Drożdżyca ust – objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka
Badge field

Drożdżyca ust – objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka

Published date field

Rodzaj grzyba zwany Candida może powodować infekcje w jamie ustnej i gardle, a nawet na wargach. Ten ostatni typ infekcji można nazwać drożdżycą ust.

Objawy drożdżycy ust

Kiedy usta są dotknięte przez kandydozę, kąciki ust mogą być popękane i czerwone, wyjaśnia „Medonet”. Pęknięcie to jest również znane jako cheiloza lub zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Bakterie kandydozy mogą również powodować infekcję wewnątrz jamy ustnej. Jak informuje portal „Wylecz To”, białe plamy mogą wówczas pojawiać się na wewnętrznej stronie policzków lub na języku.

Przyczyny drożdżycy ust

Drożdżyca występuje zwykle na skórze i w układzie pokarmowym osób zdrowych, wyjaśnia „Medonet”, nie powodując żadnych problemów. Jednak w niektórych okolicznościach ten normalnie nieszkodliwy grzyb może rozmnażać się i powodować infekcję.

Bakterie kandydozy mogą zwłaszcza wpływać na usta osób, które noszą nieprawidłowo dopasowane protezy. Mogą wystąpić również u osób, które mają tendencję do lizania lub pocierania kącików ust. Niektóre schorzenia, takie jak cukrzyca czy zaburzenia układu odpornościowego, również mogą zwiększyć podatność na drożdżycę.

Leczenie drożdżycy ust

Candida jest wysoce wyleczalna i w pierwszej kolejności możesz sięgnąć po maści lecznicze pomocne w usuwaniu infekcji na skórze. Jeśli udasz się do lekarza, może on przepisać lecznicze płyny do płukania jamy ustnej lub tabletki do ssania, aby usunąć wszelkie bakterie znajdujące się wewnątrz jamy ustnej. W przypadku osób z ciężkim zakażeniem kandydozą, lekarz przepisze doustne leki przeciwdrożdżakowe. Podczas wizyty u lekarza lub dentysty poproś o udzielenie bardziej szczegółowych informacji na temat leczenia, które najlepiej pasuje do Twojej sytuacji.

Zapobieganie drożdżycy ust

W przypadku osób noszących protezy, prawidłowe dopasowanie protez może pomóc w zapobieganiu infekcjom kandydozy w jamie ustnej i wokół niej. Gdy protezy nie są dobrze dopasowane, górna i dolna szczęka mogą nie być wystarczająco oddzielone przez protezy, co z kolei może przyczynić się do rozwoju drożdżycy ust. Odwiedź swojego dentystę, aby sprawdzić, czy protezy są prawidłowo ustawione. Jeśli nie są, dentysta pomoże je dopasować. Może to zrobić, nakładając materiał powierzchniowy na podstawę protezy lub wykonując nową. W razie potrzeby protezę można całkowicie przerobić.

Bakterie kandydozy szybko rozwijają się w wilgotnych fałdach skórnych w kącikach ust. Jeśli więc masz tendencję do lizania warg lub pocierania kącików ust, spróbuj pozbyć się tych nawyków.

W czasopiśmie „Gerontologia Polska” przeczytamy, że utrzymanie dobrego stanu zdrowia jamy ustnej może również pomóc w zapobieganiu infekcjom z rodzaju Candida. Pamiętaj, aby zęby szczotkować dwa razy dziennie szczoteczką do zębów zapewniającą czystość całej jamy ustnej. Nie zapomnij również o nitkowaniu zębów.

Jeśli drożdżyca spędza Ci sen z powiek, koniecznie skontaktuj się z dentystą. Problem powinien zniknąć, gdy przyczyna zostanie wyeliminowana.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz