Jak pozbyć się białych plamek na zębach?
Badge field

Jak pozbyć się białych plamek na zębach?

Published date field

Zdrowe zęby są podstawą pięknego uśmiechu, ale cień na ten uśmiech mogą położyć tzw. białe plamki, czyli znacznie przebarwione obszary szkliwa. Białe plamki potrafią sprawić, że będziesz o nich myśleć przy każdym otwieraniu ust. Dowiedz się, jak pozbyć się białych plamek na zębach i wybierz najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Istnieje wiele przyczyn powstawania białych plamek na zębach. Gdy dochodzi do zakłócenia procesu rozwoju zębów, białe plamki osadzają się na powierzchni, ale powstałe odcienie bieli nie zawsze stapiają się z pozostałymi częściami zębów. Również kwasy bakteryjne mogą powodować powstawanie białych plam w miarę jak zaczynają rozpuszczać szkliwo zębów i prowadzić do próchnicy, według danych portalu „Medycyna praktyczna”. Oto więcej możliwych przyczyn białych skaz:

Możliwe przyczyny białych plamek na zębach

Fluoroza

Fluoroza występuje w przypadku spożywania dużej ilości fluoru, gdy zęby wciąż się jeszcze formują. Ma to zwykle różne źródła, może np. wynikać ze spożywania nadmiernej ilości wody fluoryzowanej, stosowania niektórych suplementów, czy połykania pasty do zębów z fluorem. Chociaż fluor pomaga zwiększyć odporność zębów na próchnicę, zbyt duże jego ilości są równie niebezpieczne jak niedobór, powodując przebarwienia szkliwa w kolorze kredowobiałym, żółtym lub nawet brązowym.

Hipoplazja szkliwa

Hipoplazja szkliwa wynika z niedoborów żywieniowych, wysokiej gorączki i niepożądanych działań produktów leczniczych, jak również przedwczesnych narodzin i palenia prenatalnego. Dziennik „Nowa Stomatologia” sugeruje, że obszary hipoplazji szkliwa są mniej zmineralizowane i tym samym bardziej podatne na próchnicę. Szkliwo wygląda bardzo podobnie jak fluoroza, z plamami od mlecznobiałych, po żółte, do brązowawych. Jednak hipoplazja szkliwa może mieć bardziej liniowy wygląd.

Demineralizacja

Demineralizacja szkliwa zębów ma miejsce wtedy, gdy bakteryjna płytka nazębna zaczyna gromadzić się na zębach już nawet w kilka godzin po ich umyciu. Zazwyczaj z powodu nieodpowiedniego szczotkowania jest to często problem dla dzieci i dorosłych noszących aparaty ortodontyczne. Jak podaje portal „Medicover”, białe plamki na zębach świadczące o zdemineralizowanej warstwie powierzchniowej są trwałe i w razie braku higieny prowadzą one do próchnicy.

Leczenie białych plamek

Wiele metod może pomóc w wyeliminowaniu białych plamek, ale najlepsza procedura będzie zależeć od stopnia zaawansowania stanu zdrowia pacjenta oraz od kosztów leczenia. Podajemy kilka możliwości, które warto omówić z dentystą:

Mikroabrazja

Zabieg ten polega na delikatnym usunięciu cienkiej warstwy szkliwa powierzchniowego, poprawiając w ten sposób wygląd zębów. Dziennik „Nowa Stomatologia” zaleca łączenie mikroabrazji szkliwa z zabiegami wybielania zębów dla uzyskania prawdziwie wysokiej jakości estetyki.

Wybielanie

Dla uzyskania jak najbezpieczniejszych wyników zaleca się albo zabieg wybielania w gabinecie, albo zestaw do wybielania w domu pod nadzorem dentysty. Dobór metody oraz czas jej trwania powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjentów, dlatego przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze specjalistą. Dostępne są również produkty do wybielania zębów bez recepty oraz wybielające pasty do zębów, ale na efekty będzie trzeba poczekać znacznie dłużej i mogą nie być one tak widoczne.

Licówki porcelanowe

Jest to doskonała opcja, gdy masz znaczne plamy przebarwień, których nie da się wyeliminować samym wybielaniem. Licówki wykonane na zamówienie z cienkich warstw materiału ceramicznego są przyklejone do przedniej części zębów. Przed założeniem licówki konieczne jest odpowiednie przygotowanie zęba, co obejmuje ono przede wszystkim jego zeszlifowanie (mniej niż milimetr), wyjaśnia „Emdent”. Efektem końcowym są naturalnie wyglądające zęby, które są odporne na przyszłe przebarwienia.

Zapobieganie powstawaniu białych plamek

Jeśli spodziewasz się dziecka, porozmawiaj z dentystą lub położnikiem na temat spożycia fluoru i wszelkich leków, które mogą zakłócać rozwój zębów dziecka. Jesteś palaczem? Teraz jest dobry moment na rozpoczęcie procesu rzucania palenia. Dzieci poniżej szóstego roku życia również mogą mieć te plamki, dlatego też powinny stosować wyłącznie niewielkie ilości pasty do zębów, porównywalne do wielkości ziarna grochu. Upewnij się też, że nie połykają pasty do zębów. Jeśli woda z kranu jest fluorowana, a większość wód jest, sprawdź te poziomy i przedyskutuj ze swoim dentystą potrzebę stosowania suplementów fluorkowych. Miej na uwadze, że woda butelkowana, formuły, napoje i wiele produktów spożywczych mogą również zawierać fluor.

Jeśli Twoje dziecko nosi aparat ortodontyczny, pomóż mu regularnie szczotkować i nitkować przestrzenie wokół tych wsporników i drutów, aby zmniejszyć ryzyko, że białe plamki zniszczą wygląd prostych zębów po zdjęciu aparatu. W celu zapewnienia dodatkowej ochrony i remineralizacji tych białych plamek, dentysta może zalecić pastę remineralizującą.

Nie pozwól, aby ostre przebarwienia powstrzymały Cię od uśmiechania się. Podobnie jak w przypadku większości problemów z jamą ustną, pozbycie się białych plamek na zębach może być łatwiejsze niż sądzisz.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz