Badge field

Metody wybielania zębów. Ile kosztuje wybielanie zębów?

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 25 Oct 2023

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: Colgate Global Scientific Communications

 

Istnieje wiele metod wybielania zębów, począwszy od wybielających past i innych niedrogich produktów, które są w stanie usuwać wiele przebarwień powierzchownych, po aktywowane światłem techniki wybielania stosowane w gabinecie dentystycznym, które mogą kosztować do 3 000 zł, a ich skuteczność bywa zadziwiająca.

Wszystkie techniki wybielania działają w jednym z dwóch mechanizmów:

  1. Zabiegi wybielające zmieniają naturalne zabarwienie zębów, zazwyczaj rozjaśniając je o pięć do siedmiu odcieni według standardowej skali. Na wybielaniu polegają zarówno metody stosowane w gabinecie dentystycznym (specjalne urządzenia), jak i w domu (nakładki). Środki wybielające zawierają aktywny składnik, zazwyczaj nadtlenek mocznika lub nadtlenek wodoru w stężeniu 10–22%, który jest w stanie usuwać zarówno przebarwienia powierzchowne, jak i głębokie. Koszt poszczególnych zabiegów wybielania może znacznie się różnić:

      sesja wybielania z aktywacją światłem, wykonywana w gabinecie dentystycznym, czasem określana jako wybielanie „fotelowe”, może kosztować 700 – 3 000 zł i zapewnia natychmiastowe wybielenie zębów, często niezwykle skuteczne. Jednak po około roku normalnego jedzenia i picia (kawa, herbata i inne napoje) zęby ponownie nieco zmieniają odcień i pojawiają się nowe przebarwienia. W przypadku wybielania wykonywanego w gabinecie dentystycznym trzeba wówczas znowu zapłacić 700 – 3 000 zł za ponowne wybielenie zębów.


      wykonana przez dentystę na zamówienie nakładka na zęby do wybielania prowadzonego w domu kosztuje około 500 – 1 000 zł i zazwyczaj wymaga noszenia przez kilka lub kilkanaście godzin w ciągu dnia lub w nocy przez dwa tygodnie. Po zauważeniu nowych przebarwień do ich usunięcia wystarczy użyć nakładki ponownie przez jedną lub dwie noce.


  2. Zabiegi niezwiązane z wybielaniem działają na zasadzie fizycznego lub chemicznego działania w celu usunięcia przebarwień powierzchownych. Wszystkie pasty do zębów mają słabe właściwości ścieralne w celu usuwania przebarwień powierzchownych pomiędzy wizytami u dentysty. Wybielające pasty do zębów zawierają specjalne substancje chemiczne lub środki polerujące, które zapewniają większą skuteczność pod względem usuwania przebarwień. Profesjonalne oczyszczenie zębów przez dentystę lub higienistę także polega na ścieraniu i polerowaniu w celu usunięcia większości zewnętrznych przebarwień spowodowanych przez pokarmy i tytoń.

Zęby każdego pacjenta reagują w inny sposób na różne zabiegi wybielające. U niektórych osób dobry efekt przynosi stosowanie wybielających past do zębów, podczas gdy osoby o szarym zabarwieniu zębów lub z innymi poważnymi przebarwieniami mogą wymagać zastosowania porcelanowych licówek lub techniki bonding (omówionej w innej części niniejszego serwisu) do uzyskania uśmiechu, którego zawsze pragnęli. Tylko dentysta lub higienista jest w stanie określić właściwe postępowanie w danym przypadku.

Copyright © 2002, 2003 Colgate-Palmolive Company. Wszelkie prawa zastrzeżone. -

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz