4 domowe sposoby na ropień zęba
Badge field

4 domowe sposoby na ropień zęba

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 25 Oct 2023

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: dr Katarzyna Pękala

Artykuł przedstawia informacje o tym, czym jest ropień zęba, jakie są jego objawy i jak można złagodzić ból domowymi sposobami, zanim uzyska się profesjonalną pomoc dentystyczną. Znajdziesz tu proste domowe środki, które mogą pomóc zmniejszyć ból i dyskomfort, spowodowany ropniem zęba.

Dokucza Ci silny ból w jamie ustnej i podejrzewasz, że to wina ropnia, czyli infekcji bakteryjnej zębów lub dziąseł? Czy są jakieś domowe sposoby na ropień zęba, które zmniejszają dyskomfort przed oczekiwaną wizytą u dentysty?

Oto kilka domowych metod łagodzenia bólu związanego z pojawieniem się ropnia - jednak pamiętaj, że domowe sposoby nie usuną przyczyny problemu i nie wyleczą go. Traktuj te metody jako tymczasowe rozwiązanie i doraźną pomoc, która nie zastąpi wizyty u dentysty.

Domowe sposoby na ropień zęba

Ropień w jamie ustnej to nagromadzenie ropy spowodowane infekcją bakteryjną, które zwykle jest bardzo bolesne i wymaga uwagi medycznej. Rzadko się zdarza, aby ropień wchłonął się samoistnie, dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z dentystą lub lekarzem w celu podjęcia właściwego leczenia. Zazwyczaj obejmuje ono zabiegi chirurgiczne, drenaż lub antybiotykoterapię.

Aby częściowo złagodzić objawy spowodowane infekcją bakteryjną zanim skonsultujesz się z lekarzem, możesz wykorzystać 4 domowe sposoby wspomagające zwalczanie ropnia zęba: 

1. Płukanie jamy ustnej osoloną wodą

Sól działa antyseptycznie i pomaga zmniejszyć stan zapalny oraz złagodzić ból, dlatego warto płukać jamę ustną roztworem wody z solą, tzw. solanką. Rozpuść łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody i przepłukuj usta roztworem kilka razy dziennie. Ważne, aby nie połykać roztworu.

2. Płukanie jamy ustnej roztworem z wody utlenionej

Woda utleniona ma silne działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, dlatego może wspomóc redukcję ropnia w jamie ustnej. Rozcieńcz 3% roztwór wody utlenionej w równych proporcjach z wodą i przepłukuj usta przez 30 sekund, następnie wypluj i dobrze przepłucz usta czystą wodą. Powtarzaj kilka razy dziennie.

3. Kompres ciepło-zimny

Kompres z ciepła może pomóc zmniejszyć ból i rozluźnić tkanki, co ułatwia drenaż ropy, natomiast zimny kompres może zmniejszyć obrzęk i ból. Nakładaj na obszar zewnętrzny policzka w miejscu, gdzie znajduje się ropień na 15 minut kilka razy dziennie. Możesz zmieniać ciepłe i zimne kompresy.

4. Płukanie jamy ustnej wywarem z szałwii

Szałwia ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i antyseptyczne, co może pomóc złagodzić objawy i wspomóc walkę z infekcją. Aby przygotować wywar z szałwii, należy zalać wrzącą wodą 1 łyżeczkę suszonych lub świeżych liści szałwi. Pozostaw napar pod przykryciem na 10-15 minut, a po ostygnięciu do komfortowej temperatury przepłukuj usta wywarem przez ok. 30 sekund. Powtarzaj płukanie kilka razy, a samą płukankę stosuj 2-3 razy dziennie.

Chociaż domowe sposoby łagodzenia bólu mogą przynieść tymczasową ulgę, nie odkładaj wizyty u dentysty na później. Im wcześniej poddasz się profesjonalnemu leczeniu, tym szybciej przywrócisz zdrowie jamy ustnej.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz