Retainery na zęby – po co je nosić i jak je chronić?
Badge field

Retainery na zęby – po co je nosić i jak je chronić?

Published date field

Aparat ortodontyczny pomaga uzyskać piękny uśmiech, a aparat retencyjny pozwala utrzymać efekt prostych zębów. Czy wiesz, że noszenie retainerów wspomaga higienę jamy ustnej? Mogą one również pomóc w rozwiązaniu problemów z mową. A to jeszcze nie koniec ich zalet... Dzieci często jednak gubią retainery, np. zostawiając je w szkolnej stołówce. Podpowiemy Ci, jak wykształcić w dziecku nawyk prawidłowego noszenia retainerów oraz co robić, aby ich nie zgubić. Jeśli dziecko będzie świadome zalet płynących z noszenia retainerów, z pewnością będzie o nie zadba, a cała rodzina bezstresowo przejdzie przez proces leczenia ortodontycznego.

Dlaczego warto jest nosić retainery?

Retainery są najczęściej stosowane jako ostatnia faza leczenia ortodontycznego, gdyż po zdjęciu aparatu ortodontycznego zęby mogą jeszcze wrócić do pierwotnej pozycji. Retainery noszone przez dłuższy okres mogą pomóc w utrzymaniu pozycji wyprostowanych zębów.

Eliminują bakterie

Proste zęby nie tylko dużo lepiej wyglądają, ale także są zdrowsze. Łatwiej jest je czyścić, obserwuje się mniejsze powstawanie płytki nazębnej i skuteczniej zapobiegają próchnicy i paradontozie, jak podaje serwis „PoradnikZdrowie.pl”. Istnieją też inne powody, o których możesz nie wiedzieć, a dla których warto jest mieć proste zęby. Proste zęby i prawidłowy zgryz pomagają dzieciom skuteczniej żuć jedzenie. Wolniejsze jedzenie i dokładne przeżuwanie pokarmu, jak wyjaśnia portal „Radioklinika”, sprawia że zwiększa się produkcja śliny. Więcej śliny oznacza więcej enzymów trawiennych pomagających ograniczyć gromadzenie się płytki nazębnej i zmniejszyć ubytki.

Zapobiegają cukrzycy

Prawidłowe noszenie retainerów pomaga w utrzymaniu prostych zębów oraz poprawie ogólnego stanu zdrowia i jamy ustnej zgodnie z informacjami podanymi przez „Gazetę Wyborczą”. Portal „Być Zdrowym”zaznacza, że zły stan zdrowia jamy ustnej może zwiększyć ryzyko wystąpienia czy zaostrzyć skutki cukrzycy. Dlatego też prawidłowe noszenie retainerów, w połączeniu z nitkowaniem zębów, szczotkowaniem i płukaniem jamy ustnej produktami specjalnie przeznaczonymi do stosowania po zdjęciu aparatu ortodontycznego, pomaga w przeciwdziałaniu dolegliwościom związanym z cukrzycą.

Wspomagają oddychanie

Mniej znaną zaletą retainerów jest to, że wspomagają one oddychanie. Jak podaje „Dentonet”, specjalne rodzaje retainerów stosowane są nie tylko do prostowania zębów lub wyrównywania szczęk, ale także do problemów z chrapaniem lub oddychaniem w nocy.

Wspomagają rozwój mowy

Retainery okazują się również pomocne w przypadku problemów z zaburzeniami mowy. „OptimDent” stwierdza, że retainery mogą pomóc w dostosowaniu ułożenia języka, aby dzieci mogły prawidłowo wytwarzać dźwięki w miarę jak rozwijają swój zasób słownictwa.

Przyzwyczajenie się do noszenia retainerów

Miej na uwadze, że czas potrzebny na wykształcenie nowego nawyku jest inny dla każdego, ale jeśli noszenie retainerów zamienisz w zabawę, okres ten z pewnością będzie krótszy. Oto kilka wskazówek, jak przyzwyczaić się do noszenia retainerów i ich nie zgubić:

  • Wybierz większy futerał i trzymaj w nim etui na retainer. Niezależnie od tego, czy jest to futerał z ulubionym bohaterem Twojego dziecka, czy w jego ulubionym kolorze, Twoje dziecko rzadziej zapomni o rzucającym się w oczy futerale większych rozmiarów niż o małym, plastikowym etui.
  • Napisz notatkę i umieść ją na etui. Spraw, aby dziecko potraktowało to jako zabawę i po przeczytaniu kartki „przypominajki” odłożyło aparat na miejsce.
  • Podobnie jak klucze, trzymaj futerał w tym samym miejscu. Zalecamy też wybierać futerały w wyrazistych kolorach, gdyż znacznie trudniej jest je przeoczyć czy zgubić.
  • Być może Twoje dzieci wyrosły już z bajek o Wróżce Zębuszce, ale radość ze znalezienia prezentu pod poduszką w nagrodę za zakładanie retainerów na noc, będzie bezcenna! Jest to świetny sposób, aby zachęcić dziecko do noszenia retainerów, zwłaszcza na samym początku.

Dzieci mogą mieć trudności z konsekwentnym noszeniem retainerów przez dłuższy czas. Jednak po pewnym czasie wejdzie im to w nawyk i stanie się codziennością.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz