Dlaczego w aparatach ortodontycznych znajdują się gumki?
Badge field

Dlaczego w aparatach ortodontycznych znajdują się gumki?

Published date field

Dlaczego dentyści stosują gumki w aparatach ortodontycznych? Ponieważ są one zasadniczą częścią całego procesu leczenia – dostarczają siły koniecznej do ułożenia zębów i szczęki we właściwej pozycji. Aparat ortodontycznyskłada się z kilku części:

  • Zamki ortodontyczne przyklejane są do zębów w określonych miejscach.
  • Łuk ortodontyczny odpowiedzialny jest za przemieszczanie się zębów.
  • Ligatury to kolorowe gumki zakładane na zamki aparatu. Zadaniem ligatur jest utrzymanie łuku w odpowiedniej pozycji na zamkach. To właśnie ta część aparatu szczególnie mocno podoba się dzieciom, bo umożliwia im wybór koloru. Gumki pozostają na miejscu między kolejnymi wizytami u ortodonty i zmieniane są po zaciśnięciu łuku lub dopasowaniu zamków.

Ostatnią częścią aparatu są gumki ortodontyczne zawieszone między łukami. Pozwalają one dostosować zgryz i położenie szczęki. Przyczepione są do zamków za pomocą haczyków. Dzięki nim górny zamek łączy się z dolnym, co w konsekwencji umożliwia regulację położenia zębów i szczęki. Gumki ortodontyczne zapewnią dziecku równe ułożenie wszystkich zębów.

Gumki ortodontyczne należy zdejmować w porze posiłków i podczas mycia zębów lub czyszczenia zamków ortodontycznych. Szybko się zużywają, więc trzeba je wymieniać codziennie. Inny rodzaj gumek, ligatury, są wymieniane przez ortodontę.

Nie każde dziecko noszące aparat ortodontyczny potrzebuje podobnych gumek. Wszystko zależy od ułożenia szczęki i od tego, co zaleci ortodonta na podstawie wycisku zębów i proponowanego leczenia.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz