Z tego artykułu dowiesz się, czym jest bruksizm oraz jakie są jego objawy i sposoby leczenia. Bruksizm to zgrzytanie zębami, które może prowadzić do bólu szczęki, głowy lub zębów. Artykuł omawia skuteczne metody łagodzenia objawów bruksizmu. Dowiesz się również o alternatywnych metodach leczenia. W artykule podkreślamy, że bruksizm jest zaburzeniem, które można skutecznie leczyć pod okiem specjalisty.
Jeśli często budzisz się z bólem okolic szczęk, mięśni i zębów lub z zaciśniętymi zębami, to być może cierpisz na bruksizm. Łączy on w sobie zarówno czynniki psychologiczne, jak i dysfunkcje w zakresie narządu żucia. Jeśli oprócz zaciskania zębów zgrzytasz nimi, to na Twoich zębach mogą być widoczne oznaki starcia twardych tkanek, które powinny zwrócić uwagę na powagę tego problemu. Szczególnie wtedy, kiedy prowadzisz szybki i stresujący tryb życia, który może objawiać się właśnie poprzez bruksizm.
Czy nakładki na zęby łagodzą bruksizm?
Istnieje kilka sposobów na złagodzenie skutków tego zaburzenia. Jednym z najpopularniejszych jest nakładka na zęby. Taki produkt dostępny jest bez recepty w wielu aptekach czy drogeriach. Przed użyciem należy ją ogrzać we wrzącej wodzie i studzić przez kilka sekund. Następnie należy delikatnie zacisnąć na niej zęby, aby nadać jej odpowiedni kształt.
Niestety taka nakładka nie jest precyzyjna i na pewno nie będzie sprzyjała łagodzeniu objawów bruksizmu, a wręcz może zaszkodzić. Dlatego unikaj stosowania tego typu produktów - wybierz specjalistyczne szyny wykonane przez lekarza dentystę, które umożliwiają terapeutyczny proces. Są wykonane na podstawie indywidualnego wycisku lub skanu, dzięki temu idealnie dopasowane do Ciebie i Twoich potrzeb.
Jak działa szyna relaksacyjna na bruksizm?
Indywidualna szyna zapobiega zgrzytaniu zębami i chroni przed dalszym ścieraniem zębów. Należy pamiętać, że pełni ona funkcje nie tylko ochronne, ale również może być aktywnym elementem szynoterapii. Lekarz może ją odpowiednio podpiłowywać (kalibrować) osiągając tym zamierzony cel terapeutyczny.
Inne metody leczenia zgrzytania zębami
Należy jednak wiedzieć, że noszenie szyny to jedynie łagodzenie objawów. Terapia bruksizmu obejmuje:
- fizjoterapię stomatologiczną
- zapobieganie stresowi - jedną z głównych przyczyn bruksizmu jest stres. Pomocne mogą być ćwiczenia relaksacyjne, medytacje, a w niektórych przypadkach pomoc specjalisty - psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry.
- zmianę diety i stylu życia - aby złagodzić objawy bruksizmu, dentysta może zalecić Ci wyeliminowanie z diety substancji pobudzających, takich jak kofeina. Ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu i zbilansowana dieta. Unikanie alkoholu i przetworzonej żywności. Istotną kwestią jest również regularna aktywność fizyczna.