Badge field

Czy wrzody na języku są poważną dolegliwością?

Published date field

Wrzody na języku są uciążliwym schorzeniem. Przyczyny mogą obejmować spożywane pokarmy, niektóre leki, choroby, czy uszkodzone zęby. Możesz zweryfikować pewne oznaki, aby ustalić, kiedy ból wymaga wizyty u dentysty lub lekarza.

Afta

Afty, również znane jako owrzodzenie jamy ustnej, pojawiają się na dziąsłach, podniebieniu, policzkach i języku. Jak podaje portal „Zdrowie.info”, jeśli ugryziesz sobie język, może to przyczynić się do powstania afty. Genetyka, stres, uszkodzone zęby, pikantne i kwaśne pokarmy, bądź poparzenia języka mogą prowadzić do powstawania aft. Upewnij się, że przyjmujesz wystarczającą ilość witaminy B12, folianu, cynku i żelaza, ponieważ afty mogą pojawić się w przypadku niedoboru tych składników odżywczych. Ten rodzaj afty na języku zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu 2 tygodni. Możesz przepłukać jamę ustną płynem do ust, aby złagodzić ból i zmniejszyć podrażnienia.

Afta u dzieci zazwyczaj występuje z tych samych powodów, co u dorosłych. Jednak, jak podaje serwis „Praktyczna Stomatologia”, rodzice również odgrywają tu ważną rolę. Jeśli regularnie zmagasz się z tego rodzaju owrzodzeniem, Twoje dziecko prawdopodobnie również będzie miało z nim problem. Afty występują częściej u kobiet. Należy ograniczyć kwaśne lub szorstkie pokarmy, które spożywa dziecko. Jeśli problem powtarza się, skonsultuj się z pediatrą dziecka w sprawie przyjmowanych przez niego leków lub pokarmów, które mogą powodować częste powstawanie aft.

Opryszczka

Wrzód na języku może okazać się opryszczką. Ten rodzaj owrzodzenia wywołuje wirus. Gdy raz dojdzie do zakażenia wirusem opryszczki, pozostanie on z człowiekiem przez całe życie, choć nie musi mu go uprzykrzać. Potrafi przez całe lata ukrywać się w organizmie swego nosiciela nie dając jakichkolwiek objawów. Wystarczy jednak, że pojawią się pewne wyzwalacze, które aktywują wirusa opryszczki. Do czynników wyzwalających wirus opryszczki należą choroby, zmiany hormonalne, stres oraz oparzenia słoneczne. Opryszczka zwykle ustępuje samoistnie w ciągu 2 tygodni. Dostępne są preparaty bez recepty, które mogą pomóc w szybszym uporaniu się z opryszczką.

Ty lub Twoje dziecko możecie zarazić się opryszczką przez dotknięcie czegoś, co zostało zakażone przez wirusa, np. ręcznika, szczoteczki do zębów, czy sztućców. Dziecko może zarazić się opryszczką na języku, jeśli jego język zetknie się z opryszczką na twarzy. Upewnij się także, że często myje ręce, ponieważ dotknięcie zakażonego miejsca może spowodować rozprzestrzenienie się opryszczki na inne obszary. Spożywanie lodów, płukanie zakażonych miejsc słoną wodą i przyjmowanie środków przeciwbólowych może pomóc dziecku poczuć się lepiej, dopóki ból nie zniknie.

Liszaj płaski błony śluzowej jamy ustnej

Liszaj płaski jest stanem zapalnym skóry i najczęściej objawia się na nogach i rękach. Jednakże, według „Magazynu Stomatologicznego”, liszaj płaski w ustnej postaci tej choroby, może również mieć wpływ na Twoje usta. Ból może pojawić się na języku lub w okolicy policzków, a liszaj może być delikatny i swędzący. Wygląda to jak białe plamy na języku lub policzkach. Przyczyna liszaja płaskiego jest nieznana, ale czynnikiem może być reakcja alergiczna lub infekcja. Odwiedź lekarza, by otrzymać leki i receptę na terapię światłem w celu wyleczenia tej choroby.

Konsultacja z pracownikiem służby zdrowia

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli ból trwa dłużej niż 2 tygodnie lub jeśli oprócz bólu wystąpią takie objawy jak wysypka, gorączka, trudności w połykaniu lub ślinotok. Jeśli zauważysz ranę, guzek lub inne zmiany na języku, ewentualnie rozwój owrzodzenia zbiega się z początkiem nowego leku, owrzodzeniu towarzyszą inne objawy, takie jak dziwny posmak w ustach, trudności z połykaniem lub głębokie pęknięcia w tkance owrzodzenia, skontaktuj się z lekarzem.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz