Wymień swoją szczoteczkę na nową!
Badge field

Jak często powinieneś wymieniać szczoteczkę do zębów?

Published date field

Wymiana zużytych ubrań czy butów jest dla nas naturalna, natomiast w przypadku szczoteczki do zębów sprawa wydaje się trudniejsza. Jak często powinno się wymieniać szczoteczkę do zębów? Czasami na pierwszy rzut oka nie zauważamy, że włókna naszej szczoteczki do zębów zbliżają się do końca swojej przydatności. Dlatego mamy dla Ciebie mały przewodnik, z którego dowiesz się, jak często powinno się wymieniać szczoteczkę do zębów.

Jak często powinno się wymieniać szczoteczkę do zębów?

Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne rekomenduje, aby wymieniać swoją szczoteczkę do zębów co trzy do czterech miesięcy* (*źródło: https://www.ada.org/en/member-center/oral-health-topics/toothbrushes). Rozważ jednak wcześniejszą wymianę, jeśli w międzyczasie przechodziłeś infekcję lub gdy włókna szczoteczki wyglądają już na zużyte. Zdarza się również, że dzieci szczotkują swoje zęby z większą siłą niż dorośli, dlatego zwróć uwagę także na ich szczoteczkę i wymień ją, gdy tylko zacznie wyglądać na zużytą.

Dlaczego powinno się wymieniać szczoteczkę do zębów? 

Twoja szczoteczka to Twoja pierwsza linia obrony przeciwko bakteriom, które powodują choroby dziąseł, próchnicę  zębów i nieprzyjemny oddech. Niewymieniona po infekcji szczoteczka może stać się przyczyną powtórnego zakażenia i choroby. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wymieniać swoją szczoteczkę na nową, gdy stara jest już zużyta.

Szczotkowanie zębów przez co najmniej dwie minuty dwa razy dziennie pomaga chronić Twoje zęby przed próchnicą oraz innymi potencjalnymi problemami jamy ustnej. Kiedy włókna szczoteczki zaczynają tracić swoją sztywność i stają się postrzępione, najwyższa pora aby pożegnać starą szczoteczkę i wymienić ją na nową. Jest to uzasadnione, ponieważ włókna szczoteczki, usuwające resztki jedzenia i płytkę bakteryjną z powierzchni zębów i dziąseł, z biegiem czasu tracą swoją skuteczność w czyszczeniu, co naraża Twoją jamę ustną na ryzyko niedostatecznej ochrony.

Wymiana szczoteczki do zębów po infekcji - czy to konieczne?

Zdecydowanie tak! To jedyna poprawna odpowiedź na to pytanie. Jeśli Ty lub ktoś z twojej rodziny przeszedł właśnie infekcję, wskazane jest, aby po jej zakończeniu wszyscy wymienili swoje szczoteczki. Jest to spowodowane faktem, że bakterie i wirusy osiadają na włóknach szczoteczki. Jeśli szczoteczki są przechowywane we wspólnym kubeczku, istnieje ryzyko przeniesienia bakterii na pozostałe szczoteczki. Należy również pamiętać, że brak wymiany szczoteczki po infekcji może skutkować powtórnym zakażeniem.

Zalety manualnych szczoteczek do zębów

Szczoteczka manualna to kompaktowe, lekkie i przenośne rozwiązanie. Jest gotowa do użycia w każdej chwili, a podczas szczotkowania nie generuje żadnych dźwięków. Masz również całkowitą kontrolę nad siłą nacisku na zęby i dziąsła podczas szczotkowania. Colgate posiada szeroką gamę szczoteczek manualnych, które odpowiadają na różne potrzeby użytkowników. Wybierz tę, która zapewni Ci wygodę i najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Możesz na przykład spróbować szczoteczki Colgate 360° Whole Mouth Clean, która skutecznie redukuje płytkę nazębną, albo szczoteczki Colgate SlimSoft Charcoal, której delikatne i cienko zakończone włókna skutecznie czyszczą wrażliwe zęby i dziąsła.

Jak dbać o swoją szczoteczkę

Niezależnie od tego jakiej szczoteczki do zębów używasz, powinieneś utrzymywać ją w czystości. Ważne też, aby dokładnie wypłukać szczoteczkę po każdym użyciu, tak aby nie pozostały na niej resztki pasty do zębów czy śliny. Zaleca się również przechowywanie szczoteczki w pozycji pionowej, aby umożliwić włóknom łatwiejsze schnięcie.

Przechowywanie szczoteczki w zamkniętym etui może sprzyjać namnażaniu się bakterii na powierzchni włókien, dlatego ważne jest, aby całkowicie wysuszyć szczoteczkę przed umieszczeniem jej w etui.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz