Ile kosztuje korona porcelanowa?
Badge field

Ile kosztuje korona porcelanowa?

Published date field

Korona protetyczna to sztuczna nasadka na uszkodzony ząb, która odbudowuje jego strukturę i nadaje mu naturalny wygląd. Jeśli ząb uległ pęknięciu lub osłabieniu po założeniu dużych plomb lub na skutek próchnicy, dentysta może zalecić implantację korony. Nadaje ona naturalną barwę zębom pokrytym plombami, chroni uszkodzone zęby, a także mocuje protezy lub mostki.

Powody, dla których ludzie decydują się na założenie korony, mogą być różne, ale jednym z najważniejszych czynników wpływających na ich wybór jest cena. Zależy ona przede wszystkim od rodzaju materiału, z którego zrobiona jest korona. Poniżej znajdziesz kilka dostępnych opcji i listę cen.

Rodzaje koron protetycznych

Jak podaje portal ABC Zdrowie, korony wykonane są z różnego materiału, a każdy z nich wiąże się zarówno z korzyściami, jak i wadami.

Korony porcelanowe (pełnoceramiczne) – Są bardzo estetyczne, ale ze względu na mniejszą wytrzymałość mechaniczną stosuje się je w odcinku przednim.

Korony porcelanowe na cyrkonie (biała baza pod porcelaną) – spełniają warunki estetyczne i wytrzymałościowe. Mogą być stosowane zarówno w odcinku przednim, jak i bocznym. Cena tych koron jest najwyższa w porównaniu z innymi.

Korony porcelanowe napalane na stopie stali dentystycznej – To jedne z najbardziej popularnych koron porcelanowych. Metal poprawia ich wytrzymałość, a ich cena nie jest wygórowana.

Korony metalowe – Ten rodzaj koron protetycznych jest stosowany obecnie dużo rzadziej niż korony porcelanowe. Chodzi tu głównie o ich mało estetyczny wygląd. Mają jednak dużą trwałość.

Korony porcelanowe na stopie złota – Ten rodzaj koron jest polecany dla osób, które mają uczulenie na metale nieszlachetne. Korony porcelanowe na złocie mają „cieplejszy” kolor niż korony porcelanowe na stali.

Średni koszt założenia korony protetycznej

Koszt założenia korony zależy również od rozmiaru i lokalizacji zęba oraz od stawek dentysty. Jak wyjaśnia portal Medicover, zabiegi implantacji koron nie są finansowane przez NFZ.

Cena korony zależy przede wszystkim od użytego materiału, ale także od stawek obowiązujących w danym mieście, dodatkowych konsultacji czy wizyt oraz liczby zębów objętych leczeniem. Korona porcelanowa z podłożem metalowym to koszt około 600–700 złotych, a pełnoceramiczna – 1000 złotych. Przy wykorzystaniu nowocześniejszego cyrkonu cena wzrasta o dodatkowe 200 złotych. Najdroższe są korony mocowane na implantach. W tym przypadku musimy przygotować się na wydatek rzędu co najmniej 1500 złotych.

Założenie korony w przystępnej cenie

Jeśli masz ograniczony budżet, założenie korony może przekraczać Twoje możliwości finansowe. Aby zmniejszyć koszty zabiegu, wielu prywatnych dentystów wyznacza stawki według skali ruchomej lub tworzy plany płatności i finansowania. Jeśli myślisz o założeniu wielu koron, prawdopodobnie otrzymasz zniżkę.

Jeśli mieszkasz w pobliżu uniwersyteckiej kliniki stomatologicznej, zapytaj o możliwość implantacji korony w przystępniejszej cenie. Studenci stomatologii wykonują tam zabiegi pod okiem specjalistów. W ten sposób Ty zaoszczędzisz pieniądze, a oni zdobędą niezbędne doświadczenie – to sytuacja, w której nie ma przegranych!

Pielęgnacja koron

Jak wyjaśnia portal ABC Zdrowie, jeśli osoba z koroną protetyczną będzie dbać o higienę jamy ustnej, będzie jej ona służyć przez wiele lat. Aby jak najdłużej cieszyć się uzupełnieniem, traktuj je jak swoje naturalne zęby. Szczotkuj i nitkuj korony dwa razy dziennie i przestrzegaj zaleceń dentysty dotyczących prawidłowej pielęgnacji tych elementów odbudowy. Nie zapominaj o regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym, ogranicz spożycie słodkich produktów i unikaj palenia, a zapewnisz sobie piękny uśmiech.

Założenie korony nie jest tanie, ale właściwa pielęgnacja sprawi, że zainwestowane pieniądze zwrócą Ci się z nawiązką, ponieważ zdrowie jamy ustnej i Twoja pewność siebie są ważne. Jeśli nie wiesz, czy korony są dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem, skonsultuj się z dentystą.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz