Badge field

Czym są zęby mądrości?

Published date field

Zęby wyrzynają się na różnych etapach życia, od wczesnego dzieciństwa do okresu dojrzewania, niekiedy nawet później. Pierwsze pojawiają się siekacze, potem kły, zęby przedtrzonowe (w uzębieniu stałym) i trzonowe, a na samym końcu zęby mądrości. Ta ostatnia grupa jest na tyle intrygująca, że wielu ludzi zadaje sobie pytanie: czym są zęby mądrości? Przez stomatologów nazywane trzecimi zębami trzonowymi, wyrzynają się w głębi jamy ustnej. U wielu osób nie powodują żadnego problemu, ale u innych są przyczyną bólu, infekcji i innych dolegliwości.

Kiedy wyrzynają się zęby mądrości?

Jak podaje Poradnik Zdrowie, zęby mądrości, czyli ostatnie zęby trzonowe górnej i dolnej szczęki, pojawiają się między 17. a 25. rokiem życia. Portal Dentonet precyzuje, że u niektórych osób wyrzynają się one częściowo lub nie wyrastają wcale – mówi się wtedy, że są „zatrzymane”.

Dlaczego wyrzynają nam się zęby mądrości?

Ponieważ zęby mądrości powodują tak wiele problemów, nie pełniąc właściwie żadnych funkcji niezbędnych do przeżuwania, lekarze zastanawiają się, jaka może być ich rola. Jak wyjaśnia portal Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, zaczynają one wyrastać około 5. roku życia, a nie przed porodem lub w 1 roku życia dziecka, jak inne zęby. Przez większą część historii ludzkości typowa dieta zawierała składniki, które działały na zęby jak materiał ścierny. W takich warunkach zęby mądrości mogły zastępować zużyte trzonowce. Dzisiejsze posiłki są znacznie bardziej miękkie, a zęby nie ścierają się tak szybko jak kiedyś, wiec w jamie ustnej brak jest miejsca na dodatkowe trzonowce. Co więcej, jak podaje Dziennik Zachodni, szczęki współczesnych ludzi są o wiele mniejsze niż u naszych przodków.

Możliwe dolegliwości

Dolegliwości związane z zębami mądrości to przede wszystkim ból i dyskomfort, zakażenia, zapalenie dziąseł i próchnica. Niektóre z nich rozwijają się na skutek trudności jakie stwarza czyszczenie głębi jamy ustnej, w czym pomóc może szczotkowanie przy użyciu wąskiej szczoteczki z długą rączką. Innym poważnym problemem związanym z zatrzymaniem zębów mądrości są torbiele, tworzące się poniżej zębów, które mogą spowodować ubytek tkanki kostnej w szczęce i wywierać nacisk na znajdujące się w niej nerwy.

Wszelki dolegliwości zwykle ustępują po zabiegu ekstrakcji. Stomatolodzy zalecają usuwanie zębów mądrości w późnym okresie dorastania lub około 20. roku życia, zanim zaczną one powodować komplikacje. U osób w tym wieku korzenie trzecich trzonowców nie zrosły się jeszcze z kością szczęki, więc ich usunięcie nie sprawia tylu kłopotów, co w przypadku starszych pacjentów. Ekstrakcja zębów mądrości w późniejszym okresie życia niesie również większe ryzyko uszkodzenia głównego nerwu szczęki, a dokładniej – jego gałęzi dziąsłowych dolnych. Co więcej, młodsi pacjenci szybciej wracają do zdrowia po zabiegu sedacji lub znieczuleniu.

Jak wyjaśnia portal Dentonet, jednym ze wskazań do usunięcia zębów mądrości u nastolatków jest leczenie ortodontyczne – podczas wyrastania trzonowce te mogą zmienić ułożenie zębów, niwelując efekty leczenia.

Czym więc są zęby mądrości? Na pewno nie mają nic wspólnego z wyjątkową mądrością, a raczej tylko z wiekiem. Jeśli powodują u Ciebie ból lub dyskomfort, skonsultuj się ze stomatologiem. Leczenie podjęte na czas w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko późniejszych powikłań.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz