Matka i nastoletnia córka w domu

Czy paski wybielające zęby są bezpieczne dla dzieci i nastolatków?

Jeśli Twoje dziecko nie ma perłowo białych zębów, być może chcesz je wybielić w ten sam sposób, w jaki wybielasz swoje: za pomocą pasków wybielających. A może próbujesz dodać pewności siebie nastolatkowi, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego uśmiech nie jest doskonały?

Zanim zaoferujesz małemu lub nastoletniemu dziecku pasek wybielający, zapoznaj się z poniższymi punktami:

  • Zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej
  • Twoja rola w wybielaniu zębów małemu lub nastoletniemu dziecku przy użyciu pasków wybielających
  • Ryzyko i efekty uboczne u dzieci i nastolatków
  • Alternatywy dla pasków wybielających zęby

Co należy wiedzieć o stosowaniu pasków wybielających i zawartych w nich składnikach?

Medycyna Praktyczna podaje

  • wytyczne i ostrzeżenia Amerykańskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej. Podczas następnej wizyty u dentysty warto poprosić go o pomoc w wyborze metody wybielania najlepszej dla Twojego dziecka.
  • Następnie można nadzorować zabieg w warunkach domowych.

Pamiętaj, że paski działają na zęby w ten sam sposób, co wybielacz na poplamione ubrania po włożeniu do pralki. Wiele niechlorowanych wybielaczy zawiera nadtlenek wodoru, który ma właściwości wybielające.

Stężenie nadtlenku wodoru w niekomercyjnych paskach wybielających wynosi 3–13%. Inne produkty wybielające zawierają nadtlenek mocznika. I choć nadtlenki to skuteczne czynniki wybielające (również bakteriobójcze), w niskich stężeniach bezpieczne w przypadku osób dorosłych, pamiętaj, że to wciąż substancje chemiczne. Właśnie dla tego na paskach wybielających pojawia się zwykle ostrzeżenie, że nie należy stosować ich u dzieci w wieku poniżej 12. roku życia.

Jeśli nie chcesz stosować nadtlenku wodoru, wybierz nowe paski zawierające wyłącznie naturalne składniki.

Bez względu na to, jakiego wyboru dokonasz, stosowanie pasków powinno odbywać się pod nadzorem stomatologa, który pomoże Ci ograniczyć powiązane ryzyko.

Jakie jest ryzyko stosowania pasków wybielających u dzieci i nastolatków?

Producenci pasków wybielających zakładają, że osoby dorosłe zapoznają się z instrukcją, rozumieją ryzyko i stosują je ostrożnie i zgodnie ze wskazówkami. Odpowiedzialność za zapoznanie się z potencjalnym ryzykiem i skutkami ubocznymi spoczywa więc na użytkowniku.

Jak wyjaśnia Medycyna Praktyczna, prawidłowo wykonywany zabieg jest bezpieczny. Ale to właśnie słowo "prawidłowo" ma tu kluczowe znaczenie – stosowanie pasków powinno odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej, co pozwoli wykluczyć następujące "błędy użytkownika":

  • Pozostawienie pasków na zębach przez dłuższy czas niż wskazany może spowodować poważną nadwrażliwość zębów i podrażnienie tkanki jamy ustnej.
  • Nałożenie pasków na dziąsła może spowodować ich podrażnienie, a nawet uszkodzenie.
  • Przypadkowe połknięcie paska – dzieci są w końcu dziećmi.

Jeśli zabieg zostanie wykonany nieprawidłowo, może dojść do mikrouszkodzeń i zwiększonej porowatości szkliwa i zębiny, jak wyjaśnia Medycyna Praktyczna. Zawsze przestrzegaj wytycznych producenta i zaleceń dentysty – może on na przykład stwierdzić, że czas aplikowania pasków powinien być krótszy niż czas wskazany przez producenta.

Jakie są alternatywne opcje wybielania zębów?

Jak wyjaśnia Strona Zdrowia, wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest bezpieczniejsze i bardziej efektywne niż przeprowadzanie zabiegu w domu. Dentysta gwarantuje też prawidłowe wykonanie wybielania i mniejsze ryzyko działań niepożądanych w postaci podrażnienia czy uszkodzenia dziąseł.

Aby dziecko miało piękny, biały uśmiech i aby zapobiec powstawaniu plam na jego zębach, zachęcaj je do przestrzegania zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i wykształć w nim odpowiednie nawyki:

  • Dziecko powinno szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a nawet po każdym posiłku, zwłaszcza po spożyciu produktów, które przebarwiają zęby; możesz podać mu pastę wybielającą z fluorem.
  • Unikaj podawania dziecku napojów, które przebarwiają zęby, takich jak napoje gazowane lub kawa.

Na pewno chcesz, aby Twoje dziecko miało wysoką samoocenę, a przecież biały uśmiech często jest jej elementem. Ważne aby Twoje dziecko miało świdomość, że Ty czuwasz nad tym procesem. Musisz znać właściwe sposoby i zagrożenia związane z używaniem pasków wybielających, aby zapewnić zdrowe usmiech swoich dzieci.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz