Matka i nastoletnia córka w domu
Badge field

Co musisz wiedzieć o wybielaniu zębów u dzieci?

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 18 Jun 2024

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: lek. dent. Bogumiła Szeląg

Stan uzębienia oraz odcień zębów wpływa na samoocenę nie tylko u dorosłych, ale też u dzieci. W okresie dojrzewania piękny i biały uśmiech ułatwia nawiązywanie relacji z rówieśnikami. Warto jednak wiedzieć, że w okresie dziecięcym i okresie dojrzewania bardziej żółty odcień zębów może być normalnym zjawiskiem - choć nie zawsze! W tym artykule dowiesz się więc, co powoduje przebarwienia zębów u dzieci, dlaczego zęby mleczne i stałe u dzieci różnią się kolorem oraz czy dzieci mogą wybielać zęby?

Dlaczego moje dziecko ma żółte zęby?

To pytanie dość często zadają rodzice w gabinecie stomatologicznym. U większości dzieci od około 6. roku życia obserwuje się wymianę uzębienia. Zęby mleczne i stałe różnią się kolorem ze względu na inny stopień mineralizacji. Zęby mleczne są mniej zmineralizowane, ich szkliwo jest mniej przezierne, stąd niebiesko-biała barwa. Zęby stałe dzięki wyższemu stopniowi mineralizacji i bardziej przeziernemu szkliwu mają żółto-białe odcienie. Różnice w kolorze są najbardziej zauważalne właśnie w okresie uzębienia mieszanego. To znaczy, gdy u malucha jedynki i dwójki są już zębami stałymi, a trójki i czwórki zębami mlecznymi. Bardziej żółte zęby stałe u Twojego dziecka są zatem normalnym zjawiskiem.

Inne przyczyny przebarwień

Jedną z najczęstszych przyczyn przebarwień u dzieci jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. W przypadku braku systematycznego oczyszczania powierzchni zębów dochodzi do gromadzenia się płytki nazębnej, w którą wnikają barwniki z pożywienia. Warto pamiętać, że u dzieci również powstają złogi kamienia nazębnego.

Inne przyczyny przebarwień to zaburzenia rozwojowe szkliwa. Nieprzezroczystości o zabarwieniu białym, kremowym lub żółtobrązowym są wynikiem działania czynników genetycznych i środowiskowych. Obecnie często spotykanym defektem szkliwa jest MIH, czyli hipomineralizacja trzonowcowo-siekaczowa, która dotyka zębów siecznych i pierwszych zębów trzonowych, czyli szóstek. Objawia się ona występowaniem kremowo-żółtych lub żółto-brązowych zmętnień i czasem nadwrażliwością zębów na zimno.

Zmiana koloru zęba na ciemniejszą może być również spowodowana urazem. Żółte, szaro-brunatne przebarwienia mogą być wynikiem stosowania przez kobietę w okresie ciąży i dziecka do 8 roku życia antybiotyków z grupy tetracyklin.

Rodzicu, pamiętaj, że przebarwienie u dziecka to bardzo często próchnica, którą trzeba leczyć. Jeżeli zauważasz u swojego dziecka przebarwienia na zębach, konsultuj się z lekarzem dentystą, który określi przyczynę i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Wybielanie zębów u dzieci i nastolatków

Czy można wybielać zęby dzieciom i nastolatkom? Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej profesjonalne wybielanie zębów z zastosowaniem środków chemicznych, których składnikiem jest nadtlenek wodoru może być stosowane wyłącznie u pacjentów powyżej 18. roku życia.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień na zębach?

Co zatem robić, aby uniknąć powstawania przebarwień zębów u dzieci? Oto najważniejsze porady:

  • Szczotkowanie zęby przynajmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem o stężeniu odpowiednim dla wieku.

  • Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nitki dentystycznej.

  • Unikanie produktów powodujących przebarwienia zębów.

  • Regularne wizyty u lekarza dentysty.

Zapisz się teraz

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz