Badge field

Jak Długo Trwa Gojenie Po Ekstrakcji Zębów Mądrości?

Published date field

Ból, obrzęk i dyskomfort po ekstrakcji zęba mądrości to normalna część procesu gojenia. Jak długo trwa gojenie po ekstrakcji zębów mądrości? Kiedy możesz znów chrupać marchewkę i jabłka, nie czując przy tym dyskomfortu?

Wyrywanie zębów

Zęby mądrości, zwane także trzecimi zębami trzonowymi, wyrzynają się jako ostatnie. Nie każdy je zostawia – nie są one konieczne, by mieć zdrowy i piękny uśmiech. Gorsze jest jednak to, że jeśli nie wyrzną się prawidłowo, mogą spowodować problemy. Gdy się wyrzynają – zwykle między 16. a 20. rokiem życia – w łuku zębowym może dla nich brakować miejsca. W konsekwencji mogą wyjść pod kątem, powodować stłoczenie zębów, a czasem wyrzynać się tylko częściowo. W przyszłości może to powodować problemy zdrowotne w obrębie jamy ustnej, takie jak infekcje i ból.

Dentyści zalecają, aby osoby, które nie ukończyły jeszcze 20. roku życia sprawdzały, czy wyrzynają im się zęby mądrości oraz jak zęby mądrości oddziałują na inne, gdy ich korzenie wciąż się rozwijają. W razie konieczności dentysta lub chirurg szczękowy może zęby te usunąć w trakcie jednego zabiegu w gabinecie. Ekstrakcja zęba to poważny zabieg chirurgiczny. Choć w celu zmniejszenia nieprzyjemnych odczuć stosuje się znieczulenie ogólne lub miejscowe, z zabiegiem wiąże się ból i dyskomfort, zwłaszcza gdy znieczulenie przestanie działać. Po usunięciu zębów rozpoczyna się proces gojenia.

Jak zadbać o siebie po zabiegu

Po usunięciu zębów mądrości możesz odczuwać ból. Może też wystąpić obrzęk oraz niewielkie krwawienie. W trakcie gojenia należy uważać, by nie przemieścić skrzepu ani nie uszkodzić gojących się dziąseł. W pierwszych dniach po zabiegu nie należy spożywać pokarmów stałych, alkoholu, kawy, napojów gazowanych ani gorących. Pierwszego dnia niewskazane jest nawet szczotkowanie zębów. Czas gojenia po ekstrakcji zębów mądrości zwykle wynosi 3-4 dni, choć może trwać nawet tydzień. W dużej mierze zależy to od stopnia zatrzymania zębów mądrości i sposobu, w jaki się wyrzynały.

Istnieje wiele sposobów na ułatwienie czasu gojenia. Zaplanuj, by przez kilka dni się nie przemęczać. Na ogół do swoich zwykłych zajęć możesz powrócić po upływie pierwszego dnia po ekstrakcji, jednak przez około tydzień nie rób niczego, co mogłoby spowodować przemieszczenie się skrzepu z miejsca usunięcia zęba. Aby złagodzić ból, możesz przyjmować lek przeciwbólowy przepisany Ci przez chirurga szczękowego albo wydawany bez recepty. W celu zmniejszenia obrzęk połóż na szczęce zimny okład. Zimno pomaga zmniejszyć stan zapalny i złagodzić dyskomfort.

Twój dentysta lub chirurg powinien poinstruować Cię, jak dbać o jamę ustną w czasie gojenia. Może poradzić Ci, by przez 24 godziny unikać szczotkowania, plucia, nitkowania i płukania. Po upływie tego czasu możesz delikatnie szczotkować zęby. Często przepłukuj jamę ustną wodą z solą, aby utrzymać ją w czystości i zapobiec zakażeniu. Zaopatrz się w mus jabłkowy, jogurt, serek wiejski i inne miękkie artykuły spożywcze. Pierwszego dnia po zabiegu lub dłużej jedz produkty miękkie, a następnie, w miarę gotowości, stopniowo włączaj nieco twardsze.


Okres gojenia może trwać kilka dni, a w niektórych przypadkach obrzęk i dyskomfort mogą utrzymywać się przez tydzień lub dłużej. Używaj zimnych okładów, spożywaj miękkie pokarmy i przepłukuj usta wodą z solą, aby utrzymać ją w czystości. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe objawy, takie jak ropienie, silny ból lub gorączka, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim chirurgiem. Choć powikłania takie jak zakażenia są rzadkie, mogą wystąpić.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz