Ile mamy zębów?

Ile mamy zębów? Czy kiedykolwiek się zastanawiasz? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, z których najważniejszy jest wiek. Dzieci i dorośli mają inną liczbę zębów. Zatem ile ich mają dzieci?

Zęby mleczne

U dzieci ząbkowanie rozpoczyna się w wieku około 6 miesięcy. Pierwsze zęby nazywane są „mlecznymi”.

Dzieci mają w sumie 20 zębów mlecznych – 10 na górze i 10 na dole. Gdy wypadną, na ich miejscach wyrosną zęby stałe. Należy pamiętać, że to, że zęby te wypadną, nie oznacza, że nie należy o nie dbać tak jak o zęby stałe. Wykształcanie prawidłowych nawyków w zakresie jedzenia i szczotkowania powinno rozpocząć się wkrótce po tym, jak dziecko zacznie ząbkować. W wieku ok. 6 lat większość dzieci zaczyna tracić zęby mleczne, które następnie zastępowane są zębami stałymi. Proces ten trwa do wieku kilkunastu lat.

Zęby stałe

Dorośli mają więcej zębów niż dzieci – większość ma ich 32. Wśród nich jest 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 12 trzonowych (w tym 4 zęby mądrości). Większość ludzi ma pełne uzębienie stałe jeszcze przed osiągnięciem kilkunastu lat. Dorośli często usuwają zęby mądrości, ponieważ w jamie ustnej nie zawsze jest miejsce, by mogły one rosnąć swobodnie, nie powodując nieprawidłowego ułożenia innych zębów.

Zatem... Ile mamy zębów? Dzieci zwykle mają 20, a dorośli 32 (28 po usunięciu zębów mądrości). I każdy z nich wymaga, by o niego dbać. Więcej informacji o tym, jak dbać o zęby uzyskasz tutaj. 

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów