pacjent poddawany zabiegowi wybielania UV

Czy wybielanie zębów promieniami UV jest bezpieczne?

Każdy chce mieć piękny i zdrowy uśmiech, który zwiększa pewność siebie, więc nie dziwi fakt, że na rynku dostępnych jest tak wiele produktów pomagających poradzić sobie z żółtym odcieniem zębów lub przebarwieniami i uzyskać błyszczącą biel. W ubiegłej dekadzie jeden szczególny produkt, bardziej zaawansowany i nieco droższy, przyciągał uwagę celebrytów i influencerów: domowy zestaw do wybielania zębów promieniami UV. Dowiedz się, jakie są opinie na temat bezpieczeństwa i skuteczności tego rozwiązania oraz jak ono działa, zanim zdecydujesz się na nie.

Jak to działa?

Wspomniane zestawy przypominają produkty wybielające wykorzystywane w gabinetach dentystycznych – stomatolog nakłada na zęby żel zawierający nadtlenek wodoru i umieszcza nad nimi niebieską lampę UV. Żel i światło wchodzą ze sobą w reakcję, która wyzwala proces wybielania. Jak wyjaśnia ABC Zdrowie, zabiegi w gabinecie są naprawdę skuteczne – po wybieleniu za pomocą lampy zęby stają się jaśniejsze nawet o 14 tonów. Co więcej, proces aktywowany światłem ma bardziej długotrwałe efekty.

Zestawy do stosowania w domu działają podobnie i zwykle wymagają nałożenia na zęby żelu wybielającego za pomocą specjalnego mazaka; następnie przy użyciu przenośnej lampy LED zęby naświetlane są przez kilka minut. Procedurę powtarza się przez kilka dni. Zestawy te zwykle są droższe niż inne rozwiązania, takie jak wybielające pasty do zębów czy specjalny paski.

Bezpieczeństwo stosowania zestawów do wybielania zębów promieniami UV

Być może zastanawiasz się, czy wybielanie zębów promieniami UV jest bezpieczne. Nauka w Polsce przytacza badania norweskich naukowców, według których promieniowanie UV nie zwiększa efektywności wybielania zębów i jest niebezpieczne dla oczu i skóry. Co więcej, badania te wykazały, że takie wybielanie sprzyja nadwrażliwości zębów.

Należy również pamiętać o tym, że brak jest specyficznych przepisów dotyczących stosowania omawianych zestawów. Jeśli chodzi o kwestie regulacyjne, Stomatologia News przypomina, iż od końca 2012 r. obowiązuje dyrektywa europejska dotycząca bezpiecznego wybielania zębów. Według obowiązującego prawa nadtlenek wodoru i związki go uwalniające mogą być stosowane w ilości do 6% H2O2 obecnego lub uwolnionego.

Jak więc wynika z przytoczonych wcześniej badań, wybielanie zębów z wykorzystaniem promieniowania UV wiąże się z wieloma zagrożeniami.

Innym problemem związanym ze stosowaniem domowych zestawów jest ryzyko popełnienia błędu skutkujące urazem, a nawet poparzeniami. Stosunek ilości żelu do wystawienia na działanie promieni UV jest inne w przypadku każdego produktu, a bez pomocy dentysty trudno jest ustalić własny próg wrażliwości. Co więcej, nałożenie zbyt dużej ilości żelu podczas jednego zabiegu może zwiększyć przewodzenie ciepła z lampy UV, a tym samym spowodować poparzenie dziąseł.

Co zrobić, jeśli doznam urazu podczas stosowania domowego zestawu do wybielania zębów promieniami UV?

Jeśli na skutek stosowania zestawu doszło do urazu, nie panikuj – dentysta wie, co robić. Skontaktuj się z nim natychmiast i przekaż mu informacje dotyczące zestawu, a powie Ci, jak masz postępować.

Na szczęście dostępnych jest wiele innych bezpiecznych i skutecznych domowych metod wybielania zębów, które nie kosztują dużo pieniędzy!

Alternatywne metody wybielania zębów

Jeśli chcesz wybielić swoje zęby w domu, masz wiele opcji do wyboru. Możesz zdecydować się na pastę zawierającą składniki wybielające, takie jak nadtlenek wodoru. Można ją stosować nieprzerwanie w ramach codziennej rutyny – nie musisz podejmować żadnych dodatkowych kroków. Paski i pisaki wybielające to inna opcja, jednak najlepiej skontaktuj się z dentystą, aby upewnić się, czy jest ona najlepsza dla Ciebie. Chociaż te metody nie przynoszą efektów tak szybko, jak zabieg wykonywany w gabinecie dentystycznym, masz pewność, że są bezpieczne. Pamiętaj, że zanim zdecydujesz się na którąś z dostępnych metod domowego wybielania zębów, skonsultuj się ze stomatologiem, który pomoże Ci wybrać najlepsze (i najbezpieczniejsze) rozwiązanie.

Odpowiedni zabieg w warunkach domowych lub w gabinecie dentystycznym sprawi, że będziesz mieć uśmiech jak gwiazda, i to bez żadnego ryzyka.