Badge field

Jak samodzielnie zrobić pastę wybielającą zęby

Published date field

Najważniejszym elementem, który ludzie chcą zmienić w swoim uśmiechu, jest odcień bieli swoich zębów. Niemal 100 procent badanych uważa, że piękny uśmiech to jeden z ich najważniejszych atutów. Nie dziwi zatem, że na rynku dostępnych jest tak wiele produktów do wybielania zębów. Jednak jaśniejsze zęby były obiektem pożądania na długo przed nadejściem nowoczesnych rozwiązań. Przygotowywanie własnej pasty do wybielania zębów jest frajdą, a sama pasta pozwala bezpiecznie rozjaśnić uśmiech, gdy używana jest razem z profesjonalnymi produktami do higieny jamy ustnej.

Jak wybielić zęby w domu

Większość współczesnych produktów zawiera nadtlenek mocznika, który rozpada się częściowo na nadtlenek wodoru – główny składnik wybielający. Z kolei badania pokazują, że wybielanie jest generalnie bezpieczne. Na ogół stosowanie do samodzielnego wybielania zębów składników takich jak soda oczyszczona, olej kokosowy czy niewielka ilość wody utlenionej przynosi pożądany efekt. Niektóre roztwory domowej roboty jako bazy używają sody oczyszczonej, która w połączeniu z naturalnymi składnikami pozwala uzyskać odpowiednią konsystencję. Oto kilka receptur.

Nadtlenek wodoru i soda oczyszczona

Prosta do wykonania pasta do zębów składająca się z nadtlenku wodoru i sody oczyszczonej może zapewnić jaśniejszy uśmiech. Soda oczyszczona połączona z wodą uwalnia wolne rodniki, które rozkładają powodujące przebarwienia cząsteczki na powierzchni szkliwa zębów. Oto najlepszy sposób wykonania pasty:

·         Użyj mniej sody oczyszczonej niż nadtlenku wodoru i upewnij się, że pasta nie ma ziarnistej faktury.

·         Połącz około 2 łyżki stołowe nadtlenku wodoru z łyżką stołową sody oczyszczonej.

·         Wymieszaj pastę i zacznij szczotkować nią zęby.

·         Pozostaw pastę na zębach przez około minutę, a następnie spłucz.

Ważne jest, aby zawsze dokładnie wypłukać usta, żeby usunąć pozostałości nadtlenku wodoru i sody oczyszczonej. Użycie tej pasty należy ograniczyć do 2 lub 3 razy w tygodniu. Nadmierne używanie sody oczyszczonej może mieć efekt odwrotny od oczekiwanego: zamiast czyścić spowoduje ona z czasem uszkodzenie szkliwa i w rezultacie wrażliwość zębów. Stosuj zatem swą regularną higienę jamy ustnej.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to produkt wielorakiego przeznaczenia. Zdziwisz się, jakie ma właściwości wybielające. Używanie go wraz z sodą oczyszczoną pomaga usunąć plamy i wybielić zęby. Możesz także płukać nim usta, by z czasem osiągnąć podobny efekt. Choć rezultaty nie są natychmiastowe, stosowanie octu jabłkowego przez kilka tygodni pozwoli zauważyć różnicę. Aby zrobić pastę wybielającą zęby, 2 części octu jabłkowego połącz z jedną częścią sody oczyszczonej. To idealna proporcja. Pamiętaj: w przypadku sody oczyszczonej, mniej znaczy więcej. Wypróbuj to rozwiązanie kilka razy w tygodniu lub po prostu użyj octu jabłkowego jako łagodnego płynu do płukania ust łącznie z produktami do codziennej higieny jamy ustnej.

Olej kokosowy i liść mięty pieprzowej

Choć badania nie dały jednoznacznej odpowiedzi co do skuteczności oleju kokosowego dla zdrowia jamy ustnej i walki z bakteriami, olej ten jest znany ze swych właściwości likwidujących przebarwienia. Olej kokosowy z dodatkiem niewielkiej ilości zmiażdżonych liści mięty pieprzowej – zapewniającej przyjemny zapach – jest w stanie usunąć niektóre rodzaje bakterii, które zabarwiają zęby na żółto. Olej kokosowy zawiera kwas laurynowy, który niszczy bakterie. Tak jak ocet jabłkowy, nie daje on natychmiastowego efektu, więc dla najlepszych rezultatów należy go stosować przez dłuższy czas. Jednak w przeciwieństwie do wybielaczy opartych na sodzie oczyszczonej, olej kokosowy jest bezpieczny w użyciu i można go stosować w każdej ilości.

Przygotowanie własnej pasty wybielającej jest przyjemne, a sama pasta eliminuje skutki spożywania pokarmów powodujących zabarwienie zębów, rozjaśniając tym samym uśmiech. Powstrzymaj się od domowych rozwiązań z użyciem cytryn, pomarańczy czy truskawek. Kwas zawarty w tych owocach może uszkodzić szkliwo.

Pamiętaj, że używanie pasty wybielającej domowej roboty jako jedynego środka do higieny jamy ustnej nie jest dobrym rozwiązaniem. Przestrzeganie prawidłowej higieny – z prawidłowym szczotkowaniem, nitkowaniem i wizytami u dentysty dwa razy w roku – to najlepszy sposób na zdrowy i promienny uśmiech.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz