Sześć naturalnych składników zawartych w pastach do zębów bez fluoru

Sześć naturalnych składników zawartych w pastach do zębów bez fluoru

Piękny, jasny uśmiech to jedna z pierwszych rzeczy, które zauważamy u innych ludzi. To ten rodzaj uśmiechu, który rozświetla pomieszczenia i sprawia, że ludzie w odpowiedzi również zaczynają się uśmiechać. Zawarty w paście do zębów fluor jest naturalnym składnikiem, który wzmacnia szkliwo, a tym samym zapobiega próchnicy i pomaga zachować zdrowe zęby. Jednak osoby z nadwrażliwością na fluor zawarty w wodzie doprowadzanej z sieci wodociągowej powinny rozważyć stosowanie pasty do zębów bez tego pierwiastka. Nadwrażliwość może wystąpić również u dzieci lub osób za mocno szczotkujących zęby, a także w innych przypadkach.

Jak więc pasta bez fluoru może chronić nasze zęby? Wszystko zależy od składników. Przyjrzyjmy się naturalnym składnikom stosowanym najczęściej w pastach do zębów niezawierających fluoru oraz właściwościom, dzięki którym te składniki zapewniają zębom ochronę.

Ksylitol

Jak wyjaśniają badacze z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ksylitol to substytut cukru uzyskiwany poprzez ekstrakcję z drzew liściastych, np. brzozy. Znajduje się w również w owocach, warzywach i kolbach kukurydzy. To nie tylko znakomita alternatywa dla osób z cukrzycą, ale również środek usuwający kamień nazębny (jeden z głównych czynników powodujących choroby dziąseł) i pomagający zapobiegać próchnicy.

Ekstrakt z zielonej herbaty

Zielona herbata to nie tylko ostatni krzyk mody wśród smakoszy herbaty. Zawiera ona również wiele substancji korzystnie wpływających na zdrowie jamy ustnej. Jak podają badacze z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu, polifenole znajdujące się w zielonej herbacie zwalczają bakterie zamieszkujące jamę ustną. Zapobiega również nieprzyjemnemu zapachowi z ust, którego chroniczna forma nazywana jest halitozą.

Ekstrakt z papai

Owoce papaja posiada dużą ilość charakterystycznych, czarnych nasion i bogate są w potas i witaminę C. Jednak enzym papaina, zawarty w drzewie melonowym (papai), również może poszczycić się wieloma korzyściami. Jak wyjaśnia Portal Dentystyczny, pasta zawierająca ekstrakt z papai likwiduje przebarwienia na powierzchni zębów.

Kwas cytrynowy

Duże ilości kwasu cytrynowego znajdują się w pomarańczach. Powstawanie osadu na zębach powoduje nawarstwianie się kamienia nazębnego. Jak podaje portal Dzieci Są Ważne, spożywanie owoców zawierających kwas cytrynowy pomaga usunąć kamień, jednak należy go stosować w ograniczonym zakresie.

Cytrynian cynku

Jak zauważa portal Medonet, cytrynian cynku również pomaga usunąć kamień nazębny.  Nieleczony osad zbierający się na dziąsłach i zębach może prowadzić do zapalenia dziąseł, czyli pierwszego stadium choroby przyzębia.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów