Badge field

Ile mamy zębów?

Published date field

Ile mamy zębów? Czy kiedykolwiek się zastanawiasz? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, z których najważniejszy jest wiek. Dzieci i dorośli mają inną liczbę zębów. Zatem ile ich mają dzieci?

Zęby mleczne

U dzieci ząbkowanie rozpoczyna się w wieku około 6 miesięcy. Pierwsze zęby nazywane są „mlecznymi”.

Dzieci mają w sumie 20 zębów mlecznych – 10 na górze i 10 na dole. Gdy wypadną, na ich miejscach wyrosną zęby stałe. Należy pamiętać, że to, że zęby te wypadną, nie oznacza, że nie należy o nie dbać tak jak o zęby stałe. Wykształcanie prawidłowych nawyków w zakresie jedzenia i szczotkowania powinno rozpocząć się wkrótce po tym, jak dziecko zacznie ząbkować. W wieku ok. 6 lat większość dzieci zaczyna tracić zęby mleczne, które następnie zastępowane są zębami stałymi. Proces ten trwa do wieku kilkunastu lat.

Zęby stałe

Dorośli mają więcej zębów niż dzieci – większość ma ich 32. Wśród nich jest 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 12 trzonowych (w tym 4 zęby mądrości). Większość ludzi ma pełne uzębienie stałe jeszcze przed osiągnięciem kilkunastu lat. Dorośli często usuwają zęby mądrości, ponieważ w jamie ustnej nie zawsze jest miejsce, by mogły one rosnąć swobodnie, nie powodując nieprawidłowego ułożenia innych zębów.

Zatem... Ile mamy zębów? Dzieci zwykle mają 20, a dorośli 32 (28 po usunięciu zębów mądrości). I każdy z nich wymaga, by o niego dbać. Więcej informacji o tym, jak dbać o zęby uzyskasz tutaj. 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz