Pięć zaskakujących przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust u dziecka
Badge field

Pięć zaskakujących przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust u dziecka

Published date field


Zachęcanie dzieci do szczotkowania zębów przed pójściem do łóżka uczy ich właściwych praktyk higienicznych związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Mycie zębów dwa razy dziennie sprzyja rozwojowi uzębienia, ale nie wystarcza do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z ust. Przykry zapach nie zawsze wiąże się z nieprawidłową higieną jamy ustnej – powodują go również inne czynniki, które wymagają odmiennych rozwiązań. Poniżej opisano 5 zaskakujących przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust u dzieci oraz sposoby radzenia sobie z nim.

Zapalenie zatok

Czy któreś z Twoich dzieci narzekało ostatnio na ból gardła lub zatkany nos? Jeśli tak, być może dziecko cierpi na zapalenie zatok. W przewodach nosowych i w gardle gromadzi się wtedy płyn będący doskonałą pożywką dla bakterii zbierających się w gardle. Jakie są skutki? Przykry zapach, którego nie można się pozbyć dzięki samemu szczotkowaniu i płukaniu jamy ustnej. Jeśli podejrzewasz zapalenie zatok (możliwe objawy to ból gardła, pieczenie w przewodach nosowych i zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej stronie gardła), udaj się z dzieckiem do lekarza, który w razie potrzeby przepisze antybiotyki.

Ciało obce

Prawdopodobnie z początku nawet nie przyszło Ci to do głowy, ale przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust może być utknięcie ciała obcego w przewodach nosowych Twojego dziecka. Dzieci są bardzo ciekawe świata, a ich nozdrza z łatwością mieszczą małe przedmioty, takie jak koraliki, ziarna fasoli, części zabawek i jedzenie. Jak wyjaśnia portal Via Medica, jedną z przyczyn przykrego zapachu jest właśnie utknięcie ciała obcego w przewodach nosowych dziecka. Jeśli podejrzewasz, że na tym polega problem, zabierz dziecko do lekarza, który wykona odpowiednie badania i w razie potrzeby usunie przedmiot z nosa.

Obrzęk migdałków

Weź do ręki latarkę i zajrzyj dziecku do gardła. Jak wyglądają jego migdałki? Zdrowe migdałki są różowe i pozbawione plamek, ale objęte zapaleniem stają się zaczerwienione, rozpalone, pokryte białymi plamkami i wydzielają bardzo nieprzyjemną woń. We wgłębieniach opuchniętych migdałków gromadzą się bakterie, które wraz z infekcją wytwarzającą kwaśną woń mogą stać się przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Jeśli migdałki Twojego dziecka są opuchnięte lub zaczerwienione, skontaktuj się z pediatrą, który zaleci odpowiednie leczenie.

Przesuszone usta

Dzieci są bardzo aktywne i nieustannie się poruszają, a na dodatek często zapominają o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów. Nieprzyjemny zapach z ust u dzieci uprawiających sporty spowodowany może być właśnie brakiem płynów. Jeśli dziecko nie wypije odpowiedniej ilości wody, jego ślinianki nie wytworzą takiej ilości śliny, która w normalnych warunkach usunęłaby bakterie powodujące przykry zapach z ust. To pozornie mało istotne zaniedbanie, ale brak śliny może prowadzić do próchnicy zębów i ubytków. Dlatego warto upewnić się, że Twoje dzieci piją wystarczająco dużo wody.

Choroby jamy ustnej: próchnica zębów i zapalenie dziąseł

Nawet najlepszy nawyk szczotkowania i dbania o zdrowie jamy ustnej nie wystarczy, aby pozbyć się zapachu spowodowanego próchnicą zębów lub zapaleniem. Infekcja spowodowana ubytkiem, chorobami przyzębia lub owrzodzeniem jamy ustnej jest przyczyną przykrego zapachu z ust. Specjalne pasty do zębów dla dzieci mogą pomóc zatrzymać infekcję, ale nie wyleczą ubytku. Jeśli u Twojego dziecka pojawiła się próchnica, najwyższy czas udać się do dentysty.

Nie daj się zwieść pozorom i nie zakładaj, że przykry zapach to wynik niewłaściwej higieny jamy ustnej przed pójściem do łóżka. Nawet regularne szczotkowanie nie uprzyjemni czytania bajek do poduszki, jeśli przykry zapach spowodowany jest innymi czynnikami. Dobrze zapoznaj się z tym zagadnieniem, rozpoznaj właściwe przyczyny problemu i podejmij odpowiednie działania.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz