Badge field

Leczenie kanałowe - popularne mity

Published date field

Leczenie kanałowe jest zwykle bolesne.
Gdy pacjenci dowiadują się, że wymagają leczenia kanałowego, zwykle obawiają się bólu. Tymczasem odczuwany przez nich ból spowodowany jest infekcją zęba, a nie leczeniem kanałowym. Leczenie kanałowe ma na celu ból ten wyeliminować. Sam zabieg jest bezbolesny. Znieczulenie miejscowe powoduje utratę czucia w zębie i jego otoczeniu. Wiele osób może obawiać się leczenia kanałowego, ponieważ boi się zabiegu dentystycznego. Dentyści mogą zatem podać środki uspokajające, takie jak podtlenek azotu.

Podczas zabiegu nerwy zęba zostają usunięte, więc nie poczujesz żadnego bólu.
Wiele osób myśli, że po leczeniu kanałowym nie będzie już odczuwać bólu w leczonym zębie. Tak jednak nie jest. Ząb nie będzie już reagował na zimne lub gorące jedzenie lub napoje, jednak przez kilka dni po leczeniu obszar wokół zęba może być wrażliwy. Jeśli tak się zdarzy, dentysta może przepisać pacjentowi lek zmniejszający stan zapalny.

Dlaczego zawracać sobie głowę leczeniem kanałowym, skoro ząb i tak ostatecznie trzeba będzie usunąć?
Nie należy zakładać, że leczony ząb trzeba będzie usunąć. Tak naprawdę większość zabiegów leczenia kanałowego kończy się sukcesem i pozwala ząb uratować.

Nie odczuwam żadnego bólu, więc nie potrzebuję leczenia kanałowego.
Wiele zębów wymagających leczenia kanałowego nie boli, co jednak nie oznacza, że są zdrowe. Twój dentysta ma sposoby na sprawdzenie czy miazga zębowa jest uszkodzona i zakażona. Jeśli jest, leczenie kanałowe jest konieczne – nawet wtedy, gdy ząb nie boli. Jeśli wokół uszkodzonego zęba zauważysz coś, co przypomina krostkę, idź do dentysty. Ta „krostka” – zwana przetoką – to tunel w tkance umożliwiający ujście ropy z zakażonego miejsca. Nie powoduje bólu, ponieważ przetoka zapobiega gromadzeniu się ciśnienia w tkance. Może się tworzyć i zanikać. Zakażenie takie trzeba wyleczyć, a ząb prawdopodobnie będzie wymagał leczenia kanałowego. Bez leczenia zakażenie obejmie sąsiednie tkanki.

Leczenie kanałowe oznacza usunięcie korzeni zęba lub całego zęba.
Celem leczenia kanałowego jest uratowanie zęba, a nie jego usunięcie. Ząb ani korzenie nie są usuwane. Kanały zostają wyczyszczone i ukształtowane tylko wewnątrz. Tkanka nerwowa i miazga zostają usunięte wraz z pewną ilością wewnętrznej części korzenia, co ma na celu wyeliminowanie wszystkich bakterii.

Po leczeniu kanałowym przez jakiś czas nie będzie konieczności chodzenia do dentysty.
Po leczeniu kanałowym musisz chodzić na kolejne wizyty w celu założenia w zębie stałego wypełnienia lub nałożenia korony. Tymczasowe wypełnienie nakładane po usunięciu miazgi chroni korzeń przed zakażeniem jedynie przez krótki czas. Wypełnienie stałe lub korona muszą zostać założone, aby uniemożliwić bakteriom przedostanie się do kanału.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz