Badge field

Cztery główne rodzaje zębów (i nie tylko)

Published date field

Z pewnością wiesz, jak ważna jest prawidłowa higiena zębów, ale czy znasz główne ich rodzaje i wiesz, jakie pełnią funkcje? Zęby nie służą wyłącznie do gryzienia i przeżuwania, odgrywają również ogromną rolę w procesie mówienia i wspierają wiele struktur twarzy. Jak wyjaśnia portal Medonet, istnieją cztery rodzaje zębów, a każdy z nich pełni inną funkcję. Oprócz tych grup w szczęce mogą pojawić się także trzy rzadziej występujące rodzaje.

Siekacze

W przedniej części jamy ustnej znajduje się osiem cienkich, prostych zębów zwanych siekaczami (cztery w górnej szczęce i cztery w dolnej). Wgryzają się one w spożywany pokarm i pomagają w wypowiadaniu słów. Wspierają również wargi.

Kły

Po obu stronach górnych i dolnych siekaczy znajduje się pojedynczy kieł – w całej jamie ustnej są ich cztery. Te lekko spiczaste zęby nazywane są przez stomatologów zębami jednoguzkowymi. Podobnie jak siekacze, kły pomagają odrywać kęsy pokarmu i wspierają usta. Zapewniają także równe ułożenie pozostałych zębów po zamknięciu szczęki.

Przedtrzonowce

Tuż za kłami znajdują się trzonowce, czyli zęby dwuguzkowe, jak zwą je dentyści. Mają one spłaszczony wierzchołek, służą do przeżuwania pokarmów i utrzymują twarz na właściwej wysokości. W jamie ustnej osoby dorosłej znajduje się osiem przedtrzonowców: cztery w górnej szczęce i cztery w dolnej.

Trzonowce

Tuż za przedtrzonowcami znajdują się trzonowce, najszersze i najbardziej spłaszczone zęby. Jest ich od 8 do 12 (nie u każdego wyrzynają sie zęby mądrości): od 4 do 6 w górnej i w dolnej szczęce. Jak wyjaśnia Strona Zdrowia, zęby mądrości to cztery trzonowce, które wyrzynają się w tylnej części szczęki jako ostatnie, zwykle w okresie wczesnej dorosłości. Czyszczenie trzonowców może nastręczać wiele trudności, ponieważ znajdują się one w głębi jamy ustnej, pomóc może jednak szczoteczka z wąską, małą główką. Podobnie jak przedtrzonowce, trzonowce służą do przeżuwania pokarmu i utrzymują twarz na właściwej wysokości. Dolne trzonowce mają dwa korzenie, a górne – trzy.

Zęby nadliczbowe

Czasami rozwój zębów przebiega niezgodnie z ustalonym wzorcem. Dzieje się tak w przypadku zębów nadliczbowych. W jamie ustnej osoby dorosłej wyrastają 32 zęby, ale w pewnych okolicznościach może pojawić się ich więcej. Jak wyjaśnia portal Dentonet, najczęściej spotykanym zębem nadliczbowym jest mezjodens, czyli ząb pośrodkowy, umiejscowiony między górnymi siekaczami przyśrodkowymi. Drugą najczęściej występującą kategorią zębów nadliczbowych są zatrzonowce. U  niektórych osób wyrasta również dodatkowy kieł.

Zęby wrodzone i noworodkowe

Zęby wrodzone to zęby występujące u dziecka przy narodzinach, natomiast noworodkowe pojawiają sie w okresie do 30 dni po porodzie. Jak wyjaśniają badacze z Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, częstość ich występowania wynosi 1:2000–1:4000. Zęby wrodzone oraz zęby noworodkowe zwykle występują w dolnym dziąśle, często mają słaby lub resztkowy korzeń, więc wykazują dużą ruchomość. Lekarze zwykle zalecają ich usunięcie, aby zapobiec ryzyku przedostania się zęba do dróg oddechowych. Zęby wrodzone mogą również podrażnić lub zranić język dziecka bądź pierś matki podczas karmienia. Obecność tych zębów zwykle nie wiąże się z żadnym dodatkowym problemem, czasami jednak mogą one towarzyszyć inny stanom chorobowym.

Nie zapominaj o prawidłowej higienie wszystkich zębów i regularnych wizytach u dentysty. Pełne uzębienie zapewni Ci piękny uśmiech i płynną mowę oraz sprawi, że spożywanie posiłków nie będzie nastręczać Ci żadnych trudności.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz