Czy leczenie kanałowe jest bolesne? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie
Badge field

Czy leczenie kanałowe jest bolesne? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie

Published date field

Twój ząb wymaga leczenia kanałowego? Czy jest to bolesne? Wcale nie musisz się go obawiać. Środki znieczulające sprawią, że nie będziesz odczuwać bólu. Po zabiegu rzeczywiście trzeba odpowiednio pielęgnować jamę ustną, a na dodatek może Ci towarzyszyć pewien dyskomfort, jednak pomoże tu zwykły lek przeciwbólowy sprzedawany bez recepty. Zadbaj o zdrowie jamy ustnej, a pozbędziesz się zmartwień i strachu.

Ból związany z leczeniem kanałowym

Leczenie kanałowe ma na celu zachowanie uszkodzonego zęba. Jeśli miazga (tkanka miękka zawierająca naczynia krwionośne i nerwy) zostanie zainfekowana lub uszkodzona, wykonuje się leczenie kanałowe, w trakcie którego usuwa się tę część zęba. Ból towarzyszący zabiegowi jest zwykle mniejszy niż dyskomfort spowodowany uszkodzeniem miazgi. Objawy infekcji to m.in. obrzęk, nadwrażliwość i ból podczas zagryzania lub dociskania zęba.

Gdy lekarz specjalizujący się w endodoncji (dziedzina stomatologii określająca metody diagnozy, zapobiegania i leczenia chorób miazgi zębów) usunie skażoną tkankę, ból i dyskomfort spowodowany zakażeniem miazgi nie będą Ci już dokuczać, a ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji zniknie. Będziesz cieszyć się swoim naturalnym zębem do końca życia, chyba że dojdzie do urazu lub wystąpią inne problemy. Uszkodzoną miazgę zastępuje się gumowatą substancją zwaną gutaperką. Po zakończeniu leczenia, które zwykle wymaga jednej lub dwóch wizyt w gabinecie dentystycznym, możesz zdecydować się na zabieg odbudowy zęba i poprosić stomatologa o założenie korony lub wypełnienia. Wrócisz do swoich codziennych nawyków i będziesz żuć, uśmiechać się, szczotkować i nitkować zęby tak jak wcześniej.

Środki znieczulające

Jak wyjaśnia Poradnik Zdrowie, pacjent nie powinien odczuwać dolegliwości bólowych podczas leczenia kanałowego. Przed rozpoczęciem zabiegu dentysta znieczula ząb i otaczającą tkankę, więc ból przestaje być odczuwalny. Przez kilka kolejnych dni po zabiegu może dokuczać Ci pewien dyskomfort i nadwrażliwość. Lekarz może zalecić Ci środki dostępne bez recepty, takie jak aspiryna albo ibuprofen, lub przepisze leki na receptę, które złagodzą tymczasowy ból. Należy pamiętać o zapoznaniu się z ulotką przed zażyciem leku. Dyskomfort, który nie ustępuje po kilku dniach lub powraca po miesiącach lub latach od zakończenia zabiegu, nie jest normalnym stanem i może wskazywać na nową infekcję. Jeśli wystąpi u Ciebie podobny ból, natychmiast skonsultuj się z dentystą.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne? Dzięki środkom znieczulającym działającym miejscowo zabieg zwykle nie powoduje żadnego bólu. Myśl o nadchodzącym zabiegu może powodować u Ciebie pewien dyskomfort, a nawet lęk, ale to właśnie leczenie kanałowe pomoże Ci uniknąć problemów. Po zakończeniu procedury zadbaj o swój uśmiech – szczotkuj i nitkuj zęby codziennie i nie zapominaj o regularnych wizytach u dentysty.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz