Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty
Wrzynające się zęby mądrości: jak łagodzić ból?
Ostatnia aktualizacja artykułu: 27 Feb 2024
Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: dr Katarzyna Pękala
Być może nie pamiętasz już okresu ząbkowania, ale pojawienie się zębów mądrości z pewnością przypomni Ci o tym, czego doświadczają małe dzieci – wrażliwe dziąsła, bolące zęby i ogólny ból. Te ostatnie trzonowce, które zwykle pojawiają się w wieku od 17 do 25 lat, często wywierają nacisk na istniejące zęby, co może prowadzić do obrzęku, stanu zapalnego i innych uciążliwych objawów wywołujących duży dyskomfort. Dlatego też wiele osób może zadawać sobie pytanie, jak złagodzić ból związany z zębami mądrości i jakie metody mogą przynieść szybką ulgę? Czytaj dalej, aby poznać kilka doraźnych sposoby na łagodzenie tej dolegliwości
Kiedy wyrastają zęby mądrości?
Zęby mądrości zwykle pojawiają się u osób w wieku 17-21 lat, ale potrafią wyrzynać się również u osób młodszych i starszych. Cztery występujące u człowieka zęby mądrości określane są nazwą trzecich zębów trzonowych. U niektórych osób mogą one nigdy nie wyrosnąć lub mogą wyrosnąć tylko częściowo.
Dlaczego zęby mądrości powodują ból?
Niestety, kiedy zęby mądrości zaczynają się wyrzynać, mogą powodować różne problemy i dolegliwości:
W pewnych przypadkach w jamie ustnej może nie być na nie wystarczająco dużo miejsca, co prowadzi do skrzywienia lub przemieszczenia innych zębów. Czasami zęby mądrości mogą pozostawać zatrzymane w kości lub tkance dziąseł, co utrudnia ich prawidłowe wyrzynanie, a czasami mogą powodować zapalenie dziąseł, ból oraz obrzęk prowadzące do infekcji bakteryjnych. Ostatnia z tych dolegliwości najczęściej bywa najbardziej uciążliwa i sprawia, że czym prędzej chcemy podjąć jakieś działania łagodzące ból.
Zęby mądrości mogą być problematyczne i prowadzić do różnych dolegliwości, dlatego przede wszystkim ważne jest regularne monitorowanie ich stanu przez dentystę. Zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej i regularne kontrole stomatologiczne to podstawa, aby uniknąć wielu problemów związanych z wyrzynaniem się tych zębów. Kiedy jednak dochodzi do sytuacji, kiedy ból zaczyna być bardziej uciążliwy, a natychmiastowa wizyta u lekarza nie jest możliwa, warto znać domowe sposoby na złagodzenie bólu.
Łagodzenie bólu spowodowanego wyrzynaniem się zębów mądrości
Płukanie jamy ustnej roztworem soli
Płukanie jamy ustnej pomoże Ci złagodzić ból związany z wyrzynaniem się zębów mądrości. Oto prosta metoda, która przyniesie Ci ulgę: wsyp łyżeczkę soli do kubka z ciepłą wodą i mieszaj do rozpuszczenia. Płucz jamę ustną przez 30-60 sekund, a następnie wypluj roztwór. W zależności od potrzeby powtarzaj tę procedurę wielokrotnie w ciągu dnia.
Benzokaina
Uśmierzanie bólu to prosty sposób na poradzenie sobie z wyrzynającym się zębem mądrości, zwłaszcza gdy uniemożliwia on wykonywanie codziennych obowiązków. Możesz zaopatrzyć się w produkt na bazie żelu zawierającego 20% benzokainy i pokryć nim miejsce wyrzynania się zęba. Najlepsze rezultaty przynosi osuszenie tego obszaru przed nałożeniem żelu. Używaj środka w ciągu dnia zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Olejek goździkowy
Olejek goździkowy zawiera eugenol o działaniu znieczulającym i przeciwbólowym, dlatego może być skutecznym sposobem na ból zęba. Nałóż niewielką ilość oleju goździkowego na bawełniany wacik i delikatnie przyłóż go do bolącego miejsca. Możesz również rozcieńczyć olej goździkowy w odrobinie innego oleju, np. oliwy z oliwek, aby zmniejszyć jego intensywność.
Środek przeciwbólowy
Środek przeciwbólowy sprzedawany bez recepty zdecydowanie pomoże Ci pozbyć się pulsującego bólu, który uniemożliwia skoncentrowanie się na codziennych obowiązkach. Zapoznaj się najpierw z ulotką informującą o dawkowaniu.
Chociaż wszystkie domowe sposoby łagodzenia bólu powodowanego przez zęby mądrości mogą okazać się skuteczne, musisz pamiętać, że to tylko tymczasowe rozwiązania. Wizyta w gabinecie stomatologicznym jest niezbędna – dentysta zdecyduje, czy Twój ząb powinien zostać chirurgicznie usunięty, a jego opinia pomoże Ci zaradzić innym problemom.