Badge field

5 sposobów na poparzenie języka | Colgate®

Published date field

Gdy poparzysz język, zależy Ci, by jak najszybciej się zagoił. Do poparzenia języka może dojść, gdy nie zwrócisz uwagi na wysoką temperaturę dania lub napoju przed wzięciem jego kęsa lub łyka. Wskutek poparzenia naturalne wypustki na języku – brodawki – mogą chwilowo zniknąć. To niezwracanie uwagi lub zapomnienie, by spróbować jedzenia lub picia przed ich konsumpcją jest zwykle przyczyną poparzeń.

Poparzenia jamy ustnej wymagają szybkiej reakcji pozwalającej uśmierzyć ból. Na szczęście istnieją takie rozwiązania.

1. Weź łyczek i złagodź podrażnienie

Twoja pierwsze reakcja na poparzenie języka decyduje o tym, jak szybko wszystko wróci do normy. Ten pierwszy krok jest prosty. W przypadku nieznacznych poparzeń zimna woda może szybko złagodzić podrażnienie języka. Wypij szklankę wody, by obniżyć temperaturę języka i zapewnić odpowiednie nawilżenie jamy ustnej (wydzielanie śliny ma znaczenie kluczowe, ponieważ uniemożliwia bakteriom wyrządzanie dalszych szkód w tym miejscu). Do czasu zagojenia powstrzymaj się od spożywania gorących pokarmów i napojów – dodatkowo podrażnią one poparzony rejon.

2. Schładzaj

Po poparzeniu w ciągu dnia przegryzaj pokarmy miękkie i zimne, aby w naturalny sposób pozbyć się uczucia pieczenia. Sięgnij po pokarmy łatwe do zjedzenia – owoce, jogurt czy mus jabłkowy – które pomogą uśmierzyć uczucie pieczenia. Pamiętaj też, by wypić szklankę wody – pozwoli to usunąć resztki jedzenia, które mogłyby podrażniać język.

3. Płucz wodą z solą

Po ostudzeniu jamy ustnej należy płukać ją ciepłą wodą z solą. Do 200 ml ciepłej wody wsyp 1/8 łyżeczki soli i powstałym roztworem delikatnie wypłucz jamę ustną. Po skończeniu wypluj. Sól jest naturalnym środkiem odkażającym, zmniejszającym obrzęk i ból, który pozwoli ograniczyć objawy poparzenia.

4. Posyp cukrem

Cukier – obecny niemal w każdej kuchni – nie jest zbytnio znany ze swych właściwości uśmierzających ból. Łyżka cukru może osłodzić nawet najbardziej gorzki lek, a jego niewielka ilość posypana na język może zmniejszyć ból po poparzeniu. Posyp język niewielką ilością cukru, zaczekaj aż się rozpuści i poczuj jego kojące działanie. Zachowaj umiar – cukier nie ma równie korzystnego działania na zęby. Innym smacznym lekarstwem na poparzenia jest miód. W krajach takich jak Indie jest on stosowany ze względu na swoje właściwości antybakteryjne w celu przyspieszenia procesu gojenia wrzodów.

5. Weź tabletkę przeciwbólową

Gdy żaden z powyższych sposobów nie przynosi ulgi, sięgnij po standardowe leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Zażyj zalecaną dawkę acetaminofenu (paracetamolu) lub ibuprofenu, by wyleczyć stan zapalny. Pamiętaj, że gorące pokarmy mogą mieć także wpływ na powierzchnie zębów, więc pozwól językowi w pełni się wygoić i używaj szczoteczki z bardzo miękkim włosiem.

Jeśli masz wątpliwości co do objawów poparzenia języka lub jeśli objawy te nie ustępują, udaj się do dentysty, by wykluczyć zespół pieczenia jamy ustnej, który to jest problemem chronicznym.

Poparzony język w końcu się wyleczy, ale i tak dobrze jest znać kilka skutecznych domowych sposobów walki z tym nieprzyjemnym stanem. Spożywając gorące dania, pamiętaj o małych łyczkach i kęsach. Jeśli stan Twojego poparzonego języka nie poprawia się, skontaktuj się z dentystą i zapytaj o poradę. 

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz