Czarny kamień nazębny
Badge field

Czarny kamień nazębny

Published date field

Kamień nazębny to twarda, zmineralizowana substancja, która nadbudowuje się na płytce nazębnej. Tworzy się zarówno ponad brzegiem dziąsłowym, jak i poniżej niego, a jego barwa zależy od położenia. Kamień nazębny najczęściej odkłada się poniżej brzegu dziąsłowego.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny tworzy się z płytki nazębnej, ale różni się od niej teksturą i znacznie trudniej go usunąć. Płytka składa się z bakterii oraz śliny i zawartych w niej produktów. Dobrze przylega do zębów, ale regularne szczotkowanie i nitkowanie zwykle pomaga w jej usuwaniu. Jeśli płytka nie zostanie usunięta, twardnieje i przekształca się w kamień nazębny. Tylko wykwalifikowani dentyści i higienistki są w stanie usunąć kamień – szczotkowanie i nitkowanie niewiele tu pomogą. Zarówno płytka, jak i kamień nazębny drażnią dziąsła i mogą powodować stan zapalny, który może przerodzić się w chorobę.

Barwa kamienia nazębnego

Barwa kamienia nazębnego zależy od jego położenia i od tego, jak długo się odkładał. Jak wyjaśnia portal Dentonet, kamień tworzący się ponad brzegiem dziąsłowym ma kolor bladożółty i określany jest mianem kamienia naddziąsłowego. Najczęściej tworzy się w obszarze ujść przewodów ślinowych i może występować praktycznie na wszystkich zębach. Kamień nazębny poddziąsłowy tworzy się poniżej brzegu dziąsłowego i zwykle ma kolor ciemnobrązowy lub czarno-zielony. Jednak bez względu na postać kamień zaczyna z czasem ciemnieć i rosnąć.

Czarny kamień nazębny

Czarny kamień nazębny zbudowany jest z tych samych substancji, co jego jaśniejsze postacie, ale dodatkowo wchłania inne materiały z płynów obecnych w jamie ustnej. Chociaż w skład każdej postaci kamienia wchodzą martwe, zmineralizowane bakterie i białka śliny, w kamieniu poddziąsłowym z łatwością osadza się krew lub produkty pochodzące z rozpadu krwi oraz płyn dziąsłowy, który przesuwa się w szczelinach lub kieszonkach między dziąsłami a zębami. Jak wyjaśnia portal Dentonet, ilość płynu dziąsłowego wydzielanego przez nabłonek łączący zwiększa się wraz ze wzrostem płytki nazębnej i rozwojem stanu zapalnego.

Usuwanie czarnego kamienia nazębnego i zapobieganie mu

Dentysta lub higienistka dentystyczna pomoże Ci usunąć czarny kamień nazębny, natomiast przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa zapobiegną jego nawrotom. Dentysta usunie kamień za pomocą specjalnego narzędzia (skalera) i instrumentów ultradźwiękowych, które wywołują mikrowibracje i powodują pęknięcie zmineralizowanej substancji.

Możesz zapobiec tworzeniu się płytki i kamienia nazębnego, nitkując zęby codziennie i szczotkując je dwa razy dziennie odpowiednią pastą do zębów. Pamiętaj też, by co mniej więcej 6 miesięcy (w zależności od zaleceń) odwiedzać gabinet dentystyczny, gdzie stomatolog dokona przeglądu zębów, usunie kamień nazębny i zaleci, jak zredukować jego osadzanie się.

Czarny kamień nazębny to nieprzyjemna sprawa, ale można się go pozbyć. Procedura jest prosta i zapobiega pogorszeniu się problemów z zębami. Jeśli na Twoich zębach zaczął odkładać się kamień, udaj się do dentysty na profesjonalne czyszczenie.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz