Leczenie raka piersi a kserostomia
Badge field

Leczenie raka piersi a kserostomia

Published date field

 

Miesiąc Świadomości Raka Piersi to nie tylko szerzenie wiedzy o tej chorobie, ale również próby zwrócenia uwagi na metody leczenia. Chemio- i radioterapia potrafią czynić cuda, ale nawet te nowoczesne metody często odbijają się na zdrowiu pacjenta. Kserostomia, czyli suchość w jamie ustnej, wydaje się być łagodnym skutkiem ubocznym terapii nowotworowej, jednak w rzeczywistości wpływa negatywnie na stan jamy ustnej. Na szczęście można temu zaradzić.

Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia objawów suchości w jamie ustnej?

Radioterapia z użyciem odpowiednich osłon nie powinna wpływać na stan zdrowia jamy ustnej. Jednak prawdopodobieństwo wystąpienia u pacjenta objawów suchości jamy ustnej, jak również natężenie tych objawów, zależą od tego, jaki był jej stan przed rozpoczęciem leczenia. Pacjenci z chorobami przyzębia lub znaczną próchnicą mogą doświadczać problemów w trakcie terapii lub po jej zakończeniu. Im gorszy stan uzębienia i dziąseł, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów takich jak suchość w jamie ustnej.

Częste powikłania

Suchość w jamie ustnej może wystąpić już podczas leczenia lub krótko po nim. Jak wyjaśniają badacze z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, taki stan określa się jako kserostomię prawdziwą". Ta przewlekła choroba, nierokująca obecnie całkowitego wyleczenia, może rozwinąć się nawet rok po zakończeniu terapii. Taki stan zwany jest późną kserostomią". Jak wyjaśnia portal Fundacji DKMS, jeśli pacjent otrzymał wlew komórek macierzystych lub wykonano u niego przeszczep szpiku, ale wystąpiły oznaki odrzutu, może się u niego rozwinąć choroba przeszczep przeciw gospodarzowi. Powoduje ona m.in. upośledzone wydzielanie śliny i suchość w jamie ustnej.

Co powoduje zaostrzenie objawów?

Objawy suchości w jamie ustnej mogą zaostrzyć się na skutek zażywania innych leków powodujących kserostomię w trakcie terapii nowotworowej. Chemioterapia może powodować zwiększenie gęstości śliny, a w konsekwencji ograniczenie jej właściwości oczyszczających; powstaje wtedy znane pacjentom uczucie suchości. Wiele lekarstw powoduje suchość w jamie ustnej, a ich działanie potęguje się na skutek interakcji ze środkami stosowanymi na początkowych etapach leczenia raka piersi.

Co musisz zrobić w pierwszej kolejności?

Zanim rozpoczniesz chemio- lub radioterapię, udaj się do dentysty i powiedz mu o swoim problemie. W przypadku raka piersi należy koniecznie wykonać pełne badanie jamy ustnej i usunąć cały osad i kamień nazębny. Pamiętaj, że leczenia stomatologicznego nie można podejmować przez pewien okres po zakończeniu terapii nowotworowej, a w trakcie chemioterapii opcje leczenia są również ograniczone. Musisz zatem zadbać o swoje zęby jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Objawy kserostomii można złagodzić domowymi sposobami, przestrzegając zasad higieny jamy ustnej oraz nitkując i szczotkując zęby. Zmniejsza się wtedy ryzyko powikłań spowodowanych schorzeniem.

Kontrolne badanie stomatologiczne wykonane jeszcze przed rozpoczęciem terapii nowotworowej, właściwa higiena jamy ustnej i ścisły nadzór nad lekami zapobiegawczymi wymienionymi powyżej z pewnością złagodzą skutki uboczne leczenia raka piersi i pozwolą Ci zachować optymalny stan zdrowia jamy ustnej po zakończeniu terapii.

 

 

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz