapalny z kości i tkanek podporowych, a przez to zapobiec nawrotom ropni.

Jak zapobiec nawrotom ropni?

Po usunięciu ropnia i wyeliminowaniu problemu stosowanie prawidłowej higieny jamy ustnej może zapobiec nawrotowi. Wybierz pastę do zębów o właściwościach antybakteryjnych, pomagającą zapobiec gromadzeniu się kamienia nazębnego. Bez względu na higienę stosowaną w domu zawsze zaleca się regularne wizyty u dentysty – przynajmniej dwa razy w roku. Jeśli występowały u Ciebie infekcje dziąseł, Twój dentysta może zalecać częstsze wizyty, aby mieć pewność, że Twoje dziąsła są zdrowe.

Leczenie ropnia zęba to jedna z najlepszych decyzji mająca wpływ na zdrowie. Stan ten pozostawiony bez leczenia może spowodować rozprzestrzenianie się infekcji. Dzięki konsekwentnie stosowanym środkom higieny2 ropień zniknie, a Twój uśmiech znów będzie promienny i zdrowy.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz