O czym świadczy metaliczny posmak w ustach?

Metaliczny Posmak W Ustach

Niektóre osoby skarżą się na metaliczny posmak w ustach. Przyczyny tego stanu mogą być różne. Chcesz wiedzieć czy masz powody do obaw? Czytaj dalej, a dowiesz się, o czym świadczy nieprzyjemny posmak, jakie są jego przyczyny i jak możesz temu zapobiec.

Czym jest metaliczny posmak?

Parageuzja (zwana również dysgeuzją) to medyczne określenie metalicznego posmaku w ustach. Rzadko kiedy jest to stan przewlekły. Jak wyjaśnia portal Strona Zdrowia, metaliczny posmak może wystąpić na skutek zażywania niektórych leków, infekcji, chorób immunologicznych, a nawet problemów neurologicznych.

Jakie są przyczyny metalicznego posmaku w ustach?

Jak twierdzi dr med. Grażyna Zwolińska, przyczyną paraguezji może być wiele leków. Suchość w jamie ustnej to częsty efekt uboczny przyjmowania lekarstw, który może wzmocnić metaliczny posmak. Konsekwencje tego stanu można złagodzić pijąc duże ilości wody i żując gumę bez cukru.

Różne infekcje, w tym zakażenie jamy ustnej, często są przyczyną metalicznego posmaku w ustach. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapalenie zatok lub ucha środkowego. Lekarz zajmujący się chorobami ucha, nosa i gardła, czyli otolaryngolog, jest w stanie rozpoznać infekcje obejmujące okolice uszu, zatok i górnych dróg oddechowych oraz dobrać odpowiednie leczenie.

Jak wyjaśniają badacze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, szczególny rodzaj zakażenia, zwany ostrym martwiczo-wrzodziejącym zapaleniem dziąseł, może być przyczyną metalicznego posmaku w ustach. Lekarz zajmujący się chorobami dziąseł, czyli periodontolog, a także lekarz stomatolog, postawi właściwą diagnozę i dobierze leczenie. Periodontolog może zalecić Ci również zmianę nawyków związanych z higieną jamy ustnej, co pomoże przywrócić zdrowie Twoim dziąsłom. Płyny do płukania jamy ustnej odświeżają oddech i zapobiegają zapaleniu dziąseł. Zdrowe dziąsła i wyeliminowanie stanu zapalnego mogą sprawić, że metaliczny posmak w ustach ustąpi.

Ciąża, chemo- i radioterapia oraz alergie pokarmowe również przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego posmaku – w tych przypadkach jest to jednak stan tymczasowy.

Czy można zapobiec metalicznemu posmakowi w ustach?

Istnieje kilka sposobów na zapobieganie metalicznemu posmakowi w ustach. Przede wszystkim szczotkuj zęby i czyść język dwa razy dziennie, nitkuj zęby raz dziennie, żuj gumy bez cukru i pij duże ilości wody. Postaraj się rzucić palenie i unikaj spożywania ostrych potraw. Pomocne może również okazać się stosowanie naczyń niezawierających w swym składzie metali.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

POWIĄZANE