Rozcięcie dziąsła: przyczyny, leczenie i zapobieganie
Badge field

Rozcięcia na dziąsłach: przyczyny, leczenie i zapobieganie

Published date field

Większość ludzi musi radzić sobie z zadrapaniami, rozcięciami i siniakami. Niektóre z nich są poważne, inne nieszkodliwe. Jama ustna jest szczególnie wrażliwa na obrażenia, takie jak rozcięcia dziąseł.

Jak powstają rozcięcia na dziąsłach

Rozcięcie na dziąsłach powstaje szybciej i łatwiej niż myślisz. Ześlizg szczoteczki do zębów to jedna z głównych przyczyn, a jeśli nitkujesz za mocno, spożywasz ostro zakończone produkty, takie jak płatki kukurydziane, lub używasz przedmiotów nieprzeznaczonych do higieny jamy ustnej, np. wykałaczek, ryzyko urazu rośnie. Wiele ran zagoi się samoistnie, jednak niektóre wymagać będą leczenia.

Leczenie i gojenie ran na dziąsłach

Tkanka miękka jamy ustnej, obejmująca również dziąsła, jest bardzo delikatna i łatwo ulega zranieniu. Rany mogą być szarpane i może wystąpić krwawienie, choć pozorna obfitość krwotoku często jest wynikiem wymieszania się krwi ze śliną. Większość ran na tkankach miękkich nie wymaga konsultacji z lekarzem. Najlepiej przepłukać jamę ustną osoloną wodą lub płynem antyseptycznym . Przyłóż do rany okład z lodu i uciskaj ją, aby zatamować krwotok i zmniejszyć dyskomfort. Jeśli krwawienie nie ustaje, skonsultuj się z dentystą. Czasami rana nie goi się sama i wymaga założenia szwów.

Rozcięcia dziąseł u dzieci

Jak wyjaśnia lekarz stomatolog Karol Górski, jeśli dziecko zrani sobie dziąsła, przemyj ranę bieżącą wodą i zatamuj krwawienie, uciskając uszkodzone miejsce tamponem z gazy.

Jeśli krwawienie nie ustępuje po 5-10 minutach uciskania, skonsultuj się z lekarzem. Dziecko może również wymagać opieki medycznej, jeśli:

  • długość rozcięcia przekracza 13 mm;
  • rozcięcie powstało w wyniku zranienia długim i ostrym lub zardzewiałym przedmiotem;
  • rana powstała w wyniku ugryzienia przez zwierzę lub człowieka;
  • wystąpiły objawy infekcji;
  • w ciągu ostatnich pięciu lat dziecko nie było szczepione przeciw tężcowi.

Zapobieganie powstawaniu rozcięć na dziąsłach

Sport to jedna z dziedzin ludzkiej aktywności,, w której urazy jamy ustnej, w tym rozcięcia lub rany kłute na dziąsłach, powstają w mgnieniu oka. Ochraniacz na zęby jest często stosowanym rozwiązaniem zapobiegającym tego typu obrażeniom.

Dostępne są trzy rodzaje ochraniaczy: niestandardowe, standardowe i termoplastyczne. Niestandardowa wersja przygotowywana jest przez dentystę na zamówienie, a standardową można kupić w każdym sklepie sportowym. Ochraniacz termoplastyczny umieszcza się w gorącej wodzie, a następnie układa na zębach i zagryza, dzięki czemu jego kształt szybko dopasowuje się do szczęki.

Jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej, Twoim najlepszym doradcą jest dentysta. Bez względu na to, czy dokucza Ci ból zęba, czy rana na dziąsłach, nie zwlekaj i udaj się do niego po pomoc. Stomatolog dokonuje rutynowego przeglądu zębów, ale posiada również wiedzę dotyczącą diagnozowania i leczenia innych schorzeń jamy ustnej.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz