Czy pasta do zębów to skuteczny sposób na opryszczkę?

Czy pasta do zębów to skuteczny sposób na opryszczkę?

Mrowienie lub swędzenie w okolicach ust to niepokojący sygnał, że opryszczka – chroniczna, nawracająca choroba – wkrótce znowu da znać o sobie. Tworzące się wtedy skupisko pęcherzyków jest bolesne i może wprawiać w zakłopotanie. Czy można powstrzymać kolejny atak opryszczki? Pasta do zębów jest często przedstawiana jako domowy środek zapobiegający nawrotom tej choroby, ale jak dotąd nie udało się tego ustalić z całą pewnością.

Pasta do zębów a opryszczka: teoria

Opryszczkę wywołuje wirus HSV-1, a pasta do zębów zawiera substancje chemiczne, które hamują rozwój tego wirusa. Po zainfekowaniu wirus HSV-1 pozostaje w ciele w formie utajonej. Niektóre czynniki wyzwalają jego aktywność, co daje początek chorobie. Jak twierdzą niektóre źródła, laurylosiarczan sodu (SLS) zawarty w pastach do zębów hamuje aktywność wirusa. Zgodnie z tym twierdzeniem, stosowanie pasty do zębów po wystąpieniu pierwszych oznak nawrotu choroby zapobiega powstawaniu zmian lub skraca czas gojenia.

Pasta do zębów a opryszczka: fakty

Skuteczność pasty do zębów w zapobieganiu opryszczce jest czysto anegdotyczna. Chociaż niektóre osoby twierdzą, że w ich przypadku pasta okazała się skuteczna, jak do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań potwierdzających ten fakt. Zgodnie z artykułem Agnieszki Pawlik opublikowanym na portalu Forum Stomatologii Praktycznej, ze względu na właściwości zmniejszające naturalne zdolności ochronne śluzówki w okresie występowania zmian chorobowych należy unikać używania pasty zawierającej SLS.

Inne sposoby zapobiegania opryszczce

Jak wyjaśnia Monika Majewska w Poradniku Zdrowie, wirus opryszczki uaktywnia się pod wpływem promieni słonecznych, więc warto często smarować usta pomadką lub balsamem z filtrem UV. Inne czynniki wywołujące nawroty choroby to stres, zmęczenie, a nawet rozstrój żołądka. Niestety żadne naturalne środki nie wykazały się skutecznością w leczeniu lub zapobieganiu opryszczce. Warto jednak dbać o siebie i rozpoznawać czynniki, które aktywują wirusa – nie dasz się wtedy zaskoczyć.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć, a opryszczka zwykle daje o sobie znać, zanim pojawią się pierwsze zmiany chorobowe.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów