4 domowe sposoby na ropień zęba
Badge field

4 domowe sposoby na ropień zęba

Published date field

Ostatnia aktualizacja artykułu: 25 Oct 2023

Artykuł zweryfikowany merytorycznie przez: Colgate Global Scientific Communications

Ropień zęba i ropień na dziąśle - częste infekcje jamy ustnej

 

Dokucza Ci silny ból w jamie ustnej i podejrzewasz, że to wina ropnia, czyli infekcji bakteryjnej zębów lub dziąseł? Czy są jakieś domowe sposoby na ropień zęba, które zmniejszą dyskomfort przed oczekiwaną wizytą u dentysty?

Istnieje kilka metod łagodzenia bólu, ale pamiętaj, że domowe sposoby nie usuną przyczyny problemu i nie wyleczą ropnia. Najlepiej traktuj je jako tymczasowe rozwiązanie. To doraźna pomoc, która nie zastąpi wizyty u dentysty.

Jak radzić sobie z ropniem domowymi sposobami?

Z pewnością zaproponowano Ci kilka domowych sposobów na zwalczanie ropnia zęba. Każda z nich wiąże się z pewnymi korzyściami, ale pamiętaj, że niektóre stwarzają ryzyko potencjalnych skutków ubocznych. Jeśli czekasz na spotkanie u stomatologa, a ropień powoduje ostry ból, zapoznaj się z poniższą listą domowych sposobów leczenia tej dolegliwości oraz z towarzyszącym im ryzykiem.

  1. Płukanie jamy ustnej osoloną wodą. Jak wyjaśnia portal Dentinews, należy płukać jamę ustną roztworem wody z solą kilka razy dziennie – w ten sposób ropa zostanie odciągnięta na zewnątrz zęba. Jednak nawet jeśli płukanie pomoże, trzeba jak najszybciej udać się do stomatologa.
  2. Płukanie jamy ustnej zimnym naparem mięty. Według niektórych źródeł nie ma wystarczających dowodów na skuteczność mięty w leczeniu jakichkolwiek stanów chorobowych. Jak jednak wyjaśnia portal Poradnik Zdrowie, ulgę przynosi płukanie jamy ustnej zimnym naparem mięty.
  3. Uważaj na alkohol. Jedną z popularnych metod uśmierzania bólu jest przykładanie wacika nasączonego alkoholem w miejscu występowania ropnia. Jak jednak wyjaśnia portal Dentysta, chociaż płukanie bolesnej okolicy schłodzonym alkoholem łagodzi dyskomfort i dezynfekuje, tej metody nie można stosować u osób niepełnoletnich i nie może być ona nadużywana przez dorosłych.

Oprócz stosowania domowych środków do walki z ropniem ludzie często zaopatrują się w środki przeciwbólowe sprzedawane bez recepty, np. ibuprofen lub paracetamol. To jednak również tymczasowe rozwiązanie. Nie obędzie się bez wizyty u dentysty, który wyeliminuje źródło infekcji i wyleczy ząb albo dziąsła.

Jak profesjonalnie wyleczyć ropień?

Jak wyjaśnia Poradnik Zdrowie, dentysta dysponuje wieloma metodami leczenia ropnia. W niektórych przypadkach może zadecydować o wdrożeniu terapii antybiotykowej. Może również oczyścić okolicę objętą zmianą, aby usunąć ropę i bakterie, albo wykonać leczenie kanałowe, jeśli miazga zęba uległa uszkodzeniu.

Chociaż domowe sposoby łagodzenia bólu mogą przynieść tymczasową ulgę, nie odkładaj wizyty u dentysty na później. Im wcześniej poddasz się profesjonalnemu leczeniu, tym szybciej przywrócisz zdrowie jamy ustnej.

 

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz