Badge field

Zdrowie jamy ustnej od okresu prenatalnego aż po wczesne dzieciństwo

Published date field

Okres prenatalny
By cieszyć się dobrym zdrowiem jamy ustnej, stosuj się do następujących zaleceń:

 • Umów się na wizytę kontrolną u stomatologa. 
  Dbaj o czystość zębów i kontroluj ich stan. Wykonuj na bieżąco wszelkie konieczne zabiegi dentystyczne. Drobnoustroje będące przyczyną ubytków tkanki zęba mogą po urodzeniu dziecka przedostać się do jego organizmu.
 • Szczotkuj zęby 2 razy dziennie 
  Czyść zęby co najmniej 2 razy dziennie pastą zawierającą fluor. Używaj miękkiej szczoteczki. Koniecznie przykładaj włókna szczoteczki w miejscu zetknięcia zębów i dziąseł, ponieważ to tam biorą początek choroby dziąseł.
 • Codziennie stosuj nić dentystyczną. 
  Nitkuj codziennie czyszcząc miejsca między zębami, do których nie dociera szczoteczka.
 • Ograniczaj częstość codziennego spożywania przekąsek bogatych w cukry lub skrobię. 
  Przekąski bogate w cukry lub skrobię mogą być przyczyną „ataków kwasów” na zęby. Spożywaj mniej słodkich napojów i słodyczy. Napoje gazowane i słodycze mogą prowadzić do próchnicy zębów. Jedz więcej owoców i warzyw.
 • Korzystaj z przedporodowej opieki lekarskiej. 
  Stosuj się do zaleceń specjalisty służby zdrowia, gdyż jest to ważne dla zdrowia Twojego i Twojego dziecka.
 • Dbaj o odpowiedni poziom wapnia w organizmie. 
  Twój organizm potrzebuje wapnia dla zębów i kości Twojego dziecka. Źródłami wapnia są: mleko, ser, suszona fasola oraz zielone warzywa liściaste.

0-6 miesięcy
Niemowlęta potrzebują zdrowych zębów, aby jeść, mówić i uśmiechać się. Oto trzy sposoby na to, jak chronić uśmiech Twojego dziecka.

 • Unikaj usypiania dziecka z butelką.
  Karmienie dziecka podczas snu przy pomocy butelki może być przyczyną wielu ubytków zębów. Jeżeli karmisz dziecko piersią, nie pozwalaj dziecku na ciągłe ssanie. Z wyjątkiem wody, wszelkie płyny – nawet mleko i sok – mogą powodować rozwój próchnicy. Jeżeli uważasz, że dziecko musi ssać podczas snu, spróbuj mu podać smoczek lub butelkę z samą wodą.
 • Dbaj również o higienę własnej jamy ustnej. 
  Z najnowszych badań wynika, że drobnoustroje powodujące próchnicę mogą przedostać się z organizmu rodzica do organizmu dziecka, u którego rozwinęły się zęby. Może do tego dojść w przypadku wspólnego spożywania i/lub próbowania pokarmów dla dzieci bądź wkładania przez dzieci palców do ust rodziców. Poza tym, brak odpowiedniego leczenia ubytków próchniczych zwiększa ryzyko przenoszenia drobnoustrojów, tak więc wszelkie ubytki należy jak najszybciej wyleczyć!

Zapobieganie próchnicy wczesnej u niemowląt i małych dzieci
Próchnica wczesna jest poważną chorobą zębów. Jej skutkiem są ubytki próchnicze, ból, infekcja, wczesna utrata zębów, problemy z mówieniem i utrata poczucia własnej wartości.

Próchnicy wczesnej można zapobiec. Oto kilka wskazówek:

 • Nie pozwalaj dziecku na zasypianie z butelką w ustach ani na ciągłe ssanie piersi
 • Woda jest jedynym płynem, który nie powoduje uszkodzeń zębów dziecka

6-18 miesięcy
Oto cztery sposoby na to, jak chronić uśmiech Twojego dziecka.

 • Kiedy dziecko jest w wieku 6-12 miesięcy, zacznij stosować niecieknący kubek. 
  Jeżeli dziecko zaczyna sięgać po Twoją biżuterię i chwytać w rączki zabawki, oznacza to, iż nadszedł czas na wprowadzenie kubka do nauki samodzielnego picia. Na początku będzie z tym trochę kłopotu, ale nie zniechęcaj się. Nauka tej nowej umiejętności sprawi dziecku wielką frajdę!
 • Nie pozwalaj dziecku spacerować sobie z butelką. 
  Długie korzystanie z butelki może być przyczyną poważnego problemu zdrowotnego znanego pod nazwą próchnicy wczesnej.
 • Codziennie czyść dziecku zęby. 
  Wraz z początkiem wyrzynania się zębów u dziecka (tj. około 6. miesiąca życia), powinieneś codziennie czyścić jego zęby przy pomocy miękkiej i wilgotnej dziecięcej szczoteczki do zębów. Najprawdopodobniej najwygodniej będzie Ci to uczynić, jeżeli usiądziesz i będziesz trzymać dziecko na rękach. Możesz także usiąść na podłodze i położyć głowę dziecka na swoich kolanach. Sprawdź, czy w zębach dziecka nie widać śladów próchnicy. Podnieś jego wargę i obejrzyj zęby. Jeżeli zauważysz na nich brązowe lub kredowobiałe punkty, skontaktuj się z dentystą.
 • Odwiedzaj stomatologa. 
  Wraz z ukończeniem przez dziecko 1. roku życia nadchodzi czas na pierwszą wizytę u dentysty!

18-24 miesięcy
Oto 4 ważne sposoby na to, jak chronić uśmiech Twojego dziecka.

 1. Ogranicz częstość codziennego spożywania przez dziecko przekąsek. 
  Unikaj podawania dziecku napojów gazowanych oraz pokarmów bogatych w cukry i skrobię, takich jak chipsy i krakersy. Są to przekąski, które mogą prowadzić do rozwoju próchnicy. 

  Nie pozwalaj na ciągłe podjadanie. Za każdym razem, gdy dziecko spożywa pokarm bogaty w cukry lub skrobię, zęby są atakowane przez kwasy. Im więcej „kwasowych ataków”, tym więcej ubytków próchniczych. Decydując się na podanie pokarmu bogatego w cukry lub skrobię, czyń to podczas głównych posiłków. 

  Karmienie dziecka przy pomocy butelki przez długi czas lub podczas snu może być przyczyną próchnicy zębów. Próchnica może powodować ból i infekcję, a także zniszczyć piękny uśmiech Twojego dziecka! 

  Lista przekąsek gwarantujących zdrowe zęby
  Kochaj swoje dzieci podając im przekąski zdrowe dla zębów.

    Owoce

    Warzywa

    Kanapki

    Płatki zbożowe z mlekiem

    Ser

    Jogurt

    Mleko

    Sok bez dodatku cukru

  Ogranicz spożywanie przekąsek do 2-3 razy na dzień. 
 2. Szczotkuj zęby co najmniej 2 razy dziennie. 
  Myj zęby dziecka po śniadaniu i przed snem. Używając miękkiej szczoteczki dla dzieci, czyść zęby i dziąsła. Jeżeli dziecko potrafi wypluć pastę po szczotkowaniu, nakładaj na szczoteczkę odrobinę (tj. porcję wielkości ziarnka grochu) pasty do zębów zawierającej fluor. 

  Dziecko może zacząć samodzielnie myć zęby, ale przy Twojej pomocy. Twoją rolą jest dokończenie szczotkowania po tym, jak uczyni to dziecko. Większość małych dzieci potrafi dokładnie czyścić zęby dopiero w wieku około 6 lat.

 3. Pamiętaj – stomatolog jest Twoim partnerem! Dziecko powinno odbyć pierwszą kontrolę zębów po ukończeniu 1. roku życia, a następnie regularnie odwiedzać stomatologa. 

  Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym można pobawić się z dzieckiem w dentystę. Korzystając z latarki i lusterka, policzcie sobie nawzajem zęby. Czytaj dziecku książki opowiadające o wizytach u dentysty. 

  Przypominaj dziecku, co będzie się działo podczas wizyty u stomatologa. Możesz mu powiedzieć „Pan dentysta znów chciałby się z Tobą zobaczyć - i może nawet zrobi zdjęcie Twoim zębom!”. Staraj się, aby przekazywana dziecku wiadomość brzmiała pozytywnie.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz