Zastosowanie nadtlenku wodoru w leczeniu dziąseł i zębów | Colgate®

Nadtlenek wodoru
Z pewnością słyszałeś o nadtleneku wodoru. Być może trzymasz plastikową buteleczkę z tym związkiem w swojej apteczce i używasz jej do dezynfekcji ran i zadrapań. Ale czy wiesz, że znajduje on również zastosowanie w pielęgnacji jamy ustnej? Nadtlenek wodoru stosuje się w leczeniu chorób dziąseł, procedurach wybielania zębów i nie tylko.

Zastosowanie nadtlenku wodoru w leczeniu chorób dziąseł

Niskie stężenia nadtlenku wodoru, wykorzystywanego zwykle jako środek pierwszej pomocy, stosowane są przez dentystów od lat, ponieważ pomagają zachować zdrowy uśmiech. Jak podaje Poradnik Zdrowie, związek ten w postaci wody utlenionej stosowany jest przy chorobach przyzębia i nie tylko.

Nadtlenek wodoru zwalcza bakterie powodujące chorobę dziąseł na dwa sposoby. Po pierwsze – uwalnia tlen. Bąbelki w roztworze nadtlenku powstają właśnie na skutek uwalniania tego pierwiastka. Tlen pomaga wyeliminować patogeny w przypadku najbardziej agresywnej formy choroby dziąseł. Obecność tlenu sprawia, że bakteriom beztlenowym trudniej jest przetrwać (lub wręcz uniemożliwia im przetrwanie).

Nadtlenek wodoru wspomaga leczenie choroby dziąseł i przyczynia się do poprawy ich stanu również w inny sposób – niszcząc ściany komórkowe bakterii. Jak wyjaśnia Poradnik Zdrowie, płucze się nim kieszonki dziąsłowe przy stanach zapalnych.

Nadtlenek wodoru a higiena jamy ustnej

Chcesz wyeliminować bakterie powodujące chorobę dziąseł na wczesnych etapach? Nie musisz szukać daleko – nadtlenek wodoru można wykorzystać jako środek zapobiegawczy! 3-procentowy roztwór wodny tego związku (dostępny w większości aptek) pomaga usunąć płytkę nazębną i eliminuje pierwsze objawy choroby dziąseł. Możesz spróbować specjalnej płukanki, mieszając wodę i 3-procentowy roztwór nadtlenku wodoru w równych proporcjach. Za pomocą szczoteczki o miękkim włosiu możesz również nałożyć na zęby 3-procentowy roztwór, raz dziennie po szczotkowaniu, a następnie przystąpić do nitkowania.

Wybielanie zębów

Nadtlenek wodoru zajmuje wyjątkową pozycję w stomatologii kosmetycznej ze względu na swoje dobrze znane właściwości wybielające zęby. Ilość tego związku w produkcie do wybielania zależy od jego rodzaju i sposobu stosowania. Niektóre wybielające pasty do zębów zawierają nadtlenek wodoru, który zalecany jest przez ekspertów w tego rodzaju zabiegach kosmetycznych. Związek ten, zawarty w wielu produktach wybielających, usuwa przebarwienia z wewnętrznych i zewnętrznych warstw zębów, natomiast pasty z krzemionką o właściwościach czyszczących usuwają jedynie powierzchniowe plamy znajdujące się w zewnętrznych warstwach. Jeśli więc szukasz tanich, domowych sposobów na wybielenie zębów, pasta zawierająca nadtlenek wodoru będzie najlepszym rozwiązaniem!

Jeśli jednak chcesz szybko i skutecznie pozbyć się przebarwień, warto wydać nieco więcej pieniędzy i udać się do dentysty, który przeprowadzi profesjonalny zabieg wybielania. Żadna pasta do zębów nie zawiera tyle nadtlenku wodoru co produkty wybielające stosowane w gabinecie stomatologicznym. Wyższe stężenie tego związku sprawia, że plamy znikają szybciej niż w przypadku niskich stężeń charakterystycznych dla zwykłych past do zębów i produktów wybielających sprzedawanych bez recepty.

Czy nadtlenek wodoru jest bezpieczny?

Produkty do wybielania zębów z nadtlenkiem wodoru, stosowane prawidłowo i zgodnie z instrukcją producenta, są bezpieczne i skuteczne. W przypadku innych zastosowań, takich jak leczenie choroby dziąseł, związek ten jest bezpieczny, jeśli stosujesz go zgodnie z zaleceniami. Połknięcie małych ilości roztworu nadtlenku wodoru z domowej apteczki prawdopodobnie Ci nie zaszkodzi, ale uważaj na wyższe stężenia. Zawsze sprawdzaj etykietę produktu i stosuj go zgodnie z zaleceniami.

Chociaż nadtlenek wodoru jest szeroko dostępny i zapewne masz go w swojej apteczce, przed zastosowaniem go jako środka poprawiającego stan jamy ustnej najlepiej skonsultuj się z dentystą. W zależności od tego, czy chcesz zapewnić sobie zdrowe dziąsła, czy też śnieżnobiały i pewny uśmiech, lekarz wskaże Ci produkt odpowiedni dla Ciebie.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów