Wyrzynanie zębów mlecznych: objawy i ich łagodzenie
Badge field

Wyrzynanie zębów mlecznych: objawy i ich łagodzenie

Published date field

Jednym z największych wydarzeń w życiu niemowlaka jest pojawienie się pierwszego zęba. Wyrzynanie się zębów mlecznych może jednak poważnie zaniepokoić rodziców, gdyż w tym okresie dziecko często staje się marudne i rozdrażnione. Uspokojenie ząbkującego niemowlaka to trudne, ale wykonalne zadanie.

Kiedy rozpoczyna się wyrzynanie zębów mlecznych?

Pierwszy ząb zwykle wyrasta w 6. miesiącu życia, chociaż zakres wiekowy dla wyrzynających się zębów wynosi 3–14 miesięcy. U niektórych dzieci pojawia się tylko jeden ząb na raz, u innych wyrzyna się jednocześnie wiele zębów.Ministerstwo Zdrowia udostępniło kalendarz ząbkowania, jednak nie zawsze to przebiega według wzorca. Jak podaje portal Medonet, pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Nie ma znaczenia, czy w tym czasie wyrosną mu już zęby, czy też nie. Jeśli jednak u jednorocznego dziecka nie pojawił się pierwszy ząb, rodzice powinni skonsultować się z pediatrą lub dentystą i omówić kwestię rozwoju jego uzębienia.

Objawy ząbkowania

W przeciwieństwie do niektórych tradycyjnych przekonań, objawy wyrzynania zębów mlecznych wcale nie są uniwersalne. Niejeden rodzic błędnie traktuje gorączkę, katar i biegunkę u dziecka jako oznaki ząbkowania. Brak jest jednak dowodów naukowych na istnienie takiego związku. Wyrzynanie zębów mlecznych przebiega inaczej u każdego dziecka. Niektóre wydają się nie odczuwać żadnego bólu, inne zaś zmagają się z nim przez wiele tygodni – wszystko zależy od szybkości tego procesu. 

 U ząbkującego dziecka może wystąpić jeden lub kilka objawów wymienionych poniżej:

  • Obfite wydzielanie śliny
  • Obrzęk tkanki dziąseł z widocznym lub bez widocznego „guzka”
  • Ciągłe pocieranie oczu, policzków lub uszu
  • Nieakceptowanie pokarmów lub butelki podczas karmienia
  • Marudzenie
  • Bezsenność / niespokojność w czasie przeznaczonym na drzemkę
  • Nieustanne gryzienie twardych przedmiotów

Po zapoznaniu się z powyższą listą rodzice mogą stwierdzić, że wymienione objawy wskazują na inną dolegliwość, jednak współwystępowanie dwóch lub więcej takich symptomów niemal z całą pewnością oznacza wyrzynanie zębów mlecznych.

Jak można złagodzić ból spowodowany wyrzynającymi się zębami mlecznymi?

Na szczęście istnieje wiele metod łagodzenia bólu związanego z ząbkowaniem. Środki przeciwbólowe sprzedawane bez recepty, takie jak ibuprofen czy paracetamol, pomagają uśmierzyć ból. Dostępne są również związki aktywne zawierające benzokainę o działaniu miejscowym (przypominającą żele stosowane przez dentystów). Niektóre badania wskazują jednak, że mogą one zwiększać poziom tlenu we krwi dziecka, a więc należy ich używać z umiarem. 

Ból można złagodzić również za pomocą zamrożonego gryzaka. Ulgę przynosi też często wywieranie nacisku na dziąsła przy użyciu czystego palca. Unikaj podawania twardych pokarmów do żucia, gdyż stwarzają ryzyko zakrztuszenia. Ciepła kąpiel i łagodne kołysanie również pomagają uśmierzyć ból i uspokoić dziecko.  

Dbanie o nowe zęby dziecka

Aby prawidłowo zadbać o dziecko, najlepiej wyrobić w sobie nawyk delikatnego czyszczenia jego jamy ustnej czystą szmatką, i to zanim wyrośnie mu pierwszy ząb. Na tak wczesnym etapie mechaniczne usuwanie bakterii jest skuteczniejsze niż stosowanie pasty do zębów. Podczas pierwszej wizyty z dzieckiem u dentysty rodzice uzyskają wszelkie niezbędne informacje dotyczące prawidłowego dbania o jego zęby i dziąsła. Pytania zawsze są mile widziane, ponieważ troska o zęby dziecka to wspólny wysiłek rodziców i dentysty.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz