Jeśli jesteś w ciąży, unikaj problemów z zębami
Badge field

Łagodzenie bólu spowodowanego wyrzynaniem się zębów mądrości: co przynosi ulgę?

Published date field

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 27 Feb 2024

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: Colgate Global Scientific Communications

Być może nie pamiętasz już okresu ząbkowania, ale pojawienie się zębów mądrości z pewnością przypomni Ci o tym, czego doświadczają małe dzieci – wrażliwe dziąsła, bolące zęby i ogólny ból to najważniejsze objawy. Dyskomfort związany z wyrzynaniem się zębów mądrości nie tylko zwiększa sympatię do ząbkujących szkrabów, ale również wskazuje możliwe problemy ze zdrowiem w obrębie jamy ustnej.

Zrozumienie sposobu, w jaki zęby mądrości mogą powodować ból dziąseł, pomoże Ci odkryć doraźne metody łagodzenia bólu związanego z wyrzynaniem się tych zębów.

Zęby mądrości 101

Zęby mądrości zwykle pojawiają się u osób w wieku 17-21 lat, ale potrafią wyrzynać się również u osób młodszych i starszych. Cztery występujące u człowieka zęby mądrości określane są nazwą trzecich zębów trzonowych. Zaczynają wyrzynać się jak każdy ząb, co powoduje ból. Jednak to właśnie one mają skłonność do wyrastania pod niewłaściwym kątem, a nawet na boki, wywołując ucisk , który powoduje rozchodzenie się bólu na zęby znajdujące się przed nimi. Poradnik Zdrowie ostrzega, że zęby mądrości mogą być przyczyną wielu dolegliwości, takich jak infekcje lub torbiele śluzowe. Jeśli więc zaczną się wyrzynać, skonsultuj się ze swoim dentystą.

W większości przypadków usunięcie tych zębów wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Zanim jednak poddasz się zabiegowi , nie pozostaje Ci nic innego, jak skorzystać z naturalnych metod łagodzenia bólu.

Łagodzenie bólu spowodowanego wyrzynaniem się zębów mądrości

Płukanie jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej pomoże Ci złagodzić ból związany z wyrzynaniem się zębów mądrości. Oto prosta metoda, która przyniesie Ci ulgę: wsyp łyżeczkę soli do kubka z ciepłą wodą  i mieszaj do rozpuszczenia. Płucz jamę ustną przez 30-60 sekund, a następnie wypluj zawartość do umywalki . W zależności od potrzeby powtarzaj tę procedurę wielokrotnie w ciągu dnia.

Benzokaina

Uśmierzanie bólu to prosty sposób na poradzenie sobie z wyrzynającym się zębem mądrości, zwłaszcza gdy ból uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków i nie zanika po wypróbowaniu innych metod. Możesz zaopatrzyć się w produkt na bazie żelu zawierającego 20% benzokainy i pokryć nim miejsce wyrzynania się zęba. Najlepsze rezultaty przynosi osuszenie tego obszaru przed nałożeniem żelu. Używaj środka w ciągu dnia zgodnie z potrzebą.

Goździki i olejek goździkowy

Poradnik Zdrowie wymienia lecznicze zastosowania goździków i olejku goździkowego. Dzięki zawartej w nich substancji o działaniu znieczulającym, goździki są skutecznym sposobem na ból zęba. Jeśli lubisz gotować, najprawdopodobniej trzymasz tę przyprawę w kuchennej szafce. Umieść cały goździk (niezmiażdżony i niepocięty) w jamie ustnej w rejonie powodującym największy dyskomfort. Trzymaj goździk w buzi tak długo, aż doświadczysz uczucia znieczulenia. Możesz też użyć olejku goździkowego: umieść odrobinę na bawełnianym waciku i wcieraj łagodnie w obolałe dziąsła.

Ibuprofen

Środek przeciwbólowy sprzedawany bez recepty zdecydowanie pomoże Ci pozbyć się pulsującego bólu, który uniemożliwia skoncentrowanie się na codziennych obowiązkach. Zapoznaj się najpierw z ulotką, ze szczególną uwagą czytając informacje dotyczące dawkowania.

Chociaż wszystkie domowe sposoby łagodzenia bólu powodowanego przez zęby mądrości mogą okazać się skuteczne, musisz pamiętać, że to tylko tymczasowe rozwiązania. Wizyta w gabinecie stomatologicznym jest niezbędna – dentysta zdecyduje, czy Twój ząb mądrości powinien zostać chirurgicznie usunięty. Niezależnie od tego, czy postanowisz dzielnie znosić ból, czy też pod wpływem dentysty poddasz się zabiegowi usunięcia zęba, opinia specjalisty pomoże Ci zaradzić problemom spowodowanym przez trzecie zęby trzonowe.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz