Ten artykuł przeczytasz w 1,5 minuty
Spis treści
Ten artykuł przeczytasz w 1,5 minuty
Fluor to pierwiastek występujący w całej skorupie ziemskiej i bardzo rozpowszechniony w przyrodzie. Fluor zawarty jest w niektórych pokarmach i źródłach wody.
Fluor dodawany jest często do wody pitnej w celu ograniczenia zagrożenia próchnicą. W latach 30. ubiegłego stulecia naukowcy odkryli, że ludzie dorastający na obszarach z naturalnie fluorowaną wodą pitną mieli do około 60% mniej ubytków niż osoby mieszkające na obszarach z wodą niefluorowaną. Od tamtego czasu badania wielokrotnie wykazywały, że fluor dodawany do miejskiej sieci wodociągowej pozwala ograniczyć występowanie próchnicy. American Dental Association (Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne), Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz American Medical Association (Amerykańskie Towarzystwo Medyczne) i wiele innych organizacji popiera dodawanie fluoru do sieci wodociągowej ze względu na jego rolę w zapobieganiu próchnicy.
Fluor pomaga zapobiegać próchnicy na dwa sposoby:
Fluor bierze udział w procesach demineralizacji i remineralizacji zachodzących naturalnie w jamie ustnej.
Jeżeli pijesz wodę fluorowaną, to regularne szczotkowanie zębów pastą z fluorem powinno być wystarczające dla dzieci i dorosłych o zdrowych zębach i niskim zagrożeniu próchnicą.
Jeśli woda wodociągowa w Twojej miejscowości nie jest fluorowana i nie zawiera wystarczającej ilości naturalnego fluoru (za stężenie optymalne uważa się 1 ppm), wówczas stomatolog lub pediatra może przepisać tabletki z fluorem lub krople dla dzieci do codziennego przyjmowania. Stomatolog lub pediatra powie Ci jaka ilość fluoru jest odpowiednia dla Twej rodziny, pamiętaj więc, aby o to zapytać.
Jeżeli woda, którą pijesz pochodzi z sieci publicznej, możesz dowiedzieć się czy jest fluorowana, dzwoniąc do swojego dostawcy. Jeśli woda pochodzi prywatnego źródła, można zlecić jej analizę w niezależnym laboratorium środowiskowym.