Badge field

Cofające się dziąsła: przyczyny i leczenie | Colgate®

Published date field

Cofające się dziąsła mogą przysporzyć zmartwień i bólu, ale nie powinny spędzać snu z oczu. Istnieją rozwiązania, które możesz zastosować w domu i które mogą pomóc w skutecznym leczeniu cofających się dziąseł. Dużo zależy jednak od stopnia zaawansowania schorzenia. Pierwszym krokiem jest omówienie ze swoim dentystą stosowanej przez Ciebie higieny jamy ustnej, aby sprawdzić, czy dla zapewnienia zdrowia konieczne jest podjęcie dalszych środków.

Przyczyny cofania się dziąseł

Do recesji dziąseł dochodzi, gdy tkanka dziąseł na zębach cofa się i obniża, odsłaniając korzenie zębów. Może być to spowodowane różnymi nawykami nabytymi w ciągu życia, więc sposób leczenia często zależy od przyczyny problemu.

Poniżej podajemy kilka najczęstszych przyczyn recesji zębów:

·         Zbyt intensywne szczotkowanie lub nitkowanie. Entuzjastyczna postawa wobec higieny jamy ustnej jest pożądana, ale wskazane jest szczotkowanie, a nie szorowanie! Nigdy nie używaj szczoteczki z włosiem innym niż miękkie. Z zębami postępuj łagodnie i pamiętaj, że dbałość o nie powinna powodować bólu.

·         Uwarunkowania genetyczne. Struktura dziąseł zależy od uwarunkowań genetycznych – tak jak całe ciało. Jeśli u jednego lub obojga rodziców występuje recesja dziąseł, ryzyko wystąpienia problemu cofania się dziąseł u potomstwa jest podwyższone.

·         Nieprawidłowe ustawienie zębów. Jeśli zęby nie są ustawione względem siebie prawidłowo, może dojść do recesji dziąseł.

·         Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm. Czy często budzisz się z bólem głowy? Czy Twój partner bądź partnerka narzeka, że zgrzytasz zębami? Nawyk ten może być przyczyną wielu schorzeń zębów, nie tylko recesji dziąseł, zatem niezwłocznie powiedz dentyście, że podejrzewasz u siebie zgrzytanie zębami. Zgrzytanie zębami można łatwo i bezboleśnie leczyć dzięki użyciu ochraniaczy na zęby i kilku innych opcjom.

·         Uraz tkanki dziąsła. Tkanka dziąsła może się cofać, jeśli doszło do urazu zęba lub zębów.

·         Zły stan jamy ustnej. Jeśli Twoje nawyki dotyczące higieny jamy ustnej pozostawiają sporo do życzenia, recesja dziąseł może być rezultatem paradontozy.

Ale nie martw się. Niezależnie od czynnika, który spowodował u Ciebie recesję dziąseł, dostępne jest jej leczenie.

Leczenie cofających się dziąseł

Jeśli cofające się dziąsła nie stanowią u Ciebie wielkiego problemu, to dobrze! Schorzenie zdiagnozowane wcześniej najpewniej nie będzie wymagało leczenia w celu jego skorygowania. Dentysta pomoże Ci ustalić przyczynę i poinstruuje, jak sobie z nią radzić. Konieczne może być przyjrzenie się sposobowi nitkowania, stosowanie ochraniacza na zęby czy zakup innej szczoteczki. .

Jeśli potrzebujesz leczenia, Twój dentysta będzie współpracował z periodontologiem – czyli specjalistą chorób dziąseł – by wybrać najlepszy dla Ciebie sposób postępowania. Oprócz pomocy w zmianie nawyków, które spowodowały recesję dziąseł, Twój dentysta określi, czy korzystne dla Ciebie będzie głębokie czyszczenie (tzw. skaling) oraz wygładzenie powierzchni korzenia (tzw. root planing). Rozwiązania te często stosuje się w przypadkach, w których recesja dziąseł spowodowana jest paradontozą. Otrzymasz także nową szczoteczkę do zębów oraz instrukcje nt. prawidłowej dbałości o jamę ustną. Wszystko to ma pomóc w leczeniu.

W zależności od przyczyny recesji dziąseł w Twoim przypadku możesz wymagać leczenia chirurgicznego. Wykonuje je periodontolog, a zabieg znany jest jako przeszczep dziąsła. Periodontolog omówi ten zabieg szczegółowo i poinformuje Cię o tym, czego możesz oczekiwać.

Dbałość o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważna. Jama ustna jest wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia i jej infekcja może wpłynąć na cały organizm. Traktuj swoje zęby łagodnie i udaj się do dentysty, jeśli dyskomfort się utrzymuje.

$altImage

Chcesz dostawać więcej ciekawostek i ofert specjalnych na maila?

Zapisz się teraz