Ile kosztuje założenie porcelanowej korony protetycznej?
Badge field

Ile kosztuje założenie porcelanowej korony protetycznej?

Published date field

Być może dentysta zalecił Ci założenie korony protetycznej. Korony służą odbudowie uszkodzonych lub objętych próchnicą zębów. Jeśli wybierzesz model wykonany z porcelany, musisz liczyć się z wysokimi kosztami. Poniżej znajdziesz użyteczne informacje dotyczące różnych rodzajów koron oraz kosztów ich założenia.

Rodzaje koron protetycznych

Istnieją cztery rodzaje koron protetycznych: ceramiczne, porcelanowe napalane na stopie stali, korony na stopie złota oraz korony na stopie metali nieszlachetnych. Wszystkie korony ceramiczne wykonane są z porcelany. Korony porcelanowe napalane na stopie stali posiadają metalową strukturę podtrzymującą elementy wykonane z porcelany. Oba rodzaje można dopasować do koloru pozostałych zębów.

Korony na stopie złota zawierają metale szlachetne, takie jak złoto. Korony na stopie metali nieszlachetnych mają srebrny połysk. Oba rodzaje różnią się kolorem od pozostałych zębów.

Porady dotyczące wyboru korony

Jak wyjaśnia portal Medonet, wybór jednego z czterech rodzajów koron protetycznych zależy od konkretnego przypadku. Po skontrolowaniu stanu odbudowywanego zęba dentysta zaleci założenie odpowiedniej korony.

Korony wykonane w całości z porcelany wyglądają najlepiej, ale są delikatne i mogą ulec uszkodzeniu przy gryzieniu twardych kawałków pokarmu. Dobrze sprawdzają się w przypadku przednich zębów. Korony napalane na stopie stali mają dużo większą wytrzymałość dzięki obecności metalowej struktury, która zmniejsza ryzyko pęknięcia.

Korony na stopie złota lub metali nieszlachetnych są bardzo odporne na pęknięcia, więc doskonale nadają się do odbudowy zębów poddawanych dużej sile nacisku. Jeśli myślisz o założeniu korony na zębie trzonowym, dentysta może zalecić Ci wybór właśnie tych wytrzymałych koron. Można je również zakładać na przednich zębach, jednak ze względu na nienaturalny kolor większość osób wybiera w tym przypadku korony wykonane w całości z porcelany.

Średni koszt założenia korony protetycznej

Średni koszt założenia korony protetycznej zależy od wielu czynników: materiału, z którego wykonana jest korona, położenia zęba oraz jego rozmiaru. Na cenę wpływa również doświadczenie dentysty i obowiązujące stawki lokalne. Przykładowo, stawki doświadczonego dentysty, prowadzącego działalność w rejonie, w którym koszty utrzymania są naprawdę wysokie, prawdopodobnie będą wyższe niż stawki dentysty prowadzącego praktykę w rejonach o niższych kosztach życia.

Jak podaje portal Poradnik Zdrowie, ceny koron zębowych mogą się znacznie różnić. Przykładowo, korona porcelanowa napalana na stopie stali kosztuje ok. 600 zł. Korona na złocie to koszt ok. 600 zł + wartość złota. Aby uzyskać dokładną wycenę, skonsultuj się z dentystą.

 Korony protetyczne w przystępnej cenie

Jeśli koszt założenia korony wydaje Ci się zbyt wysoki, możesz rozważyć wybór dentysty oferującego swoje usługi w przystępnej cenie. Jeśli mieszkasz w pobliżu uniwersyteckiego zakładu stomatologii, możesz skorzystać z usług studentów wykonujących zabiegi w nadzorowanych warunkach. Zaoszczędzisz pieniądze, a przyszli dentyści zdobędą niezbędne umiejętności praktyczne. To sytuacja korzystna dla obu stron.

Jeśli to rozwiązanie nie wchodzi w grę, zapytaj dentystę o możliwość skorzystania ze stawek promocyjnych. Wielu lekarzy oferuje uboższym pacjentom niższe stawki, często w oparciu o skalę ruchomą. Dentysta może również pomóc Ci opracować plan płatności.

Pielęgnacja koron dentystycznych

Koronom nie grozi próchnica, ale to wcale nie znaczy, że nie należy o nie dbać. Szczotkuj i nitkuj korony tak jak inne zęby.

Dentysta pomoże Ci wybrać koronę, które będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Jeśli razem zdecydujecie się na koronę porcelanową, koszt z pewnością nie będzie problemem.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz