Czy potrzebujesz nakładki na zęby?
Badge field

Czy potrzebujesz nakładki na zęby?

Published date field

Jeśli często budzisz się z bólem szczęki, głowy lub zębów, być może dolega Ci bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Jak podaje portal Dentonet, aż 7 na 10 osób może cierpieć na dolegliwości związane z bruksizmem.

Istnieje kilka sposobów na złagodzenie skutków tego zaburzenia. Jednym z najpopularniejszych jest nakładka na zęby. Dostępna jest ona bez recepty w większości aptek i często zalecają ją dentyści. Nakładkę stosuje się w nocy podczas snu. Przed użyciem należy ją ogrzać we wrzącej wodzie i studzić przez kilka sekund. Następnie należy delikatnie zacisnąć na niej zęby, aby nadać jej odpowiedni kształt.

Nakładki często oferowane są w gabinetach dentystycznych. Ich jakość jest zwykle wyższa i lepiej dopasowują się do zębów, gdyż wykonywane są w pracowni po pobraniu odcisku. Takie specjalistyczne nakładki zapewniają większy komfort, są jednak droższe.

Bez względu na to, gdzie nabędziesz swoją nakładkę, jej zasadniczą funkcją jest zapobieganie zgrzytaniu zębami, które może skończyć się ukruszeniem lub pęknięciem zęba, a także nadwyrężeniem mięśni szczęk.

Inne metody leczenia zgrzytania zębami

Jeśli noszenie nakładki okaże się mało komfortowe, zapytaj dentystę o jedną z poniższych metod leczenia.

  • Prostowanie zębów. Nieprawidłowy zgryz może sprzyjać zgrzytaniu zębami. Korekcji dokonuje się za pomocą różnych środków, np. aparatów ortodontycznych. 
  • Zapobieganie stresowi. Jedną z głównych przyczyn bruksizmu są stany lękowe. Dentysta może zalecić Ci wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych w domu, medytację, a w niektórych przypadkach pomoc specjalisty. Dzięki tym metodom odprężysz się i przestaniesz zaciskać szczęki.
  • Zmiana diety lub przyjmowanych leków. Aby złagodzić objawy bruksizmu, dentysta może zalecić Ci wyeliminowanie z diety substancji pobudzających, takich jak kofeina. Niektóre lekarstwa, np. środki antydepresyjne, również przyczyniają się do rozwoju tego zaburzenia, więc nie zapomnij poinformować stomatologa o wszystkich zażywanych lekach. W miarę możliwości dentysta przepisze Ci alternatywne środki.

Bruksizm to zaburzenie poddające się leczeniu stomatologicznemu. Więcej dowiesz się tutaj.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz