Badge field

Co to jest fluor?

Published date field

Co to jest fluor?
Fluor to pierwiastek występujący w całej skorupie ziemskiej i bardzo rozpowszechniony w przyrodzie. Fluor zawarty jest w niektórych pokarmach i źródłach wody.

Fluor dodawany jest często do wody pitnej w celu ograniczenia zagrożenia próchnicą. W latach 30. ubiegłego stulecia naukowcy odkryli, że ludzie dorastający na obszarach z naturalnie fluorowaną wodą pitną mieli do około 60% mniej ubytków niż osoby mieszkające na obszarach z wodą niefluorowaną. Od tamtego czasu badania wielokrotnie wykazywały, że fluor dodawany do miejskiej sieci wodociągowej pozwala ograniczyć występowanie próchnicy. American Dental Association (Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz American Medical Association (Amerykańskie Towarzystwo Medyczne) i wiele innych organizacji popiera dodawanie fluoru do sieci wodociągowej ze względu na jego rolę w zapobieganiu próchnicy.

Jak działa fluor?
Fluor pomaga zapobiegać próchnicy na dwa sposoby:

  • Fluor gromadzi się w rosnących kościach i rozwijających się zębach, wspomagając twardnienie szkliwa na zębach przed ich wyrżnięciem
  • Fluor pomaga w twardnieniu szkliwa na zębach dorosłych znajdujących się już w jamie ustnej

Fluor bierze udział w procesach demineralizacji i remineralizacji zachodzących naturalnie w jamie ustnej.

  • Po jedzeniu ślina zawiera kwasy powodujące demineralizację - rozpuszczanie wapnia i fosforu pod powierzchnią zęba
  • W pozostałych sytuacjach - gdy ślina ona odczyn mniej kwaśny - pełni ona rolę odwrotną: uzupełnia wapń i fosfor, które decydują o twardości zębów. Proces ten nazywamy remineralizacją. Dzięki obecności fluoru podczas remineralizacji osadzające się pierwiastki są twardsze, co pomaga wzmocnić zęby i zapobiegać ich rozpuszczaniu podczas kolejnej fazy demineralizacji

Skąd mogę wiedzieć, czy przyjmuję wystarczająco dużo fluoru?
Jeżeli pijesz wodę fluorowaną, to regularne szczotkowanie zębów pastą z fluorem powinno być wystarczające dla dzieci i dorosłych o zdrowych zębach i niskim zagrożeniu próchnicą.

Jeśli woda wodociągowa w Twojej miejscowości nie jest fluorowana i nie zawiera wystarczającej ilości naturalnego fluoru (za stężenie optymalne uważa się 1 ppm), wówczas stomatolog lub pediatra może przepisać tabletki z fluorem lub krople dla dzieci do codziennego przyjmowania. Stomatolog lub pediatra powie Ci jaka ilość fluoru jest odpowiednia dla Twej rodziny, pamiętaj więc, aby o to zapytać.

Jeżeli woda, którą pijesz pochodzi z sieci publicznej, możesz dowiedzieć się czy jest fluorowana, dzwoniąc do swojego dostawcy. Jeśli woda pochodzi prywatnego źródła, można zlecić jej analizę w niezależnym laboratorium środowiskowym.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz