Jednym z elementów, który ludzie chcą zmienić w swoim uśmiechu jest odcień zębów. Wielu z nich uważa, że piękny, biały uśmiech to jeden z ich najważniejszych atutów. Nie dziwi zatem fakt, że w Internecie krąży wiele przepisów, trików i pomysłów na samodzielne wybielanie zębów domowymi sposobami i produktami, w tym samodzielnie wykonanymi, wybielającymi pastami do zębów. Ale czy są one bezpieczne? W tym artykule dowiesz się, jak działa wybielająca pasta do zębów i czy domowe sposoby na zrobienie własnej pasty do zębów mogą działać?
Jak działa wybielająca pasta do zębów?
Wybielająca pasta do zębów działa głównie na dwa sposoby – za pomocą mechanicznego usuwania przebarwień i chemicznego działania wybielającego. Jest to zależne od zawartych w paście składników.
Środki ścierne obecne w paście, takie jak uwodniona krzemionka, wodorowęglan sodu, czy węglan wapnia, pomagają usunąć zewnętrzne przebarwienia z powierzchni zębów. Działają poprzez delikatne ścieranie osadów powierzchniowych, które mogą powstać przez picie kawy, herbaty, czerwonego wina czy palenia papierosów, czyli przez mocno barwiące pokarmy, napoje i używki. Środki ścierne w wybielających pastach są dostosowane tak, aby były na tyle skuteczne, żeby usunąć przebarwienia, ale jednocześnie na tyle delikatne, aby nie uszkodzić szkliwa.
Składniki aktywne takie jak nadtlenek wodoru, nadtlenek karbamidu są odpowiedzialne za chemiczne wybielanie. Substancje te przenikają przez powierzchnię szkliwa, dzięki czemu zachodzi reakcja utleniania i następuje rozkład związków powodujących przebarwienia. Reakcja chemiczna prowadzi do zmniejszenia widoczności przebarwień, a tym samym do rozjaśnienia koloru zębów.
Ponadto w wybielających pastach do zębów można znaleźć inne, wartościowe składniki, które wspomagają ich działanie. Na przykład, pirofosforan pomaga w zapobieganiu tworzenia się kamienia nazębnego, co wpływa na zmniejszenie powstawania przebarwień, zaś związki fluoru mają za zadanie wzmacniać szkliwo zębów i przeciwdziałać próchnicy.
Domowe sposoby na wybielanie zębów i ich niebezpieczeństwo
Domowe sposoby na jaśniejszy uśmiech stały się w przestrzeni Internetu alternatywą dla produktów ze sklepowej półki. I choć mogą wydawać się mniej inwazyjne i bardziej ekonomiczne niż komercyjne metody wybielania, ich bezpieczeństwo jest znacząco wątpliwe.
Stomatolodzy i higieniści często wyrażają ostrożność w stosunku do domowych metod wybielania zębów z uwagi na możliwe ryzyko uszkodzenia szkliwa i tkanki dziąseł oraz inne efekty uboczne.
Często brakuje również naukowych badań potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo domowych metod wybielania. Profesjonaliści zalecają opieranie się na metodach i produktach, które zostały odpowiednio przetestowane, zaakceptowane przez stosowne instytucje i dopuszczone do sprzedaży. Takie produkty zawierają bezpieczne stężenia substancji aktywnych, dzięki czemu nie wyrządzimy sobie nimi krzywdy. W domowych warunkach, podczas robienia domowej pasty do zębów, łatwo jest przekroczyć bezpieczne dawki i stężenia składników.
Ponadto podczas stosowania domowych metod wybielania zębów, możemy narazić się na reakcje alergiczne, nadwrażliwość zębów lub inne problemy zdrowotne. Każdy organizm człowieka inaczej reaguje na różne substancje, dlatego domowe mieszanki produktów niosą ze sobą spore ryzyko dla naszego zdrowia.
Czy soda oczyszczona, węgiel aktywny i ocet jabłkowy mogą wybielić zęby?
Soda oczyszczona, ocet jabłkowy i aktywny węgiel to substancje, które są czasami wymieniane w domowych metodach wybielających zęby, jednak ich użycie jest niebezpieczne. Dlaczego?
Mimo, że zarówno soda oczyszczona, jak i węgiel aktywny, bywają składnikiem past do zębów dostępnych na sklepowej półce, są to środki ścierne, które niewłaściwie stosowane mogą wyrządzić naszym zębom krzywdę. Soda i węgiel aktywny posiadają drobiny o silnych właściwościach ściernych. Stosowanie ich w formie dostępnej w sklepach spożywczych może uszkodzić w sposób nieodwracalny powierzchnię szkliwa. Połączenie ich ze szczoteczkami o twardym włosiu nieuchronnie prowadzi do powstawania recesji dziąsłowych, ubytków klinowych, a co za tym idzie nadwrażliwości zębów.
Ocet jabłkowy zawiera kwasy, które teoretycznie mogą pomóc w usuwaniu przebarwień. Jednak jego niskie pH może doprowadzić do erozji zębów. Polega ona na nieodwracalnej utracie twardych tkanek zęba. Dodatkowo szkliwo, które jest eksponowane na kwasy, szybciej ulega ścieraniu. Dlatego stosowanie octu jabłkowego i innych produktów kwasowych jest dla szkliwa zębów niebezpieczne.
Bezpieczne wybielanie zębów w domu - postaw na sprawdzone produkty
Jeśli chcesz rozjaśnić zęby w domu, sięgnij po sprawdzone i rekomendowane przez dentystów produkty, zakupione z zaufanych i bezpiecznych źródeł, np. drogerii czy aptek.
Decydując się na wybielanie zębów w domu, kluczowe jest przestrzeganie najważniejszych zasad bezpieczeństwa, aby proces ten był skuteczny oraz nie szkodził zdrowiu naszych zębów i dziąseł. Przede wszystkim, przed przystąpieniem do jakichkolwiek zabiegów wybielających, w tym stosowania pasty wybielającej, warto skonsultować się z dentystą w celu oceny stanu zdrowia jamy ustnej i uwzględnienia ewentualnych przeciwwskazań.
Należy również dokładnie przestrzegać instrukcji użycia pasty i częstotliwości szczotkowania nią zębów. Nieprzestrzeganie tych zaleceń może prowadzić do nadwrażliwości zębów oraz/lub do osłabienia szkliwa.
Istotne jest również, by pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej, włączając w to czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i używanie płynów do płukania ust, np. wybielających, które dodatkowo wspierają zdrowie zębów i dziąseł oraz sam proces wybielania. W przypadku problemów z nadwrażliwością lub osłabieniem szkliwa, dobrym pomysłem jest włączenie do codziennej higieny past do zębów dedykowanych takim problemom.
Pamiętaj - używanie samodzielnie wykonanej pasty wybielającej jest złym pomysłem! Ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia zębów jest bardzo duże. Odpowiednia higiena jamy ustnej z pomocą przebadanych produktów od zaufanych marek to najlepsze sposoby na zdrowy i promienny uśmiech.