Czarny kamień nazębny

Czarny kamień nazębny

Kamień nazębny to twarda, zmineralizowana substancja, która nadbudowuje się na płytce nazębnej. Tworzy się zarówno ponad brzegiem dziąsłowym, jak i poniżej niego, a jego barwa zależy od położenia. Kamień nazębny najczęściej odkłada się poniżej brzegu dziąsłowego.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny tworzy się z płytki nazębnej, ale różni się od niej teksturą i znacznie trudniej go usunąć. Płytka składa się z bakterii oraz śliny i zawartych w niej produktów. Dobrze przylega do zębów, ale regularne szczotkowanie i nitkowanie zwykle pomaga w jej usuwaniu. Jeśli płytka nie zostanie usunięta, twardnieje i przekształca się w kamień nazębny. Tylko wykwalifikowani dentyści i higienistki są w stanie usunąć kamień – szczotkowanie i nitkowanie niewiele tu pomogą. Zarówno płytka, jak i kamień nazębny drażnią dziąsła i mogą powodować stan zapalny, który może przerodzić się w chorobę.

Barwa kamienia nazębnego

Barwa kamienia nazębnego zależy od jego położenia i od tego, jak długo się odkładał. Jak wyjaśnia portal Dentonet, kamień tworzący się ponad brzegiem dziąsłowym ma kolor bladożółty i określany jest mianem kamienia naddziąsłowego. Najczęściej tworzy się w obszarze ujść przewodów ślinowych i może występować praktycznie na wszystkich zębach. Kamień nazębny poddziąsłowy tworzy się poniżej brzegu dziąsłowego i zwykle ma kolor ciemnobrązowy lub czarno-zielony. Jednak bez względu na postać kamień zaczyna z czasem ciemnieć i rosnąć.

Czarny kamień nazębny

Czarny kamień nazębny zbudowany jest z tych samych substancji, co jego jaśniejsze postacie, ale dodatkowo wchłania inne materiały z płynów obecnych w jamie ustnej. Chociaż w skład każdej postaci kamienia wchodzą martwe, zmineralizowane bakterie i białka śliny, w kamieniu poddziąsłowym z łatwością osadza się krew lub produkty pochodzące z rozpadu krwi oraz płyn dziąsłowy, który przesuwa się w szczelinach lub kieszonkach między dziąsłami a zębami. Jak wyjaśnia portal Dentonet, ilość płynu dziąsłowego wydzielanego przez nabłonek łączący zwiększa się wraz ze wzrostem płytki nazębnej i rozwojem stanu zapalnego.

Usuwanie czarnego kamienia nazębnego i zapobieganie mu

Dentysta lub higienistka dentystyczna pomoże Ci usunąć czarny kamień nazębny, natomiast przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa zapobiegną jego nawrotom. Dentysta usunie kamień za pomocą specjalnego narzędzia (skalera) i instrumentów ultradźwiękowych, które wywołują mikrowibracje i powodują pęknięcie zmineralizowanej substancji.

Możesz zapobiec tworzeniu się płytki i kamienia nazębnego, nitkując zęby codziennie i szczotkując je dwa razy dziennie odpowiednią pastą do zębów. Pamiętaj też, by co mniej więcej 6 miesięcy (w zależności od zaleceń) odwiedzać gabinet dentystyczny, gdzie stomatolog dokona przeglądu zębów, usunie kamień nazębny i zaleci, jak zredukować jego osadzanie się.

Czarny kamień nazębny to nieprzyjemna sprawa, ale można się go pozbyć. Procedura jest prosta i zapobiega pogorszeniu się problemów z zębami. Jeśli na Twoich zębach zaczął odkładać się kamień, udaj się do dentysty na profesjonalne czyszczenie.

Celem artykułu jest promowanie wiedzy na temat ogólnych zagadnień dotyczących zdrowia jamy ustnej. Jego intencją nie jest zastąpienie profesjonalnej porady lekarskiej, diagnozy lub leczenia. Wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia lub leczenia zawsze konsultuj z dentystą lub innym lekarzem.

Znajdź więcej artykułów