Badge field

Picie alkoholu po wyrwaniu zęba mądrości. Jakie są zalecenia?

Published date field

Ekstrakcja zębów mądrości może zdezorganizować Twój grafik, lecz zaplanowanie zabiegu w okresie ukończenia studiów może naprawdę zaburzyć Twoje plany świętowania tej wyjątkowej okazji. Imprezy, jedzenie i napoje mogą kusić, ale Twoim priorytetem powinno być wygojenie rany po zębie. Jeśli zastanawiasz się nad piciem po usunięciu zębów mądrości, pamiętaj, że ekstrakcja zęba i alkohol nie zawsze idą w parze. Dowiedz się, co można, a czego nie można robić, pijąc alkohol.

Pierwszych kilka dni

Przez pierwszych kilka dni po zabiegu miejsce po ekstrakcji zęba jest nieco opuchnięte i obolałe. Z tego powodu pewnie nie będziesz mieć ochoty na alkohol. Zamiast tego wolisz zostać w domu i odpocząć. Jeśli w ciągu 24 godzin po zabiegu poczujesz głód, zgodnie jedz zimne, miękkie pokarmy, takie jak mus jabłkowy czy lody. Złagodzą one ból, a przy tym nie wymagają żucia. W miarę możliwości żuj jedną stroną – przeciwną do tej, po której został wyrwany ząb. Jeśli wyrwano Ci wszystkie cztery zęby mądrości, wybierz pokarmy płynne, takie jak szejki proteinowe.

Pijąc, nie należy używać słomki. Picie przez nią tworzy efekt zasysania, który zaburza krzepnięcie pozwalające zatrzymać krwawienie tuż po zabiegu.

Picie alkoholu

Jeśli Twoje samopoczucie poprawia się na tyle, by można było brać udział w zabawach z okazji ukończenia studiów i innych, pamiętaj, by nie przesadzać. Picie po usunięciu zębów mądrości może wydawać się niegroźne, ale jeśli nadal przyjmujesz środki przeciwbólowe, łączenie z nimi alkoholu może spowodować bardziej złożone problemy, wykraczające poza jamę ustną. Że leki takie jak powszechnie przepisywane środki uśmierzające ból po ekstrakcji zęba mogą być bardzo niebezpieczne w połączeniu z alkoholem.

Możesz także narazić się na ryzyko upadku lub obrażeń, nie być w stanie prowadzić samochodu, a nawet uszkodzić sobie wątrobę. Zawsze czytaj ostrzeżenia podane w ulotce dołączonej do środka przeciwbólowego. W razie wątpliwości całkowicie zrezygnuj z alkoholu, jeśli przyjmujesz leki przeciwbólowe. Możesz świętować, pijąc wodę!

Jedzenie na imprezie

Na widok smakowitego jedzenia może cieknąć Ci ślinka, ale mimo to zachowaj ostrożność. Być może stan zapalny w Twojej jamie ustnej zmniejszył się na tyle, by można było wypić lampkę szampana, ale miejsce po ekstrakcji pozostaje tkliwe przez kilka kolejnych dni. Jeśli założono Ci szwy rozpuszczalne, do rozpuszczenia potrzebują one od 3 do 14 dni; jeśli zwykłe, zostaną wyjęte przez chirurga za tydzień lub dwa. Wybierz jedzenie miękkie i zrezygnuj z pokarmów o ostrych krawędziach i chrupkich, takich jak czipsy. Lepiej postawić na owoce! Wybierz miękkiego banana czy obraną ze skórki pomarańczę. Jeśli masz ochotę na przekąskę, sięgnij po humus lub chleb pita. Unikaj dań gorących i ostrych, które mogą wywołać stan zapalny Twoich i tak już wrażliwych i tkliwych dziąseł.

Oczywiście po skończeniu jedzenia (jeśli minął dzień od zabiegu) delikatnie umyj zęby szczoteczką o miękkim włosiu, aby usunąć resztki jedzenia, które mogłyby spowodować zakażenie lub większy ból.

Usunięcie zębów mądrości nie musi oznaczać konieczności rezygnacji ze świętowania. Musisz jednak uważać, aby radość nie zaburzyła procesu gojenia. Baw się z przyjaciółmi, zachowując przy tym ostrożność.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz