rodzina siedząca przy śniadaniu
Badge field

Czy pasta do zębów to skuteczny sposób na opryszczkę?

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 20 Mar 2025

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: lek. dent. Bogumiła Szeląg

Z tego artykułu dowiesz się, jak uśmierzyć dolegliwości bólowe w jamie ustnej i okolicy, spowodowane wirusem opryszczki (HSV-1). Nie zaleca się stosowania pasty do zębów na opryszczkę, ponieważ brakuje dowodów naukowych, potwierdzających tę teorię. Artykuł przedstawia inne środki zapobiegawcze, takie jak stosowanie pomadek z filtrem UV oraz unikanie czynników aktywujących wirusa, takich jak stres, przemęczenie czy niedożywienie.

 

Mrowienie, swędzenie lub pieczenie w okolicy czerwieni wargowej to objawy, poprzedzające pojawienie się pęcherzyków wypełnionych płynem, które, pękając, pozostawiają bolesne nadżerki. Jest to potocznie nazywana opryszczka. Jej pojawienie się jest spowodowane aktywacją wirusa opryszczki (HSV-1). Czy można zapobiec takiej sytuacji? Co zrobić, jak na skórze w okolicy wargi pojawią się już pęcherzyki? Pasta do zębów jest często przedstawiana jako domowy środek leczenia wykwitów spowodowanych wirusem opryszczki, ale jak dotąd nie znaleziono potwierdzenia tej teorii.

Pasta do zębów a opryszczka: teoria

Opryszczkę wywołuje wirus HSV-1, który najczęściej występuje w formie utajonej. Niektóre czynniki wyzwalają jego namnażanie, co w efekcie daje widoczne objawy. Pasta do zębów zawiera różne związki chemiczne, między innymi SLS (laurylosiarczan sodu), który ma właściwości myjące i pianotwórcze. Jak twierdzą niektóre źródła, SLS zawarty w pastach do zębów hamuje aktywność wirusa. Brakuje jednak na ten temat jednoznacznych badań naukowych, które uzasadniałyby stosowność smarowania opryszczki pastą do zębów.

Pasta do zębów a opryszczka: fakty

Skuteczność pasty do zębów w leczeniu opryszczki nie jest w żaden sposób potwierdzona. Co więcej, stosowanie pasty zawierającej SLS w trakcie opryszczkowego zapalenia jamy ustnej, które objawia się: gorączką, złym samopoczuciem, zaczerwienieniem i bolesnością dziąseł,  licznymi pęcherzykami powstającymi na błonie śluzowej jamy ustnej oraz na czerwieni wargowej, które zamieniają się w nadżerki może powodować zaostrzenie objawów. Jest to związane z tymczasową utratą zdolności ochronnych błony śluzowej poprzez przerwanie jej ciągłości.

Inne sposoby zapobiegania opryszczce

Wirus opryszczki uaktywnia się pod wpływem:

- ekspozycji na silne światło słoneczne (promieniowanie UV),

- wyziębienia,

- przemęczenia, stresu,

- zmian hormonalnych,

- niedożywienia.

Dlatego warto smarować usta pomadką lub balsamem z filtrem UV i zadbać o dobry sen, regenerację organizmu i regularne posiłki. Ważne jest również zachowanie higieny i unikanie picia z jednej butelki, używania tych samych kosmetyków lub ręczników. Niestety, żadne domowe metody nie wykazały skuteczności w leczeniu opryszczki. Sprawdzone leczenie, to stosowanie leków przeciwwirusowych lub laseroterapii.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz