Czy podczas nitkowania krwawią Ci dziąsła?
Badge field

Czy podczas nitkowania krwawią Ci dziąsła?

Published date field

Jeśli podczas nitkowania krwawią Ci dziąsła, prawdopodobnie trzeba będzie zmienić sposób pielęgnacji jamy ustnej. To wcale nie oznacza, że źle o nią dbasz – musisz po prostu częściej nitkować zęby. Dziąsła często krwawią przy pierwszych próbach nitkowania przestrzeni międzyzębowych, ale jeśli krwawienie szybko ustępuje, nie ma się czym martwić. Chociaż wydaje się to sprzeczne z intuicją, nie przerywaj tego nawyku.

Przyczyny krwawienia dziąseł
Krwawienie dziąseł może mieć kilka przyczyn, w tym odkładanie się płytki nazębnej wzdłuż brzegu dziąsłowego i między zębami, a także tworzenie się kamienia nazębnego, sprzyjające zapaleniu dziąseł. Niedobór witamin również może spowodować krwawienie. Płytka nazębna to warstwa bakterii przylegająca do powierzchni zęba. Jeśli jej nie usuniesz w trakcie codziennego nitkowania, przekształca się w twardy kamień nazębny. Kamień trudno usunąć bez pomocy stomatologa lub higienistki dentystycznej. Zwykle wykonuje się w tym celu skaling zębów. Pamiętaj, że pierwszą linią obrony zapobiegającą krwawieniu dziąseł jest zawsze wizyta u dentysty, który postawi prawidłową diagnozę.

Inne sposoby leczenia krwawiących dziąseł
Usunięcie płytki nazębnej w przypadku dziąseł krwawiących podczas nitkowania to nie jedyne rozwiązanie. Pomóc może również płyn do płukania jamy ustnej, który zabija bakterie w okolicy objętej zmianami i zapobiega wniknięciu infekcji w głąb dziąseł lub korzenia zęba. Spróbuj domowych sposobów i płucz jamę ustną osoloną wodą albo kup specjalny płyn zawierający środek przeciwbakteryjny. Pamiętaj, że dokładne płukanie usuwa bakterie z dziąseł.

Stosuj zrównoważoną dietę, a zapewnisz sobie silne i odporne na próchnicę zęby. Szczotkuj je co najmniej dwa razy dziennie. Dentysta udzieli Ci kilku wskazówek dotyczących prawidłowego szczotkowania, a jeśli palisz, pomoże Ci rzucić nałóg. Jak wyjaśniają badacze z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w pracy pod tytułem “Choroby przyzębia u palaczy tytoniu a parametry stresu oksydacyjnego” opublikowanej na stronie wydawnictwa Przegląd Lekarski,, nadużywanie tytoniu sprzyja chorobom przyzębia.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz