Kiedy i jak często należy szczotkować zęby?
Badge field

Kiedy i jak często należy szczotkować zęby?

Published date field

Wiele osób zastanawia się, jak często należy szczotkować zęby, aby zachować piękny uśmiech. Czy trzeba je myć po każdym posiłku, czy wystarczy raz dziennie? Kiedy i jak często należy szczotkować zęby? Dowiedz się więcej.

Dlaczego należy szczotkować zęby?

Mycie zębów pastą zawierającą fluor to najlepszy sposób (oprócz nitkowania) na zapobieganie ubytkom i zachowanie zdrowej jamy ustnej. Szczotkowanie usuwa płytkę nazębną; jak wyjaśnia portal Dentonet, bakterie wchodzące w skład płytki produkują kwasy, które niszczą szkliwo i powodują próchnicę oraz zapalenie dziąseł. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak prawidłowo myć zęby i zachować piękny uśmiech.

Jak często należy myć zęby?

Najlepiej szczotkować zęby dwa razy dziennie przez dwie minuty. Medonet ABC Zdrowie przypominają, że należy oczyszczać wszystkie powierzchnie, zwłaszcza te trudno dostępne. Zęby można myć częściej, w zależności od stosowanej diety. Jeśli jesz dużo produktów bogatych w węglowodany lub cukry, a więc sprzyjających ubytkom, szczotkuj częściej.

Czy można myć zęby raz dziennie?

Szczotkowanie zębów raz dziennie nie wystarczy do usunięcia płytki nazębnej w żadnych okolicznościach.

O której godzinie należy szczotkować zęby?

Jak wyjaśnia portal Dentonet, zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie – rano oraz przed pójściem do łóżka. Warto zapytać dentystę, jak często trzeba je szczotkować, gdyż wiele zależy od podatności zębów na próchnicę. Stomatolog może zalecić częstsze mycie.

Czy zęby należy szczotkować przed posiłkiem czy po nim?

Wszystko zależy od rodzaju posiłku. Jeśli spożywasz kwaśne produkty, umyj zęby przed zajęciem miejsca przy stole – w ten sposób ochronisz szkliwo. Podobne produkty – soki, kawa i owoce – serwowane są podczas śniadania. Jeśli spożywasz produkty bogate w węglowodany i cukry, najlepiej umyj zęby niedługo po posiłku. W obu wypadkach po jedzeniu warto wypić szklankę wody, aby usunąć resztki pokarmów i bakterie z jamy ustnej i zmniejszyć szkody, jakie powodują.

Czy płyn do płukania jamy ustnej skutecznie czyści zęby?

Chociaż płyny do płukania ust (również te zawierające fluor) wzbogacają codzienną higienę jamy ustnej, nie powinny zastępować szczotkowania. Mycie zębów pastą z fluorem najskuteczniej usuwa resztki pokarmów i zapobiega powstawaniu płytki nazębnej.

Wiesz już, kiedy i jak często należy szczotkować zęby. Poradnik Zdrowie podaje kilka innych wskazówek, jak zadbać o higienę jamy ustnej:

 • Szczotkuj zęby przynajmniej dwa razy dziennie.
 • Szczoteczkę wymieniaj co 3 miesiące.
 • Wybierz odpowiednią pastę (wybielającą, do wrażliwych dziąseł, odświeżającą). Gdy nie masz problemów z zębami, używaj pasty o kompleksowym działaniu.
 • Nitka dentystyczna również pomoże Ci zadbać o higienę jamy ustnej. Czyść nią przestrzenie między zębami przed każdym myciem.
 • Przyda się także skrobaczka do języka, która usunie z niego nalot. Do czyszczenia języka nie używaj szczoteczki, ponieważ w ten sposób przeniesiesz bakterie z języka na zęby.
 • Warto płukać jamę ustną płynem, który dociera do miejsc niedostępnych dla szczoteczki. Płyn pomaga zwalaczać bakterie, uniemożliwiając tworzenie się płytki nazębnej i odświeża oddech.
 • Co pół roku odwiedzaj stomatologa.

Jak czyścić zęby?

Ułóż szczoteczkę pod kątem 45° do linii dziąseł i wykonuj łagodne, koliste ruchy na wewnętrznych i zewnętrznych powierzchniach. Powierzchnie żujące należy czyścić, wykonując ruchy do przodu i do tyłu. Wypluj pastę po zakończeniu mycia i nie płucz jamy ustnej wodą – zwiększy to absorbcję fluoru. Szczotkowanie powinno trwać przynajmniej 2 minuty.

Jakie korzyści płyną ze szczotkowania zębów?

Mycie zębów wiąże się z wieloma korzyściami:

 • Zdrowe dziąsła – szczotkowanie usuwa płytkę nazębną i zapobiega zapaleniu dziąseł, które może prowadzić do utraty zębów.
 • Pewność siebie – czyste zęby, świeży oddech i piękny uśmiech sprawią, że w kontaktach z innymi ludźmi zachowasz pewność siebie.
 • Usuwanie bakterii – szczotkowanie eliminuje biofilm, który składa się z bakterii i kwasów powodujących nieświeży oddech, próchnicę, zapalenie dziąseł i ogólne problemy zdrowotne.
 • Zapobieganie chorobom – omawiane bakterie mogą powodować inne problemy zdrowotne. Jak wyjaśnia portal Via Medica, nieprawidłowa higiena jamy ustnej wiąże się z chorobami układu krążenia. Utrata zębów może upośledzić funkcje poznawcze, a zgodnie z badaniami opisywanymi przez portal ABC Zdrowie, u osób posiadających mniej niż 20 zębów ryzyko choroby Alzheimera znacznie wzrasta.

Jeśli lubisz słodycze i nie wiesz, jak często myć zęby lub jeśli nie wiesz, jak zadbać o zdrowie jamy ustnej, skonsultuj się z dentystą lub higienistką dentystyczną. W międzyczasie szczotkuj zęby dwa razy dziennie przez dwie minuty i nie zapominaj o nitkowaniu, a zachowasz piękny uśmiech na długie lata!

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz