Czy soda oczyszczona wybiela zęby?

Czy soda oczyszczona wybiela zęby?

Soda oczyszczona to produkt obecny niemal w każdym domu, posiadający szeroki zakres zastosowań: od eliminowania przykrych zapachów do czyszczenia dywanów. Soda oczyszczona wchodzi również w skład wielu past do zębów i środków wybielających. Usuwa przebarwienia z zębów, ale czy naprawdę je wybiela? Świetnie radzi sobie z plamami powierzchniowymi, jednak należy zachować ostrożność, bo jej stosowanie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia szkliwa.

Domowe sposoby na wybielanie zębów

W jaki sposób mieszanina równych części wody i sody oczyszczonej może wybielać zęby? W skład sody oczyszczonej, znanej również jako wodorowęglan sodu, wchodzi związek o łagodnych właściwościach ściernych, który doskonale radzi sobie z przebarwieniami na powierzchni zębów i poprawia ich wygląd. Jeśli jednak zamierzasz usunąć głębsze, starsze przebarwienia, soda oczyszczona nie będzie już tak skuteczna. Konieczna będzie wizyta u dentysty lub wybór jednego z produktów przeznaczonych do wybielania zębów.

Środki ostrożności

Jeśli chcesz poprawić wygląd zębów za pomocą sody oczyszczonej, musisz liczyć się z możliwymi skutkami ubocznymi. Stałe stosowanie tego środka może uszkodzić szkliwo zębów. Soda oczyszczona nie zawiera fluoru, który wzmacnia zęby i zapobiega próchnicy, więc nie zapominaj o stosowaniu zwykłej pasty do zębów. Jeśli nosisz aparat przytwierdzony za pomocą kleju ortodontycznego lub stały aparat retencyjny, nie szczotkuj zębów sodą oczyszczoną, gdyż może rozmiękczyć klej.

Kto nie marzy o pięknym, nieskazitelnie białym uśmiechu? Wszelkie wysiłki zmierzające do poprawy wyglądu nie mogą jednak odbywać się kosztem zdrowia zębów. Bezpieczniejszą opcją jest skorzystanie z usług stomatologa.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów