Z tego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny cofania się dziąseł oraz jakie kroki możesz podjąć w celu leczenia tego schorzenia. Dowiesz się również, że leczenie cofających się dziąseł zależy od stopnia zaawansowania schorzenia i może obejmować zmiany nawyków higienicznych, głębokie czyszczenie zębów, a w niektórych przypadkach nawet zabiegi chirurgiczne.
Cofające się dziąsła mogą przysporzyć zmartwień i bólu, najczęściej o charakterze nadwrażliwości. Warto jednak wiedzieć, że istnieją skuteczne sposoby zapobiegania oraz leczenia cofających się dziąseł. Co istotne - pewne rozwiązania, które mogą pomóc w skutecznej profilaktyce pogłębiania i zaawansowania problemu recesji dziąseł, możesz zastosować w domu bez większego wysiłku.
Cofające się dziąsła: od czego zacząć leczenie?
Najpierw należy udać się na konsultację stomatologiczną, by znaleźć główną przyczynę recesji dziąseł tak, aby wdrożyć celowaną profilaktykę i skutecznie zatrzymać proces cofania się dziąseł. Jedną z najczęstszych przyczyn wystąpienia dolegliwości jest szczotkowanie zębów z użyciem nadmiernej siły i z wykorzystaniem nieodpowiedniej techniki szczotkowania. W tym celu możesz skonsultować się z lekarzem dentystą lub z higienistą stomatologicznym, aby przeprowadzić indywidualny instruktaż, podczas którego dowiesz się, jak możesz udoskonalić swoją technikę higieny jamy ustnej, by była zarówno skuteczna, jak i bezpieczna dla Twoich dziąseł.
Co ciekawe, cofające się dziąsła to nierzadki problem osób o bardzo wysokim standardzie higieny jamy ustnej. Towarzysząca im często nadwrażliwość zębów oraz utrata estetyki uśmiechu to przyczyny zgłoszeń do gabinetów stomatologicznych tej grupy pacjentów.
Przyczyny cofania się dziąseł
Do recesji dziąseł dochodzi, gdy tkanka dziąseł przesuwa się i obniża poniżej szyjki zęba, odsłaniając najpierw ją, a następnie korzenie zębów. Może być to spowodowane różnymi nawykami nabytymi w ciągu życia, więc sposób leczenia zależy od przyczyny problemu.
Oto kilka najczęstszych przyczyn cofających się dziąseł, związanych z codzienną higieną jamy ustnej:
Zbyt intensywne szczotkowanie zębów lub zbyt intensywne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych - szczotkowanie zębów ma być delikatne i dokładne jednocześnie, nie należy szczotkować z użyciem nadmiernej siły.
Stosowanie nieprawidłowej techniki szczotkowania zębów - szczotkowanie zębów techniką szorowania, gdzie przeważają ruchy poziome, jest najbardziej traumatyczną techniką dla naszych dziąseł. Technika ta w szybkim tempie prowadzi do powstania recesji oraz ubytków klinowych. Warto też wiedzieć, że popularna technika szczotkowania "kółeczkami" (tzw. metoda Fonesa, inaczej metoda okrężna) również zawiera komponentę ruchu poziomego, w związku z czym nie jest ona zalecana do codziennej higieny jamy ustnej w przypadku większości osób.
Stosowanie nieodpowiednich szczoteczek do zębów - zazwyczaj zalecane jest stosowanie szczoteczki do zębów o miękkim, gęstym włosiu, ponieważ twarde włosie szczoteczki ma większy potencjał traumatyzujący nasze dziąsła, przez co łatwiej je uszkodzić w trakcie codziennego szczotkowania zębów. W niektórych przypadkach lekarz dentysta bądź higienista stomatologiczny może jednak zalecić stosowanie szczoteczki o włosiu innym niż miękkie, jest to jednak podyktowane indywidualnymi wskazaniami danego pacjenta.
Innymi czynnikami przyczyniającymi się do cofania się się dziąseł należą również uwarunkowania genetyczne i anatomiczne. Pod kątem anatomii na ryzyko wystąpienia recesji wpływ mają:
grubość blaszki kostnej pokrywającej korzeń zęba,
grubość i fenotyp dziąseł,
przyczepy wędzidełek,
problemy zębowe - stłoczenia, rotacje, nieprawidłowe ustawienie i nieprawidłowy tor wyrzynania zębów.
Również zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, może negatywnie wpływać na kondycję dziąseł i ich cofanie. Tak samo jak piercing (kolczykowanie) warg i języka oraz niewłaściwie dostosowane aparaty ortodontyczne i protezy.
Bardzo istotną i często występującą przyczyną wystąpienia cofających się dziąseł jest przewlekle utrzymujący się stan zapalny. Dlatego też tak istotne są regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym oraz zgłaszanie się na zabieg higienizacji przynajmniej raz w roku do lekarza dentysty lub higienisty stomatologicznego.
Dowiedz się więcej o recesji dziąseł.
Jak leczyć i zapobiegać cofającym się dziąsłom?
Zdiagnozowana na wczesnym etapie recesja dziąseł może być wskazaniem do wdrożenia innych nawyków higienicznych oraz profilaktyki, mającej na celu zapobieganie pogłębiania się problemu. Ważne są więc regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym, aby zdiagnozować problem na możliwie najwcześniejszym etapie. Z pomocą lekarza dentysty lub higienisty stomatologicznego poznasz główną przyczynę cofających się dziąseł i dowiesz się, co robić i czego nie robić, by w przyszłości problemnie był bardziej zaawansowany. W przypadku towarzyszącej nadwrażliwości zębów lekarz dentysta lub higienista stomatologiczny również zaleci odpowiednie metody zwalczania nadwrażliwości, np. poprzez dobranie odpowiedniej pasty zwalczającej nadwrażliwość zębów.
Dzięki regularnym wizytom u dentysty poznasz poprawną technikę szczotkowania, nitkowania i stosowania szczoteczek międzyzębowych oraz dowiesz się, jaki rodzaj szczoteczki jest dla Ciebie najlepszy.
Jeśli jednak okaże się, że Twoje dziąsła wymagają leczenia, Twój dentysta zarekomenduje kontakt z lekarzem periodontologiem – czyli specjalistą chorób dziąseł i przyzębia – by wybrać najlepszy dla Ciebie sposób postępowania. Oprócz pomocy w zmianie nawyków, Twój dentysta określi, czy korzystne dla Ciebie będzie głębokie czyszczenie (tzw. skaling) oraz wygładzenie powierzchni korzenia (tzw. root planing). Rozwiązania te często stosuje się w przypadkach, w których recesja dziąseł spowodowana jest zapaleniem przyzębia, potocznie paradontozą.
W zależności od przyczyny recesji dziąseł, możesz wymagać leczenia chirurgicznego, np. przeszczepu dziąsła lub pokrycia recesji dziąsłowej, które wykonuje periodontolog.
Pamiętaj jednak przede wszystkim o dbałości o higienę jamy ustnej. Jest ona wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia, dlatego traktuj swoje zęby i dziąsła delikatnie oraz regularnie umawiaj się na kontrole dentystyczne.