Implanty zębów: Co to jest?

Czym są implanty zębów?

Implanty zębów to metalowe śruby lub ramy, które zostały chirurgicznie wszczepione w kość szczęki, pod powierzchnią dziąsła. Dentysta umieszcza na nich sztuczne zęby.

Jak działają implanty zębów?

Implanty zrastają się z kością szczęki, więc tworzą solidną podstawę, na której osadzane są sztuczne zęby. Protezy lub mosty mocowane na implantach nie ześlizgują się, ani nie przemieszczają w jamie ustnej–ma to duże znaczenie podczas spożywania posiłków oraz zwykłej rozmowy. Dzięki temu rozwiązaniu stosowanie zarówno całych protez i mostów, jak i pojedynczych koron umieszczanych na implantach, jest dużo bardziej wygodne, niż w przypadku tradycyjnych mostów i koron.

Jak twierdzi wiele osób, zwykle mosty i protezy są po prostu mało komfortowe lub też ich użytkowanie jest często niemożliwe z powodu bolesnych otarć, niedopasowanych krawędzi czy ryzyka zakrztuszenia. Co więcej, tradycyjne mosty muszą zostać przymocowane do zębów po obu stronach przestrzeni powstałej po utracie zęba. Jedną z korzyści wynikających z zastosowania implantów jest możliwość osadzenia sztucznego zęba bez konieczności przygotowania lub oszlifowania sąsiadujących zębów.

Zanim zdecydujesz się na wszczepienie implantu, upewnij się, że Twoje dziąsła są zdrowe, a struktura kości umożliwi adekwatne wsparcie. Implanty należy odpowiednio pielęgnować. Prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty sprawią, że będziesz się nimi cieszyć przez długi czas.

Jak wyjaśnia portal Infodent24, leczenie implantoprotetyczne nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ponieważ nie znajduje się w wykazie gwarantowanych świadczeń zdrowotnych.

W praktyce stosowane są dwa rodzaje implantów:

  • Implanty śródkostne— podczas zabiegu wszczepia się je bezpośrednio w kość szczęki. Gdy w miejscu wszczepienia wygoi się dziąsło, wykonuje się drugi zabieg, który ma na celu połączenie śrubki z właściwym implantem. Następnie na śrubce mocuje się pojedynczy sztuczny ząb lub grupę takich zębów, często na moście dentystycznym albo protezie.
  • Implanty podokostnowe— zbudowane są z metalowej ramy, którą umieszcza się na kości szczęki tuż poniżej tkanki dziąsła. Podczas, gdy goi się dziąsło, rama zostaje umocowana na kości. Śrubki przymocowane do ramy wystają z dziąsła. Podobnie jak w przypadku implantów śródkostnych, na śrubkach umieszcza się sztuczne zęby.
Posts Artificial
Podczas zabiegu śrubki umieszcza się pod dziąsłami. Sztuczne zęby, zgrupowane na moście, mocuje się na śrubkach.
Implants Replacement
Implanty zapewniają bardzo stabilną i bezpieczną podstawę. Implanty służą jako podstawa dla pojedynczych sztucznych zębów.

 

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów

Top Oral Care Tips for IMPLANTS

Most dental implants are successful, and there are a few steps you can take to help ensure success and make your implant last.

  • Practice good oral hygiene – brush twice a day and floss once daily. Using interdental brushes, brushes that slide between teeth, can help clean the hard to reach areas around your implant.

  • Quit smoking – smoking can weaken the bone structure and can contribute to implant failure.

  • Visit your dentist – cleanings and exams every six months can help ensure your implant is in good condition, and that it stays that way.

  • Avoid chewing on hard foods – don’t chew on hard items such as ice and hard candy because they can break the crown and your natural teeth.

Safeguard your implants for the future

The longevity and success of implants depends on your oral hygiene. Use one of our toothpastes to keep your mouth clean and healthy.