Wycisk został pobrany i ustalono termin spotkania– nadszedł czas na założenie aparatu ortodontycznego. Gdy wszystkie wstępne czynności będziesz mieć już za sobą, ortodonta przystąpi do umieszczenia wybranego aparatu na zębach. I właśnie w tym momencie może ogarnąć Cię niepokój. Bez względu na to, czy aparat zakładany jest Tobie, czy też Twojemu dziecku, wiedza o tym, czego możecie spodziewać się po procedurze i jak się do niej przygotować zwykle pomaga opanować nerwy.
Czyszczenie zębów
Jeśli przed założeniem aparatu ortodontycznego Twoje zęby nie będą wystarczająco czyste, ortodonta wyczyści je za pomocą pasty polerującej. Dzięki tej procedurze aparat będzie ściśle przylegać do zębów. W miarę możliwości udaj się do dentysty na profesjonalne czyszczenie zębów kilka dni przed zabiegiem– w ten sposób upewnisz się, że płytka nazębna została należycie usunięta. Przed spotkaniem z ortodontą koniecznie wyszczotkuj zęby i nie zapomnij o nitkowaniu i płukaniu jamy ustnej. Te czynności sprawią, że podczas zabiegu zachowasz pewność siebie i przyśpieszysz całą procedurę.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Przed zabiegiem dowiedz się, jaki rodzaj aparatu zostanie Ci założony i jaki wpływ będzie mieć na Twoje zęby. Jak wyjaśnia Poradnik Zdrowie, aparaty ortodontyczne można podzielić na trzy grupy, w zależności od umiejscowienia:
- Aparaty przyklejane do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów;
- Aparaty przyklejane do wewnętrznej powierzchni zębów;
- Nakładki ściśle obejmujące zęby.
Ortodonta dobierze aparat odpowiednio do zaistniałego problemu stomatologicznego. Na szczęście istnieje wiele opcji pozwalających spersonalizować dobór: przezroczyste ligatury, które sprawią, że aparat stanie się niemal niezauważalny lub jasne, przyjemne kolory, popularne zwłaszcza wśród dzieci.
Przygotuj się na pewien dyskomfort
Po powrocie do domu możesz spodziewać się niewielkiego dyskomfortu. Jak wyjaśnia portal Dentonet, po założeniu aparatu mogą pojawić się pierwsze bóle, a jego elementy mogą drażnić śluzówkę, co również wiąże się z dyskomfortem. Przez kilka dni spożywaj miękkie pokarmy takie jak zupy, makarony i banany, a w razie potrzeby zażywaj leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Jeśli dokucza Ci silny ból, który nie ustępuje po zażyciu ibuprofenu lub paracetamolu, skonsultuj się z ortodontą. Dyskomfort powinien ustąpić po kilku dniach.
Skonsultuj się z lekarzem jak prawidłowo pielęgnować aparat. Podstawą jest regularne szczotkowanie i wypłukiwanie resztek pokarmu, nagromadzonego między elementami aparatu, a zębami, za pomocą irygatora stomatologicznego. Unikaj spożywania kleistych produktów. Właściwa pielęgnacja aparatu i regularne wizyty kontrolne u ortodonty zapewnią zdrowie Twoim zębom.
Przygotowania do założenia aparatu ortodontycznego mogą być nieco stresujące, ale jak zwykle najgorszy jest strach przed nieznanym. Zadawanie pytań oraz odpowiednie nastawienie i przygotowanie do spotkania pomoże Ci zwiększyć poziom odczuwanego komfortu. Pamiętaj– następny przystanek to piękny uśmiech!