Ile kosztują aparaty ortodontyczne dla dzieci i dorosłych?
Badge field

Ile kosztują aparaty ortodontyczne dla dzieci i dorosłych?

Published date field

Ludzie od zawsze chcieli poprawić swój wygląd. Nowa fryzura, uzupełnienie garderoby lub wizyty na siłowni to popularne opcje. Inni chcą mieć piękny i jasny uśmiech, więc często decydują się na zakup aparatu ortodontycznego. Bez względu na to, czy szukasz aparatu dla swojego dziecka, czy dla siebie, zapoznaj się najpierw z cenami.

Jaki rodzaj aparatu ortodontycznego będzie Ci potrzebny?

Aparat ortodontyczny prostuje nierówny zgryz, wywierając łagodny, stały nacisk na zęby przez okres kilku miesięcy lub lat. Po kompletnym badaniu jamy ustnej, zwykle za pomocą aparatu rentgenowskiego, skanowania i odcisków stomatologicznych, ortodonta ustala plan leczenia.

Prostowanie zębów to nie jedyna specjalizacja ortodontów. Posiadają oni również szeroką wiedzę o budowie kości i mięśni twarzy oraz szczęk. Dodatkowo przechodzą dwu- lub trzyletnie szkolenia po ukończeniu wyższej szkoły stomatologicznej, dzięki czemu są w stanie rozwiązać problem, z którym nie poradzi sobie zwykły dentysta (nie mówiąc o przeciętnej osobie używającej gumki recepturowej i lusterka, która naraża zdrowie swojej jamy ustnej na ogromne niebezpieczeństwo).

Aparaty ortodontyczne dla dzieci

Jak wyjaśnia portal Niezbędnik Stomatologiczny, towarzystwa naukowe zalecają pierwszą wizytę u ortodonty w wieku ok. 7 lat, zwłaszcza jeśli u dziecka wystąpią niepokojące objawy. 7-letnie dziecko posiada zwykle wystarczającą liczbę zębów stałych, co pozwala ortodoncie ocenić rozwój uzębienia i szczęk.

Lekarz stwierdzi, czy Twoje dziecko powinno natychmiast rozpocząć leczenie, czy też z założeniem aparatu można poczekać rok lub dwa. Być może żadne leczenie nie będzie potrzebne. Oprócz aparatu ortodonta może zalecić stosowanie urządzeń takich jak ekspander podniebienny.

Aparaty ortodontyczne dla dorosłych

Aparat ortodontyczny może przynieść wiele korzyści również osobom dorosłym. W wieku dziecięcym często nie otrzymują one pomocy ortodontycznej przy nadmiernym wysunięciu górnego lub dolnego łuku zębowego, krzywych lub stłoczonych zębach czy też nieprawidłowym ułożeniu szczęk. Problemy te mogą prowadzić do innych schorzeń, takich jak próchnica zębów, choroba dziąseł czy też wady zgryzu i wymowy. Ich usunięcie to coś więcej niż zwykły zabieg kosmetyczny.

Aparaty ortodontyczne nie są uniwersalne zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych. Ortodonta przedstawi Ci wiele ich rodzajów.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty metalowe, czyli tradycyjne, to idealna opcja dla osób ze stłoczonymi zębami. Dzięki nim ortodonta może stopniowo przesuwać zęby, a ich cena jest często niższa niż innych aparatów lub zdejmowanych nakładek.

Jeśli klasyczny wygląd metalowych aparatów nie wydaje Ci się atrakcyjny, wybierz aparaty lingwalne mocowane za zębami. Różnica między zwykłymi a lingwalnymi aparatami polega na tym, że te drugie należy indywidualnie dopasować do zębów. Najpierw pobiera się odcisk stomatologiczny, który trafia do laboratorium, gdzie powstają aparaty o niestandardowych wymiarach. Po sześciu tygodniach ortodonta może przymocować aparat do tylnej części zębów. Nabywca musi jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami produkcji.

Aparaty ceramiczne przypominają aparaty metalowe, ale mają subtelniejszy wygląd. Wykonane są z przezroczystego tworzywa ceramicznego. Druty również mogą być przezroczyste. Podczas gdy tradycyjne aparaty stosuje się zwłaszcza w przypadku krzywych lub stłoczonych zębów, aparaty ceramiczne przeznaczone są dla pacjentów borykających się z mniej poważnymi problemami zgryzu. Ortodonta pomoże Ci zdecydować, czy ta opcja leczenia będzie dla Ciebie odpowiednia. 

Kolejne niestandardowe rozwiązanie, stanowiące alternatywę dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych, to zdejmowane nakładki (alignery). Wykonane są z czystego tworzywa sztucznego i przypominają ochraniacz na zęby. Można je z łatwością wyjąć przed jedzeniem i czyszczeniem. Większość planów leczenia uwzględnia wymianę alignerów na nowe, lekko zmodyfikowane nakładki co kilka tygodni, aby w ten sposób stopniowo zmienić ułożenie zębów.

Porównanie cen aparatów ortodontycznych

Niezależnie od Twojego wieku i bez względu na to, jaką opcję wybierzesz, aparaty ortodontyczne nie są tanie. Portal MediRaty podaje średni koszt różnych opcji:

  • Aparaty metalowe  założenie tych tradycyjnych aparatów, przygotowanie, diagnostyka i wizyty kontrolne kosztują ok. 3 200 zł.
  • Aparaty lingwalne  te estetyczne rozwiązania kosztują ponad 6 000 zł.
  • Aparaty ceramiczne – choć są prawie niewidoczne, ich wytrzymałość jest mniejsza; cena od 3 150 zł.
  • Zdejmowane nakładki (alignery) – całkowity koszt założenia to ponad 6 560 zł.

Opcje płatności

Prostowanie zębów za pomocą aparatu ortodontycznego to jedno  trzeba za niego jeszcze zapłacić. Nie wszystkie plany ubezpieczeniowe obejmują zabiegi ortodontyczne, a jeśli nawet, to mogą być wtedy traktowane jak zwykły zabieg kosmetyczny, a więc nie są w pełni refundowane.

Podobnie jak w przypadku przystępnych cenowo usług stomatologicznych możesz poszukać źródeł dofinansowania aparatu ortodontycznego. Porozmawiaj również z ortopedą o planie płatności. Wiele gabinetów ortodontycznych oferuje możliwość płatności na raty w obliczu wysokich cen aparatów.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz