Czym jest pasta do zębów z fluorkiem cyny?

Woman brushing her teeth

Pewnie znasz korzyści, jakie wiążą się ze stosowaniem produktów do higieny jamy ustnej zawierających fluorek i z piciem wody poddanej procesowi fluoryzacji. A czy wiesz, że w rzeczywistości istnieją trzy rodzaje związków zwanych fluorkami?

  1. Fluorek sodu (NaF)
  2. Monofluorofosforan sodu (MPF)
  3. Fluorek cyny (SnF2)

Nie martw się, to nie lekcja chemii. Przyda Ci się jednak trochę wiedzy na temat jednego z tych trzech związków: Fluorek cyny. Ten typ fluorek ma korzystne właściwości, które wykorzystuje się w produktach do higieny jamy ustnej.

Jak działa fluorek?

Fluorek wzmacnia szkliwo zębów i pomaga w zapobieganiu próchnicy – właśnie dlatego często jest jednym ze składników produktów do higieny jamy ustnej. W zasadzie uważa się go za podstawowy składnik pasty do zębów, a Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne udziela gwarancji jakości tylko tym produktom, które go zawierają. W pastach do zębów znajduje się kilka rodzajów fluorku – jednym z nich jest fluorek cyny.

Pasty do zębów z fluorem, w tym zawierające fluorek cyny, pomagają zwalczać ubytki i zapobiegają próchnicy, ponieważ powstrzymują demineralizację zębów i naprawiają uszkodzone szkliwo, zanim rozwiną się ubytki i konieczna stanie się wizyta u dentysty. Dowiedz się więcej o fluorku i sposobach jego działania

Czym jest fluorek cyny?

Fluorek cyny to aktywny składnik wielu past do zębów, uznany przez Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne za skuteczny czynnik zmniejszający ryzyko próchnicy zębów. Różnica między fluorkiem cyny oraz innymi związkami fluoru polega na tym, że jego stosowanie wiąże się z wieloma korzyściami:

  • Właściwości zapobiegające powstawaniu ubytków: Wszystkie fluorki mają właściwości zapobiegające powstawaniu ubytków, ponieważ wzmacniają szkliwo i zębinę; fluorek sodu sprawia jednak, że powierzchnia zębów staje się odporniejsza na działanie kwasów produkowanych przez bakterie.
  • Właściwości przeciwbakteryjne: Fluorek cyny ma również właściwości przeciwbakteryjne – walczy z bakteriami płytki nazębnej, które powodują chorobę dziąseł oraz próchnicę.
  • Właściwości przeciwdziałające nadwrażliwości: Fluorek cyny zmniejsza nadwrażliwość zębów ujawniającą się podczas spożywania gorących, zimnych i kwaśnych pokarmów i napojów, tworząc warstwę ponad kanalikami zębinowymi (są to małe kanały zębiny, które prowadzą do wrażliwej miazgi znajdującej się w środku zęba).

Jaka jest różnica między fluorkiem cyny a fluorkiem sodu?

Fluorek sodu (NaF) to jeden z trzech związków wykorzystywanych w procesie fluoryzacji wody wodociągowej na terenie Stanów Zjednoczonych. To również związek znajdujący się w składzie wielu past do zębów. Podobnie jak fluorek cyny, fluorek sodu wzmacnia szkliwo i pomaga zwalczać próchnicę, ale nie ma w sobie właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwdziałających nadwrażliwości zębów.

Co możesz zrobić, aby zapobiec próchnicy?

Istnieje wiele czynników, które powodują ubytki. Na szczęście metoda małych kroków, stosowana codziennie, pomoże Ci zmniejszyć ryzyko próchnicy. Przede wszystkim ogranicz spożywanie słodkich potraw i napojów. Bakterie znajdujące się na zębach żywią się cukrem i uwalniają kwasy uszkadzające szkliwo.

Prawidłowa higiena jamy ustnej również pomaga zapobiegać próchnicy. Szczotkowanie zębów przez dwie minuty dwa razy dziennie pastą z fluorkiem (np. fluorkiem cyny) i codzienne nitkowanie zmniejsza ryzyko powstawania ubytków i rozwoju innych problemów zdrowotnych, takich jak choroba dziąseł. Co sześć miesięcy odwiedzaj dentystę i poddawaj się zabiegowi czyszczenia zębów. Dwie coroczne wizyty w gabinecie stomatologicznym wystarczą, aby dentysta mógł zdiagnozować problem na wczesnym etapie i zalecić Ci najlepsze sposoby dbania o zdrowie jamy ustnej.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów

How to Use FLUORIDE

You can get the benefits of fluoride from different sources.At home, you and your family should brush with fluoride toothpaste at least twice a day for two minutes, especially after eating breakfast and before bedtime.

Fluoride toothpaste is one step you can take to prevent cavities

Try one of our toothpastes to help keep your teeth cavity free.