Przyczyny bólu szczęki – dlaczego możesz odczuwać ból?
Badge field

Przyczyny bólu szczęki – dlaczego możesz odczuwać ból?

Published date field

Ból szczęki jest często opisywany jako pulsujący i nieprzyjemny. Może zdarzyć się nagle, albo też zacząć się łagodnie i nasilić się dopiero z biegiem czasu. Jednak dokładne objawy mogą różnić się w zależności od pierwotnej przyczyny. Zidentyfikowanie podstawowego problemu stanowi pierwszy krok w leczeniu tego schorzenia. Oto kilka przyczyn, na które należy zwrócić uwagę.

Zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami może spowodować poważne uszkodzenia zębów i jest jedną z głównych przyczyn bólu szczęki. Jest to proces zaciskania zębów, który nie jest związany z żuciem. Niektóre osoby zgrzytają zębami, na przykład kiedy czują się zestresowane. Wiele osób jednak zgrzyta zębami podczas snu, nie będąc tego świadomymi. Nieleczone zgrzytanie zębami może potencjalnie prowadzić do wielu innych problemów stomatologicznych. Aby temu zapobiec, można wykonywać ćwiczenia odstresowujące, zakładać ochraniacze na zęby na noc albo skorzystać z innych metod, które pomogą pozbyć się tego uporczywego problemu.

Zapalenie szpiku

Zapalenie kości i szpiku kostnego jest infekcją, która przedostaje się do krwioobiegu i atakuje kości i otaczające je tkanki. W przypadku wystąpienia zapalenia kości i szpiku kostnego, wpływa to na staw skroniowo-żuchwowy, powodując ból szczęki, gorączkę i obrzęk twarzy. Na szczęście stan ten można wyleczyć za pomocą serii antybiotyków lub zabiegu chirurgicznego mającego na celu usunięcie obszarów kości, które obumarły w wyniku zakażenia.

Zaburzenie skroniowo-żuchwowe

Jak przeczytamy w książce „Stomatologia estetyczna w praktyce klinicznej” autorstwa Marca Geissbergera, zaburzenie skroniowo-żuchwowe wpływa na staw skroniowo- żuchwowy szczęki. Oprócz bólu, zaburzenie to może sprawić, że szczęka wydaje dźwięk kliknięcia podczas otwierania jamy ustnej lub żucia. W ciężkich przypadkach zaburzenie to może nawet spowodować, że szczęka na stałe utknie w pozycji otwartej lub zamkniętej.

Warunki stomatologiczne

Innych przyczyn bólu szczęki można dopatrywać się w chorobie dziąseł, ubytkach oraz ropniu. Chociaż wiele z tych problemów nie ma bezpośredniego wpływu na szczękę, ból może promieniować na obszar szczęki. Ponadto osoby, które mają szczeliny między zębami lub poważnie uszkodzone zęby, mogą również odczuwać ból szczęki podczas gryzienia lub żucia. Takie praktyki, jak prawidłowa higiena jamy ustnej w domu oraz regularne wizyty u dentysty pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia któregokolwiek z tych stanów.

Ropień zęba

Ropień zęba jest wynikiem zakażenia miazgi zęba lub nerwu. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy ubytek zębowy pozostaje nieleczony przez dłuższy czas. Kiedy bakterie z zakażenia zaczynają rozprzestrzeniać się od korzenia zęba, mogą one również oddziaływać na otaczające tkanki kostne, powodując znaczny ból w szczęce. Regularne badania stomatologiczne i niezwłoczne leczenie wszelkich ubytków zębów to najlepszy sposób, aby uniknąć tego problemu.

Jedynie wykwalifikowany dentysta może pomóc w ustaleniu pierwotnej przyczyny bólu szczęki.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz