Jak powstają przebarwienia na zębach?
Badge field

Jak powstają przebarwienia na zębach?

Published date field

Uważasz, że Twoje zęby straciły połysk, a uśmiech przestał być śnieżnobiały? Plamy na zębach nie tylko zmniejszają pewność siebie, ale również wskazują na głębsze problemy zdrowotne. Zobaczmy, jak powstają plamy na zębach, co oznaczają i jak można sobie z nimi poradzić.

Natura przebarwień

Jak wyjaśniają badacze z Akademii Medycznej w Warszawie i Uniwersytetu Selcuk w Turcji, przebarwienie zębów może być spowodowane zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi czynnikami.

Plamy powstałe na skutek działania czynników zewnętrznych to przebarwienia na powierzchni zębów, natomiast plamy związane z czynnikami wewnętrznymi spowodowane są przebarwieniem zębiny wewnątrz zęba.

Jak powstają przebarwienia na zębach?

Szkliwo zęba to najtwardsza substancja wytwarzana w ciele, jednak nie jest niezniszczalna. Niektóre związki z łatwością się w nim osadzają i pozostawiają żółte lub brązowe plamy. Są to m.in.:

  • Tytoń
  • Ciemne napoje, takie jak wino, herbata, kawa i soki owocowe
  • Silnie zabarwione produkty spożywcze, np. pomidory, curry i sos sojowy

Powyższe produkty zawierają również duże ilości kwasów i zmiękczają szkliwo, co czyni je bardziej podatne na erozję. Jeśli przystąpisz do szczotkowania zbyt wcześnie po spożyciu posiłku, możesz zetrzeć szkliwo. Podobne ryzyko istnieje również wtedy, gdy zbyt mocno przyciskasz szczoteczkę do powierzchni zębów.

Słodkie potrawy i napoje także zwiększają poziom kwasów, które niemal dosłownie zżerają szkliwo i wnętrze zęba. Proces ten zwany jest próchnicą i może powodować białawe, żółtawe, brązowe, a nawet czarne przebarwienia, w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Płytka nazębna to kolejny zewnętrzny czynnik odpowiedzialny za powstawanie plam. Jest to kleiste skupisko bakterii gromadzących się na powierzchni zębów i przyciągających resztki pokarmów oraz inne cząsteczki barwiące. Sprzyja próchnicy i często twardnieje, przekształcając się w kamień nazębny – czarniawy nalot gromadzący się w okolicach brzegu dziąsłowego.

Omówiliśmy zewnętrzne czynniki sprzyjające tworzeniu się plam na zębach. Jak jednak tworzą się przebarwienia pod wpływem czynników wewnętrznych? Naturalne żółcenie zębów może mieć przyczyny genetyczne, jako że postępuje wraz ze starzeniem się organizmu – zębina ciemnieje, a warstwa szkliwa staje się coraz cieńsza. Inne przyczyny to m.in.:

  • Uraz lub infekcja
  • Niektóre leki, np. stosowane w chemioterapii, antyhistaminowe, przeciwpsychotyczne, a także tetracykliny (wchłonięte w okresie kształtowania uzębienia)
  • Przedawkowanie fluoru w okresie dziecięcym (w wyjątkowych przypadkach, gdy dziecko połyka nadmierne ilości pasty do zębów)

Jak można poradzić sobie z przebarwieniami na zębach?

Najlepszy sposób na plamy to zapobieganie ich powstawaniu. Jak wyjaśnia portal Medonet, odpowiednia higiena jest w stanie usunąć powstałe w ciągu dnia przebarwienia i utrzymać naturalny kolor zębów, dlatego też nie można zapominać o szczotkowaniu zębów, stosowaniu nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej.

W przypadku istniejących plam możesz zdecydować się na prosty zabieg czyszczenia i polerowania w gabinecie dentystycznym. Z pewnością poprawi on wygląd Twoich zębów. Warto również ograniczyć palenie i spożycie wina, kawy oraz herbaty.

Jeśli nie możesz powstrzymać się od spożywania swoich ulubionych napojów i potraw, po każdym posiłku płucz jamę ustną wodą, aby zmniejszyć ilość znajdujących się w niej kwasów.

Wybielające pasty lub żele mogą okazać się skuteczne w przypadku przebarwień spowodowanych czynnikami zewnętrznymi. Jak wyjaśnia portal ABC Zdrowie, w przypadku uporczywych przebarwień warto wykonać zabieg wybielania w gabinecie dentystycznym.

Jeśli przebarwienia spowodowane są obecnością płytki nazębnej, kamienia nazębnego lub próchnicy, konieczne będzie podjęcie leczenia stomatologicznego, które usunie przyczynę i zapobiegnie powikłaniom w przyszłości. Dentysta wykona zabieg czyszczenia zębów i usunie płytkę lub kamień albo założy wypełnienie i odbuduje ząb zniszczony próchnicą.

Jak wyjaśniają wspomniani wcześniej badacze z Akademii Medycznej w Warszawie i Uniwersytetu Selcuk w Turcji, od głębokości penetracji czynnika barwiącego zależy również stopień podatności zęba na wybielanie; głębsze przebarwienie wewnętrzne trudniej bowiem usunąć. Wygląd zęba można jednak poprawić za pomocą licówek lub koron.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące plam powstających na zębach, ich przyczyn i leczenia, skonsultuj się z dentystą – to Twój najlepszy doradca. Dzięki niemu odzyskasz śnieżnobiały uśmiech.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz