Metody wybielania zębów. Ile kosztuje wybielanie zębów?

Istnieje wiele metod wybielania zębów, począwszy od wybielających past i innych niedrogich produktów, które są w stanie usuwać wiele przebarwień powierzchownych, po aktywowane światłem techniki wybielania stosowane w gabinecie dentystycznym, które mogą kosztować do 3 000 zł, a ich skuteczność bywa zadziwiająca.

Wszystkie techniki wybielania działają w jednym z dwóch mechanizmów:

  1. Zabiegi wybielające zmieniają naturalne zabarwienie zębów, zazwyczaj rozjaśniając je o pięć do siedmiu odcieni według standardowej skali. Na wybielaniu polegają zarówno metody stosowane w gabinecie dentystycznym (specjalne urządzenia), jak i w domu (nakładki). Środki wybielające zawierają aktywny składnik, zazwyczaj nadtlenek mocznika lub nadtlenek wodoru w stężeniu 10–22%, który jest w stanie usuwać zarówno przebarwienia powierzchowne, jak i głębokie. Koszt poszczególnych zabiegów wybielania może znacznie się różnić:

      sesja wybielania z aktywacją światłem, wykonywana w gabinecie dentystycznym, czasem określana jako wybielanie „fotelowe”, może kosztować 700 – 3 000 zł i zapewnia natychmiastowe wybielenie zębów, często niezwykle skuteczne. Jednak po około roku normalnego jedzenia i picia (kawa, herbata i inne napoje) zęby ponownie nieco zmieniają odcień i pojawiają się nowe przebarwienia. W przypadku wybielania wykonywanego w gabinecie dentystycznym trzeba wówczas znowu zapłacić 700 – 3 000 zł za ponowne wybielenie zębów.


      wykonana przez dentystę na zamówienie nakładka na zęby do wybielania prowadzonego w domu kosztuje około 500 – 1 000 zł i zazwyczaj wymaga noszenia przez kilka lub kilkanaście godzin w ciągu dnia lub w nocy przez dwa tygodnie. Po zauważeniu nowych przebarwień do ich usunięcia wystarczy użyć nakładki ponownie przez jedną lub dwie noce.


  2. Zabiegi niezwiązane z wybielaniem działają na zasadzie fizycznego lub chemicznego działania w celu usunięcia przebarwień powierzchownych. Wszystkie pasty do zębów mają słabe właściwości ścieralne w celu usuwania przebarwień powierzchownych pomiędzy wizytami u dentysty. Wybielające pasty do zębów zawierają specjalne substancje chemiczne lub środki polerujące, które zapewniają większą skuteczność pod względem usuwania przebarwień. Profesjonalne oczyszczenie zębów przez dentystę lub higienistę także polega na ścieraniu i polerowaniu w celu usunięcia większości zewnętrznych przebarwień spowodowanych przez pokarmy i tytoń.

Zęby każdego pacjenta reagują w inny sposób na różne zabiegi wybielające. U niektórych osób dobry efekt przynosi stosowanie wybielających past do zębów, podczas gdy osoby o szarym zabarwieniu zębów lub z innymi poważnymi przebarwieniami mogą wymagać zastosowania porcelanowych licówek lub techniki bonding (omówionej w innej części niniejszego serwisu) do uzyskania uśmiechu, którego zawsze pragnęli. Tylko dentysta lub higienista jest w stanie określić właściwe postępowanie w danym przypadku.

Copyright © 2002, 2003 Colgate-Palmolive Company. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów