Ten artykuł przeczytasz w 1 minuty
Spis treści
- Pasta do zębów a opryszczka: teoria
- Pasta do zębów a opryszczka: fakty
- Inne sposoby zapobiegania opryszczce
Ten artykuł przeczytasz w 1 minuty
Mrowienie lub swędzenie w okolicach ust to niepokojący sygnał, że opryszczka – chroniczna, nawracająca choroba – wkrótce znowu da znać o sobie. Tworzące się wtedy skupisko pęcherzyków jest bolesne i może wprawiać w zakłopotanie. Czy można powstrzymać kolejny atak opryszczki? Pasta do zębów jest często przedstawiana jako domowy środek zapobiegający nawrotom tej choroby, ale jak dotąd nie udało się tego ustalić z całą pewnością.
Pasta do zębów a opryszczka: teoria
Opryszczkę wywołuje wirus HSV-1, a pasta do zębów zawiera substancje chemiczne, które hamują rozwój tego wirusa. Po zainfekowaniu wirus HSV-1 pozostaje w ciele w formie utajonej. Niektóre czynniki wyzwalają jego aktywność, co daje początek chorobie. Jak twierdzą niektóre źródła, laurylosiarczan sodu (SLS) zawarty w pastach do zębów hamuje aktywność wirusa. Zgodnie z tym twierdzeniem, stosowanie pasty do zębów po wystąpieniu pierwszych oznak nawrotu choroby zapobiega powstawaniu zmian lub skraca czas gojenia.
Pasta do zębów a opryszczka: fakty
Skuteczność pasty do zębów w zapobieganiu opryszczce jest czysto anegdotyczna. Chociaż niektóre osoby twierdzą, że w ich przypadku pasta okazała się skuteczna, jak do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań potwierdzających ten fakt. Zgodnie z artykułem Agnieszki Pawlik opublikowanym na portalu Forum Stomatologii Praktycznej, ze względu na właściwości zmniejszające naturalne zdolności ochronne śluzówki w okresie występowania zmian chorobowych należy unikać używania pasty zawierającej SLS.
Inne sposoby zapobiegania opryszczce
Jak wyjaśnia Monika Majewska w Poradniku Zdrowie, wirus opryszczki uaktywnia się pod wpływem promieni słonecznych, więc warto często smarować usta pomadką lub balsamem z filtrem UV. Inne czynniki wywołujące nawroty choroby to stres, zmęczenie, a nawet rozstrój żołądka. Niestety żadne naturalne środki nie wykazały się skutecznością w leczeniu lub zapobieganiu opryszczce. Warto jednak dbać o siebie i rozpoznawać czynniki, które aktywują wirusa – nie dasz się wtedy zaskoczyć.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć, a opryszczka zwykle daje o sobie znać, zanim pojawią się pierwsze zmiany chorobowe.